Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2753
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Porozumienie GOPR–u z Miastem ze wsparciem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 11 września 2014, 7:34
Aktualizacja: Piątek, 12 września 2014, 7:35
Autor: Angela
Fot. Angela
– O tym, jak ważna jest każda pomoc, świadczy duża w ostatnich latach liczba wypadków w górach wynikająca ze zwiększonego ruchu turystów – mówił Sławomir Czubak, naczelnik Karkonoskiej Grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego podczas wczorajszego (10.09.) podpisania porozumienia GOPR–u z Miastem Jelenia Góra. Prezydent Marcin Zawiła przekazał wsparcie finansowe na opatrunki, ale i obietnicę na więcej.

Wczorajsze spotkanie było okazją do podsumowania okresu letniego na obszarze działania naszych goprowców. Statystyki nie cieszą. – Mieliśmy 95 wypadków z górach, w tym jeden śmiertelny z udziałem czeskiego paralotniarza – mówił naczelnik Sławomir Czubak. – Mimo rozszerzonych w ostatnim czasie działaniach profilaktycznych, liczba wypadków wzrasta, a duży procent tych zdarzeń wynika wciąż z bezmyślności turystów, którzy wychodzą w góry bez przygotowania. Nie sprawdzają warunków pogodowych przed wyjściem, mimo że mogą w każdej chwili do nas zadzwonić. W ostatnich latach odnotowujemy również wzrost liczby turystów, co naturalnie przekłada się na liczbę wypadków – dodał.
Miasto Jelenia Góra wspiera finansowo goprowców co roku. W tym roku przekazano 4,5 tys. zł na opatrunki, ale…

- Jelenia Góra jest w Karkonoszach, Czarny Kocioł Jagniątkowski czy Śląskie Kamienie czyli środek Karkonoszy jest nasz, stąd nasze poczucie obowiązku wspierania GOPR-u – mówił Marcin Zawiła. - Staramy się to robić co roku nie tylko przekazując pieniądze, ale również w inny sposób. W ostatnich czterech latach umorzyliśmy GOPR-owi 80 tys. zł podatku od nieruchomości – dodał.

Prezydent Marcin Zawiła zapowiedział też pomoc w zakupie niezwykle potrzebnego sprzętu dla GOPR-u czyli drona - bezzałogowego statku latającego. Prezes zarządu Karkonoskiej Grupy GOPR Mirosław Górecki szacuje, że takie urządzenie odpowiadające potrzebom GOPR-u kosztuje około 30 tys. zł. Prezydent zaznaczał, że Miasto w całości takiego zakupu nie sfinansuje. Może jednak zaoferować częściową pomoc. Jednym z pomysłów znalezienia źródła finansowania są natomiast fundusze unijne, w tym projekt polsko – czeski.

- To urządzenie znacznie ułatwiłoby poszukiwania osób zaginionych w górach i skróciło czas dotarcia do nich – podkreślał Mirosław Górecki. – Ratownicy byliby kierowani już w konkretne miejsca, bezpośrednio do poszkodowanego – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

~Amon 11-09-2014 9:06
Szkoda że Pan Prezydent zrozumiał potrzebę wspierania goprowców tuż przed wyborami...
~no 11-09-2014 9:12
Idą wybory
~ad 11-09-2014 9:32
jeszcze kiełbasa wyborcza przez 2 miesiące,a potem następne 4 lata dymania mieszkańców,PO-Zawiła by żyło się lepiej
~BumCykCyk 11-09-2014 9:59
Pan prezydent jest zadowolony z siebie i ze swoich obietnic. Ci, którym coś obiecał, też są zadowoleni z pana prezydenta i tego, co obiecał. Znając skuteczność i chęć działania pana prezydenta, zestawiając to z nadchodzącymi wyborami, można śmiało założyć, że wszyscy, którym pan prezydent coś obiecał, pozostaną na etapie dzisiejszego zadowolenia z obietnic, i będą mieli bardzo głupie miny, jak tylko pan prezydent będzie znowu panem prezydentem, co jest na szczęście mało realne, bo ludzie pamiętają, co obiecał pan prezydent, kiedy jeszcze nie był panem prezydentem, a bardzo chciał być.
~. 11-09-2014 10:06
Ale bida skarbiec świeci pustkami 30 tys nie ma a ile ludzkich żyć może to uratować.
~ 11-09-2014 10:16
Gdzie jeszcze pojawi się Marcinek?????
~Mieszkanka 11-09-2014 12:01
Wybory czy nie ważne ze chce pomoc i to zrealizuje. GOPR to najbardziej odpowiedzialna grupa która faktycznie niesie pomoc w naszym regionie. 3 mam kciuki za dalszy rozwój jednostki.
~@ 11-09-2014 16:43
Jeśli ktoś uważa, że Prezydent "dał za mało" - niech nie pyskuje tylko sam się dołoży do zakupu drona!
~edmóndo 11-09-2014 20:11
może jak se don prezidente, nieporadni i reszta miesjkich pijawek zmniejszą uposażenia to będzie na coś więcej niż plajstry i bandaże
~przewodnik 11-09-2014 20:22
90% wypadków w naszych górach powodują tzw. cepry czyli klapkowicze z Wrocławia i innych dużych miast. Najwięcej oczywiście z Wrocławia, bo Wrocław leży najbliżej. Jak widzę czasem na szlaku, w czym ci ludzie idą w góry, to mam ochotę podejść i dać takiemu w mordę. Byłoby to zatrzymanie w ramach aktywności obywatelskiej, a jednocześnie ochronienie ich i innych przed niebezpieczeństwem, a GOPR przed niepotrzebnymi wydatkami. Panienki w szpilkach, klapkach, sandałkach, ludzie bez mapy, dodatkowego ubioru na wypadek załamania pogody, z wózkami pakujący się np. do Kotła Łomniczki - to w wakacje norma. Zawsze powtarzam, że wrocławianie powinni płacić specjalne ubezpieczenie przed wyjściem w góry. Dlaczego my, mieszkańcy, mamy płacić za ratowanie zdrowia i życie urodzonych gamoni?
~zgadzam się 11-09-2014 23:46
Niestety, to prawda. Nasze miasto płaci na GOPR, a większość wypadków i tak powodują przyjezdni. Nasi potrafią chodzić po górach i wiedzą jakie są warunki, jak się nastawić przy określonej pogodzie itd. "Niedzielni turyści" z Wrocławia są kompletnie nieodpowiedzialni w górach ! Kazać im płacić za każdą akcję ratowniczą albo pozwolić niech ewolucja robi swoje. Niewielka strata. Mniej wrocławskich, hałaśliwych słoików to więcej spokoju w górach i pieniędzy w kasie miejskiej. Pieniądze na GOPR powinny być przeznaczone na tych, co rzeczywiście potrzebują pomocy, a nie fanaberie nieodpowiedzialnych, wrocławskich ceprów, którzy ze śmigłowca zrobili sobie taksówkę !

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group