Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 4994
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Posłanka Małgorzata Sekuła–Szmajdzińska przeciw jednaniu się byłego prezydenta z Palikotem

Czwartek, 28 lutego 2013, 6:48
Aktualizacja: Piątek, 1 marca 2013, 9:46
Autor: Mea
Jelenia Góra: Posłanka Małgorzata Sekuła–Szmajdzińska przeciw jednaniu się byłego prezydenta z Palikotem
Fot. Mea
Małgorzata Sekuła–Szmajdzińska o swoim krytycznym stosunku do wszelkich roszad partyjnych, w kontekście współpracy Aleksandra Kwaśniewskiego z Januszem Palikotem, mówiła podczas wczorajszej (27.02.) konferencji, zorganizowanej w jeleniogórskiej siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej. – Znam osobiście Aleksandra Kwaśniewskiego od 20. lat, był przyjacielem mojego męża. Tym bardziej jest to dla mnie trudna sytuacja – podkreślała.

W 1995 r. Aleksander Kwaśniewski wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat SLD, partii którą tworzył wraz z Leszkiem Millerem, obecnym szefem tego ugrupowania. W ubiegłym tygodniu po spotkaniu Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca, były prezydent oświadczył, że stanął na czele Ruchu Europa Plus i być może stworzy wspólną centrolewicową listę do europarlamentu. Ruch Europa Plus powołali Janusz Palikot i Marek Siwiec z partii politycznej Ruch Palikota, a jego celem ma być ścisła integracja europejska.

Warto dodać, że Marek Siwiec w grudniu 2012 zrezygnował z członkostwa w SLD, a w styczniu 2013 został reprezentantem Ruchu Palikota w Parlamencie Europejskim, nie wstępując do partii. Czy Aleksander Kwaśniewski wybierze podobną drogę, tego jeszcze nie wiadomo, jednak posłowie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej są zbulwersowani taką decyzją.

- Znam osobiście Aleksandra Kwaśniewskiego od 20 lat, był przyjacielem mojego męża. Tym bardziej jest to dla mnie trudna sytuacja. Potrzebna jest propozycja alternatywy dla zaklinowanych, największych w Sejmie partii, jakimi są Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość. Jest mi przykro, że Aleksander Kwaśniewski nie rozmawiał z lewicą w szerszym gronie, tylko zaprosił Janusza Palikota oraz Marka Siwca, stawiając SLD przed faktem dokonanym – mówiła Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

- Z tego co wiem Ryszard Kalisz, wiceprzewodniczący klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej, z mediów dowiedział się, że ma być łącznikiem między środowiskami kobiecymi, a nowym tworem w postaci Ruchu Europa Plus, czyli między feministkami a Januszem Palikotem. Oczywiście odciął się od tego. Mało prawdopodobne jest, by Ryszard Kalisz opuścił SLD, a nawet jeśli tak by się stało, to nie wesprę Ruchu Europa Plus – dodała.

Posłankę irytuje rozgrywanie przez mężczyzn tematów kobiecych. Widać, że przejścia z partii do partii zachodzą głównie między mężczyznami. - Poseł Adam Kępiński najpierw był w SLD, później startował do Sejmu z listy Palikota, niedawno wrócił do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Większość koleżanek jest wierna swoim ugrupowaniom. Protestuję przeciwko takim przejściom i nie godzę się na tego typu politykę – podkreśliła posłanka.

Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska uważa jednak, że jest potrzebne porozumienie lewicy. – Wiarygodność polityczna wiąże się z lojalnością w stosunku do kolegów w partii, za których ponosimy też odpowiedzialność w pewnym stopniu. Wycieczki w lewo czy w prawo są mi obce. Wykluczam swoje wyjście z SLD, chyba, że Sojusz podjąłby współpracę z ruchem tworzonym przez Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednak osobiście boję się współpracy z Ruchem Palikota. Nie wiem czy to jest prawica, czy lewica – zaznaczyła posłanka.

Jednak posłanka nie zamyka drzwi przed rozmową na temat ruchu, który proponuje Aleksander Kwaśniewski. - Ten ferment, który się dzieje może w przyszłości przynieść pozytywne efekty. Jednak tożsamość SLD jest dla mnie najważniejsza i nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy ją utracić. Nie mogę wykluczyć, że SLD nie podejmie współpracy w Ruchem Europa Plus. Wybory do Europarlamentu różnią się od krajowych, dlatego trzeba rozmawiać z różnymi ugrupowaniami w tej kwestii – dodała.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group