Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10372
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poszli wszyscy do stajenki

Piątek, 25 grudnia 2009, 12:50
Aktualizacja: Sobota, 26 grudnia 2009, 8:51
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Poszli wszyscy do stajenki
Fot. TEJO
W wiosennej aurze obchodzą tegoroczne Boże Narodzenie wierni Kościoła katolickiego. Od rana odprawiane są uroczyste msze święte, a mury świątyń niosą pogłos rozmaitych kolęd. Tradycyjnie ludzie modlą się też przy szopkach z figurką Nowonarodzonego.

Tydzień temu – siarczyste mrozy, dziś – niemal wiosna. Taka huśtawka pogodowa zabrała nieco uroku Bożemu Narodzeniu, które niesie z sobą pełnię klimatu, jeśli jest białe. Jednak nie przeszkadza to w przeżywaniu świąt przez licznych wiernych, którzy od rana wypełniają świątynie modląc się u Żłóbka i śpiewając kolędy.

W Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa rozbudowana szopka zajmuje sporą część prezbiterium. Są palmy, pastuszkowie, Trzej Królowie, a Dziecię z Maryją i Józefem znajduje honorowe miejsce pod ołtarzem głównym. Podobnie jest w kościele świętych Erazma i Pankracego. Tu zrezygnowano ze zwyczaju umieszczania szopki w jednej z kaplic nawy bocznej na rzecz najważniejszego miejsca w świątyni: ołtarza. Skromniejsza nieco szopka też ma jednak wiele uroku. Po nabożeństwach wierni przyklękają modląc się przy tej symbolicznej inscenizacji Bożego Narodzenia.

W jeleniogórskiej farze jedną z mszy koncelebrował dziś ksiądz prałat Franciszek Krosman, były proboszcz i dziekan jeleniogórski. Choć od kilku lat jest na emeryturze, wciąż promieniuje energią i zachwyca mocnym głosem. Sumie dla dzieci tradycyjnie przyśpiewywała Schola Parafialna przy akompaniamencie Macieja Cytarzyńskiego. We wdzięczne wykonania kolęd włączały się także organy. Proboszcz parafii, ksiądz Bogdan Żygadło, podkreślił, że przeżycie świąt jest pełne, jeśli Jezus narodzi się nie tylko w Betlejem, ale przede wszystkim w naszych sercach.

Wśród zdjęć znajdziecie także ujęcia z cieplickich kościołów: św. Jana Chrzciciela i Matk Bożej Miłosierdzia.

Korzystając z pogodnej aury wielu mieszkańców miasta wybiera się na spacery i wycieczki. Pierwszy dzień świąt tradycyjnie spędza się w gronie rodziny, drugi to czas na odwiedziny bliskich, znajomych i przyjaciół.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
758
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group