Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 4944
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poszli nieść radość i dobre słowo

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 2 października 2010, 8:45
Aktualizacja: 8:46
Autor: Angela
Fot. Angela
Ponad trzydziestu uczniów z III LO w Jeleniej Górze zwróciło się wczoraj do osób starszych w dowód pamięci o nich. Okazją był Międzynarodowy Dzień Seniora. Młodzi ludzie odwiedzili, między innymi, jeleniogórskie hospicjum.

Na hasło Bożeny Fjałkowskiej, pedagoga szkolnego i nauczycielki pedagogiki „idziemy do miasta, by pomagać osobom starszym”, uczniowie III LO z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze odpowiedzieli bez wahania. Łącznie zgłosiło się ponad trzydzieści osób. Chętni podzielili się na trzy grupy.

Jedna z nich poszła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, by z pracownikami MOPS odwiedzić osoby starsze w ich domach. Druga ruszyła na ulice miasta, by pomagać w sklepach, na przystankach, w parkach. Trzecia grupa trafiła natomiast do hospicjum działającym przy Caritasie przy ulicy Żeromskiego w Jeleniej Górze. Placówka funkcjonuje od 2000 roku i codziennie przebywa w jej około 90 osób. Okazało się, że w każdym z tych obszarów pomoc jest bardzo potrzebna.

– W ostatnich latach naszą placówkę odwiedza coraz więcej młodzieży, która przychodzi by zobaczyć, jak funkcjonujemy oraz nieść radość i pomoc osobom starszym. Nasi podopieczni, jak i wszystkie osoby starsze bardzo tego potrzebują. Często pytają nas czy ktoś do nich przyjdzie, niejednokrotnie uskarżają się na samotność, bo ich rodziny albo pracują, albo ich po prostu nie ma. Dlatego warto tu przyjść, porozmawiać z tymi ludźmi. Każdy z nas kiedyś się zestarzeje i być może też będzie potrzebował właśnie takiej pomocy – mówi Maria Sośnicka, zastępca kierownika Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Caritas w Jeleniej Górze.

Monika Szczepańska, uczennica III LO oraz wolontariuszka Domu Pomocy Społecznej, nie ukrywała, że przed wejściem do hospicjum bała się tego, co w nim zobaczy.
– Chęć pomocy była jednak większa od strachu. Wiem, że warto przychodzić i pomagać. Zachęcam też innych do takiego działania, bo przecież wszyscy się kiedyś zestarzejemy – mówi Monika.

Uczniowie III LO w takich działaniach biorą udział już po raz drugi. W taki sposób Bożena Fjałkowska chce „zarazić” młodzież wolontariatem. – Mówi się, że młodzież jest obojętna na osoby starsze i robi same złe rzeczy. Ta akcja pokazuje, że jest to nieprawda. Grono tych młodych ludzi jest chętne do pozytywnych zachowań, trzeba im tylko pokazać kierunek i możliwości działania – usłyszeliśmy.

Maria Sośnicka podkreśla, że niezwykle ważne jest by młodzież i dorośli odwiedzali osoby starsze nie tylko podczas ich święta, ale codziennie lub najczęściej jak tylko mogą.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Dama Kier 2-10-2010 11:35
brawo !!!
~Samanta 2-10-2010 15:04
jestem z Ciebie dumna Kitty!
~ 2-10-2010 17:21
W Jeleniej Górze jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy a nie hospicjum.
Piipi Jelonkowa 2-10-2010 19:25
..do - [~Autora postu z godz.17:21 ..] ..to DOM ! .. z którego człowiek idzie do Boga .. na rękach CZŁOWIEKA !
~SdoT 5-10-2010 16:13
Brawo Jolson ! Nero jest z Ciebie dumny !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group