Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8937
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA/ REGION: Potęga dzieła Carla Orffa

Piątek, 4 czerwca 2010, 8:43
Aktualizacja: Poniedziałek, 21 czerwca 2010, 7:24
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA/ REGION: Potęga dzieła Carla Orffa
Fot. TEJO
Monumentalna Kantata Sceniczna „Carmina Burana” zabrzmi niebawem przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Potężny utwór Carla Orffa napisany 73 lata temu, będzie przedmiotem międzynarodowych warsztatów muzycznych, których zwieńczenie to wykonanie znanego chyba wszystkim dzieła.

Nieprofesjonalny Chór Europera z Polski, Czech i Niemiec, Chór Dziecięcy Severacek z Liberca oraz Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry – oto uczestnicy projektu „Ponadczasowe arcydzieła muzyczne na przykładzie Carla Orffa” realizowanego wspólnie przez Polskę i Czechy.

W Jeleniej Górze otwarte warsztaty odbywać się będą w dniach 18 i 20 czerwca. Zajęcia poprowadzą profesjonalni muzycy i konsultanci. Podsumowaniem zajęć będą koncerty oratoryjne, podczas których zabrzmi znany wielu miłośnikom muzyki (nie tylko klasycznej) motyw z „Carminy Burany”. Soliści Gabrijela Ubavić (sopran) Czechy, Franck Ernst (tenor) Niemcy, Ulf Paulsen (baryton) Niemcy zaśpiewają z towarzyszeniem wspomnianych chórów i filharmoników dolnośląskich. Początek koncertu 20 VI o godz. 21 na terenie przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Dzień przedtem kantata zostanie wykonana w Kamiennej Górze.

„Carmina Burana” Orffa jest dziełem opartym na średniowiecznym zbiorze pieśni. To najbardziej znany utwór skomponowany w nazistowskich Niemczech i nie mający nic wspólnego z obowiązującą wówczas ideologią. W kantacie przewijają się łacińskie słowa z motywem losu i przeznaczenia. Dzieło jest nie tylko w kanonie muzyki klasycznej. Pierwsza jego część bywa często zapożyczana przez różne zespoły grające muzykę popularną i rockową.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1010
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group