Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 2948
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pomalują zaniedbany dworzec

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 26 marca 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. KDR
Godna naśladowania akcja stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne.

Zapuszczona stacja kolejowa w mieście pod Śnieżką zyska nowy blask nie dzięki działaniom właściciela, czyli Polskich Kolei Państwowych, ale entuzjastów kolejnictwa z Karpacza, Adriany Kostki oraz Rafała Gerstena, założycieli stowarzyszenia Karkonoskie Drezyny Ręczne.
Organizacja oraz wolontariusze zamierzają dworzec odnowić.

– W ubiegłym roku, dzięki ofiarności mieszkańców Karpacza, Kotliny Jeleniogórskiej i odwiedzających miasto turystów zdobyliśmy środki na zakup farby – poinformowali nas Adriana Kostka i Rafał Gersten. – Do udziału w akcji zapraszaliśmy kilkakrotnie PKP, właściciela budynku, jednak bezskutecznie.
Mimo tego podejmujemy społeczną akcję malowania dworca – zapowiadają.

Wielkie malowanie rozpocznie się w sobotę 31 marca o godz. 10.00.
– Wszystkich chętnych, którzy chcieliby nas wspomóc, serdecznie zapraszamy na dworzec kolejowy w Karpaczu. Wałki i pędzle mile widziane – zapowiadają organizatorzy.

Stowarzyszenie, mimo przeciwności, nie zamierza zaprzestać działania. W ubiegłym roku zorganizowało na części wyremontowanego przez siebie torowiska możliwość przejazdu drezynami ręcznymi. Była to atrakcja dla turystów przebywających w mieście pod Śnieżką.
Urządzono także uroczystości z okazji 111 rocznicy istnienia drogi żelaznej do Karpacza.

Niedawno temu kolej zaspawała część szyn uniemożliwiając przejazd drezynom, a od prowadzących pojazdy postawiła wymaganie posiadań uprawnień maszynisty. To jednak nie zniechęca karpackich entuzjastów.

Przypomnijmy, że po nieudanej i zablokowanej przez Ministerstwo Transportu próbie sprzedaży nieruchomości na przetargu, dworzec wciąż pozostaje własnością PKP. Odpowiedzialni urzędnicy obiecali oddanie powiatowi jeleniogórskiemu budynku i terenu w zamian za umorzenie zaległego podatku VAT, którego kolej nie płaciła.
Powiat miał przekazać stację karpackim samorządowcom. Planowano urządzenie w niej, między innymi, domu kultury. Jak mówił Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza, samorząd zadbałby także o to, aby nie została całkowicie zniszczona infrastruktura zlikwidowanej w 2000 roku linii Jelenia Góra Karpacz.
Pomysłem samorządowców jest przywrócenie połączeń na zasadzie linii turystycznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~xyz 26-03-2007 18:04
No tak PKP się nic nie opłaca oni tylko wycmokać by chcieli wszystko jak cytrynę, a jak trzeba coś dołożyć żeby naprawić to Ich nie ma !!! Jak torowisko było dobre to jeździli a teraz ich to nic nie obchodzi bo zysku nie przynosi!!! Mam nadzieje ŻE DOCZEKAMY czasów kiedy całe PKP pójdzie do rozliczenia za swoje decyzje o zamykaniu linii kolejowych i dopuszczeniu się dewastacji mienia.
~rak71 26-03-2007 21:04
Aż łza się w oku kręci kiedy przejeżdzam rowerem obok tej lini!Pamiętam jeszcze jakieś 10 lat temu tamtędy jechałem pociągiem do Karpacza.Widoki przepiękne!A tym bardziej dla ludzi spoza naszego terenu!!!Jak można bylo dopuścić do takiej dewastacji lini!!!Była to jedna z najpiękniejszych widokowo tras kolejowych w Polsce!Boże uchowaj jeszcze przed likwidacją trasę Jelenia Góra -Lwówek!Nie mniej uroczą od Karpackiej.Ludzie bierzcie swoje dzieci i jedźcie jeszcze póki tej nie zlikwidowali!A jest co podziwiać z okien szynobusa.Nie ma jak to parowóz ciągnął skład do Lwówka!do Karpacza zresztą też!Jeszcze na początku lat 90-tych można było się takim pociągiem przejechać!To były czasy!
~drezyniarz 27-03-2007 0:50
moznaby stworzyc turystyke sentymentalna, podroze parowozami po takich liniach, turystow byloby mnostwo, takze z zzagranicy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group