Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 9299
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poszli wszyscy do stajenki

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 25 grudnia 2009, 12:50
Aktualizacja: Sobota, 26 grudnia 2009, 8:51
Autor: TEJO
Fot. TEJO
W wiosennej aurze obchodzą tegoroczne Boże Narodzenie wierni Kościoła katolickiego. Od rana odprawiane są uroczyste msze święte, a mury świątyń niosą pogłos rozmaitych kolęd. Tradycyjnie ludzie modlą się też przy szopkach z figurką Nowonarodzonego.

Tydzień temu – siarczyste mrozy, dziś – niemal wiosna. Taka huśtawka pogodowa zabrała nieco uroku Bożemu Narodzeniu, które niesie z sobą pełnię klimatu, jeśli jest białe. Jednak nie przeszkadza to w przeżywaniu świąt przez licznych wiernych, którzy od rana wypełniają świątynie modląc się u Żłóbka i śpiewając kolędy.

W Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa rozbudowana szopka zajmuje sporą część prezbiterium. Są palmy, pastuszkowie, Trzej Królowie, a Dziecię z Maryją i Józefem znajduje honorowe miejsce pod ołtarzem głównym. Podobnie jest w kościele świętych Erazma i Pankracego. Tu zrezygnowano ze zwyczaju umieszczania szopki w jednej z kaplic nawy bocznej na rzecz najważniejszego miejsca w świątyni: ołtarza. Skromniejsza nieco szopka też ma jednak wiele uroku. Po nabożeństwach wierni przyklękają modląc się przy tej symbolicznej inscenizacji Bożego Narodzenia.

W jeleniogórskiej farze jedną z mszy koncelebrował dziś ksiądz prałat Franciszek Krosman, były proboszcz i dziekan jeleniogórski. Choć od kilku lat jest na emeryturze, wciąż promieniuje energią i zachwyca mocnym głosem. Sumie dla dzieci tradycyjnie przyśpiewywała Schola Parafialna przy akompaniamencie Macieja Cytarzyńskiego. We wdzięczne wykonania kolęd włączały się także organy. Proboszcz parafii, ksiądz Bogdan Żygadło, podkreślił, że przeżycie świąt jest pełne, jeśli Jezus narodzi się nie tylko w Betlejem, ale przede wszystkim w naszych sercach.

Wśród zdjęć znajdziecie także ujęcia z cieplickich kościołów: św. Jana Chrzciciela i Matk Bożej Miłosierdzia.

Korzystając z pogodnej aury wielu mieszkańców miasta wybiera się na spacery i wycieczki. Pierwszy dzień świąt tradycyjnie spędza się w gronie rodziny, drugi to czas na odwiedziny bliskich, znajomych i przyjaciół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~? 25-12-2009 19:20
Jelonka to ostatnimi czasy jak Niedziela albo jak Katolicki Glos w Twoim Domu
*piipi* 25-12-2009 20:57
..do - [~Autora postu z godz.19:20 ..] ..a ty co ? ..myślisz,ze Jelonka z *rogami ..nie moze byc święta !!!!!!!!!!!!!!!!
~* Maura* 25-12-2009 22:03
Dziękuję za zdjęcia od pijarów- balsam na moją duszę ;-)
~B 26-12-2009 9:56
...do [Autora postu z godz. 19:20]: Podzielam w całości wyrażony pogląd. Pozostaje żywić nadzieję, iż niektórzy ludzie zaczną w końcu używać swojego rozumu.
~ 26-12-2009 10:05
bardzo ładna szopka bożonarodzeniowa jest w kościele w Dąbrowicy :)
~Mefistofeles 29-12-2009 16:47
Rzeczywiście, uwaga "znaku zapytania" (pierwszy post), jest jak najbardziej na miejscu. W okresie przedświątecznym jak i w same święta "jelonka" w dużej mierze przypomina elektronicznie wydanie "Gościa Niedzielnego" a każdy dziennikarza tego wydawnictwa uznał niemalże za cel życiowy, napisanie krótkiego reportażu z jakiejś uroczystości kościelnej, lub wydarzenia okołokościelnego związanego z inauguracja tych świąt, relacji z każdego spotkania opłatkowego itd. itp. Ta fascynacja świętami ma charakter rozwojowy, czyli w przyszłym roku możemy się spodziewać relacji również nie tylko z Dąbrowicy, ale prawdopodobnie z każdej miejscowości gminy czy może powiatu (i jak to dobrze, że nie jesteśmy już województwem)
~WOW 1-01-2010 19:13
..no to fajnie macie .......
~ 8-01-2010 9:38
no faktycznie wszyscy;)nie widzę na zdjęciach młodych i myślących;))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group