Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 5218
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polsko–czeska współpraca pielęgniarek

Wtorek, 21 marca 2017, 8:34
Aktualizacja: 23:48
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Polsko–czeska współpraca pielęgniarek
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (20.03) dokonano oficjalnego otwarcia pracowni pielęgniarskiej w budynku Wydziału Przyrodniczo–Technicznego Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Tego samego dnia studentki ze szkoły medycznej w Trutnovie rozpoczęły staż w jeleniogórskim szpitalu.

W otwarciu pracowni uczestniczyły studentki z Republiki Czeskiej - Wyższej i Średniej Szkoły Medycznej z Trutnova, które w dniach od 20-31.03 odbywają staż w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Przyszłe pielęgniarki podkreślały, że są bardzo zainteresowane różnicami w podejściu po pacjenta w Polsce i Czechach, a dzięki uczestnictwu w projekcie dowiedzą się, jak wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie za granicą.

Projekt ma trwać dwa lata, w tym czasie młodzież odbędzie 2-tygodniowe staże zagraniczne w Polsce i Republice Czeskiej w instytucjach służby zdrowia i opieki społecznej. Będzie też okazja do porównania systemów opieki zdrowotnej podczas pięciu dwudniowych warsztatów wyjazdowych, a także wymianę informacji w zakresie innowacyjnych metod oraz dobrej praktyki podczas dwóch wspólnych konferencji. Dodatkowo prowadzone jest kształcenie językowe w ramach wyjazdowych kursów językowych.

- To są niezwykle ważne projekty, które pozwolą nam poznać jak wygląda praca naszych kolegów, koleżanek w Czechach. Mamy możliwość wymiany informacji, doświadczeń, wiedzy – powiedziała Agnieszka Wieczysty, studentka pielęgniarstwa w KPSW. - Bardzo mnie interesuje jak wyglądają warunki w polskich szkołach i szpitalach. Chciałabym pracować na anestezjologii, ponieważ interesują mnie trudne przypadki i intensywna terapia – wyznała Karolina Pavlickova z czeskiej uczelni.

Pracownie dla studentów KPSW wyposażono w nowoczesne fantomy, m.in. do karmienia piersią, pielęgnacyjne oraz symulator medyczny dziecka. Po stronie czeskiej będzie to wyposażenie sali w sprzęt do nauki pielęgniarstwa anestezjologicznego.

Projekt „Transgraniczne kształcenie studentów kierunków medycznych” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V A Polska-Czechy "Przekraczamy Granice" 2014 - 2020”. Wartość projektu po polskiej stronie wynosi ponad 127 tys. euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group