Wtorek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 11875
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Pomocny tajnopis

Czwartek, 5 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 5 kwietnia 2007, 10:32
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Pomocny tajnopis
Fot. KMP
Nie daj szans złodziejom rowerów: oznakuj jednoślad.

Sezon rowerowy trwa nie tylko dla cyklistów, lecz także dla przestępców, którzy już zaczynają kraść ciche pojazdy. Warto je oznakować na policji. Przekonał się o tym mieszkaniec Zgorzelca, który dzięki takiemu oznaczeniu odzyska skradziony przed dwoma laty rower, a przestępca trafi za kratki.

Ostatnio uwagę patrolu zgorzeleckiej policji, który sprawdzał rower prowadzony przez 23-letniego mężczyznę, wzbudził fakt, że miejsce gdzie powinien być widoczny numer fabryczny, jest oszlifowane i zamalowane farbą.
Policjanci od kilku lat realizują program „Stop, rower oznakowany”. Dlatego zdecydowano o dokładniejszych oględzinach podejrzanego pojazdu.

– W świetle lampy UV funkcjonariusze ujawnili numer oznakowania znajdujący się w dwóch miejscach na rowerze. Po sprawdzeniu tego numeru w policyjnych bazach danych, okazało się, że rower ten został skradziony w kwietniu 2005. Mężczyzna został zatrzymany, a rower zabezpieczony – poinformowała nadkom. Iwona Leszczyńska-Bartkowiak.
Dochodzenie wyjaśni, czy sprawca jest złodziejem, czy też kupił kradziony pojazd. Za posiadanie przedmiotów pochodzących z kradzieży grozi kara więzienia do 5 lat.

Indywidualny numer naniesiony tajnopisem jest niewidoczny gołym okiem. Można go odczytać tylko dzięki wykorzystaniu latarek ze światłem UV. Zdaniem policjantów powyższy przykład pokazuje, że akcja może być skuteczna.
Rower będzie można oznakować podczas różnych imprez zbiorowych, w których uczestniczą także policjanci dokonujący wpisu jednośladów do specjalnych rejestrów.

Liczba kradzionych rocznie rowerów nie jest dokładnie znana, bo wielu poszkodowanych nie zgłasza utraty pojazdu na policję. Tłumaczą, że śledztwa są opieszałe, a skardzione jednoślady bardzo trudno odzyskać.
Zdaniem funkcjonariuszy lepiej o sprawie zawiadomić. – Zawsze wtedy są podstawy do poszukiwania roweru, a oznakowanie tajnopisem to dodatkowe zabezpieczenie, które bywa bardzo pomocne – mówią jeleniogórscy funkcjonariusze prewencji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
810
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group