Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6874
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kopaniec: Posadzili tysiąc drzew

Środa, 17 października 2018, 6:25
Aktualizacja: Czwartek, 18 października 2018, 11:55
Autor: WAC
Kopaniec: Posadzili tysiąc drzew
Fot. użyczone
Ponad 200 osób,w tym wiele dzieci z Polski, Czech oraz Węgier wraz z dorosłymi posadziło na górze Popiel w okolicach Kopańca 1000 drzew, uruchamiając projekt zalesiania terenów zdegradowanych w naszej części Europy. Miejsce, na którym wyrośnie nowy las jest terenem jeszcze niedawno rozpatrywanym pod kopalnię uranu.

Dzieci, opiekunowie i rodzice przeszli wcześniej krótki kurs sadzenia drzew, a broszura zawierająca podstawowe informacje na ten temat będzie dostępna online na stronie lesnaszkolka.pl. Ze względu na suszę nie było łatwo, ale w końcu udało się zgodnie z planem zasadzić 1000 drzew z gatunków rodzimych dla naszego regionu, takich jak: dąb, buk, olcha czy dzikie jabłko.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach projektu Leśna Szkółka, który jest jednym z pierwszych stałych działań edukacyjno-ekologicznych w Polsce, działających w ramach Fundacji Harmonia Kultury z Kopańca. Cały projekt jest finansowany przez Fundusz Wyszehradzki. Organizatorzy dziękują lokalnym nadleśnictwom za darowizny sadzonek na potrzeby projektu.

- Celem akcji zalesiania przez dzieci w Kopańcu jest doprowadzanie do tego, by przedszkola i szkoły w Europie Środkowo-Wschodniej włączyły się w systematyczne działania na rzecz reforestacji w regionie, przywracając zróżnicowane lasy, a jednocześnie budując silną więź pomiędzy dziećmi a lasem - mówi rzecznik projektu Maciej Muskat. - W ramach projektu powstała specjalna instrukcja, którą opiekunowie i nauczyciele mogą wykorzystać do uruchomienia podobnych projektów zalesiania w innych miejscach w Polsce.
- Mamy nadzieję, że to nie koniec, lecz początek – dodaje Noemi Nemes, która organizowała projekt dla fundacji Harmonia Kultury. - Nasz region Europy potrzebuje szybkiego zalesienia, a dzieci chcą i mogą grać w tym wysiłku ważną rolę, tworząc swoją wieź z drzewami od najmłodszych lat. Jeśli w jeden dzień mała grupa może posadzić 1000 drzew, można sobie wyobrazić co byłoby możliwe, gdyby każda szkoła i przedszkole robiło takie akcje regularnie.

Twoja reakcja na artykuł?

14
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group