Czwartek, 9 lutego
Imieniny: Apolonii, Cyryla
Czytających: 8759
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poseł interweniuje u wojewody ws. stawek za śmieci

Wtorek, 29 grudnia 2020, 8:56
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Poseł interweniuje u wojewody ws. stawek za śmieci
Fot. Przemek Kaczałko
Poseł Robert Obaz z Nowej Lewicy w ramach interwencji poselskiej skierował do wojewody dolnośląskiego - Jarosława Obremskiego (PiS), pismo w sprawie uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry, dotyczącej stawek za odbiór odpadów, które decyzją radnych Koalicji Obywatelskiej mają wzrosnąć od 1 stycznia 2021 roku.

Interwencja poselska w sprawie zgodności UCHWAŁY NR 273.XXVI.2020 RADY MIEJSKIEJ JELENIEJ GÓRY z dnia 8 grudnia 2020 r. w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty

Szanowny Panie Wojewodo,

na podstawie art. 20 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora (Dz. U. z 2018 r. poz. 1799) w związku z narzucającymi się wątpliwościami co do zgodności z przepisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2020 r. poz. 1439) przyjętej w dniu 8 grudnia 2020 r. przez Radę Miejską Jeleniej Góry uchwałą sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty, przedkładam w ramach interwencji poselskiej wniosek o szczegółową analizę rzeczonej uchwały w ramach czynionego przez Pana nadzoru nad działalnością gminną, zwracając w szczególności uwagę na metodę naliczania opłaty za gospodarowanie odpadami raz to jako iloczyn osób zamieszkałych jeleniogórskie nieruchomości zgłoszonych w deklaracjach, o których mowa w art. 6m ww. ustawy, następnym razem jako iloczyn mieszkańców miasta Jelenia Góra wskazany w oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego (na dzień 31.12.2019 r.).

Niezaprzeczalnym jest, że zgodnie z art. 6k ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach rada gminy dokonuje, w drodze uchwały, wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi spośród metod określonych w art. 6j ust. 1 pkt 2, a także ustalenia stawki takiej opłaty oraz stawki opłaty za pojemnik na odpady komunalne o określonej pojemności. Dopuszcza się stosowanie więcej niż jednej metody ustalenia opłat na obszarze gminy. Zgodnie z art. 6j ust. 1 w ustawy opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie nieruchomości zamieszkałej stanowi opcjonalnie iloczyn: 1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, lub 2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub 3) powierzchni lokalu mieszkalnego – oraz stawki opłaty. Ponadto, zgodnie z art. 6j. ust. 2a ww. ustawy rada gminy może zróżnicować stawki opłaty w zależności od powierzchni lokalu mieszkalnego, liczby mieszkańców zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także od rodzaju zabudowy. Rada gminy może stosować łącznie różne kryteria różnicujące stawki opłaty.

Autopoprawka do uzasadnienia projektu uchwały Rady Miejskiej Jeleniej Góry w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości stawki tej opłaty wprowadzona do projektu uchwały przez Prezydenta Miasta Jeleniej Góry, odnosząca się do kalkulacji stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi określa ją na podstawie liczby mieszkańców w oparciu o wskazania z deklaracji, o których mowa w art. 6m ww. ustawy, dzieląc koszty systemu w wysokości 26 677 330 zł poprzez liczbę mieszkańców, tu 63 292 osoby. W innym miejscu – Tabela nr 5 w uzasadnieniu dla wprowadzenia uchwały, dot. ulgi za kompostowanie, przypadająca na 1 mieszkańca, posiłkuje się prawdopodobnie danymi z GUS, przyjmując liczbę mieszkańców Jeleniej Góry w wysokości 79 061.

Odnosząc się do powyższego wskazać należy, iż ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art. 6k ust. 2 pkt 1 wskazuje, iż rada gminy, określając stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, bierze pod uwagę liczbę mieszkańców zamieszkujących daną gminę. Niedopuszczalnym jest dowolne określanie tej liczby przez uchwałodawcę.

Niniejszym proszę w postępowaniu nadzorczym dot. przedmiotowej uchwały o zwrócenie uwagi na poruszoną przeze mnie kwestię. Proszę także o informację zwrotną w przedmiotowej sprawie.

Z wyrazami szacunku
Poseł na Sejm RP
Robert Obaz.

Twoja reakcja na artykuł?

50
72%
Cieszy
12
17%
Hahaha
3
4%
Nudzi
2
3%
Smuci
0
0%
Złości
2
3%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (58)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
511
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group