• Wtorek, 21 maja 2019
  • Godz. 4:30
  • Imieniny: Kryspiana, Tymoteusza, Walentego, Wiktora
  • Czytających: 1859
  • Zalogowanych: 1
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Polsko–czeska współpraca pielęgniarek

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 21 marca 2017, 8:34
Aktualizacja: 23:48
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (20.03) dokonano oficjalnego otwarcia pracowni pielęgniarskiej w budynku Wydziału Przyrodniczo–Technicznego Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze. Tego samego dnia studentki ze szkoły medycznej w Trutnovie rozpoczęły staż w jeleniogórskim szpitalu.

W otwarciu pracowni uczestniczyły studentki z Republiki Czeskiej - Wyższej i Średniej Szkoły Medycznej z Trutnova, które w dniach od 20-31.03 odbywają staż w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Jeleniogórskiej. Przyszłe pielęgniarki podkreślały, że są bardzo zainteresowane różnicami w podejściu po pacjenta w Polsce i Czechach, a dzięki uczestnictwu w projekcie dowiedzą się, jak wygląda praca w ich wymarzonym zawodzie za granicą.

Projekt ma trwać dwa lata, w tym czasie młodzież odbędzie 2-tygodniowe staże zagraniczne w Polsce i Republice Czeskiej w instytucjach służby zdrowia i opieki społecznej. Będzie też okazja do porównania systemów opieki zdrowotnej podczas pięciu dwudniowych warsztatów wyjazdowych, a także wymianę informacji w zakresie innowacyjnych metod oraz dobrej praktyki podczas dwóch wspólnych konferencji. Dodatkowo prowadzone jest kształcenie językowe w ramach wyjazdowych kursów językowych.

- To są niezwykle ważne projekty, które pozwolą nam poznać jak wygląda praca naszych kolegów, koleżanek w Czechach. Mamy możliwość wymiany informacji, doświadczeń, wiedzy – powiedziała Agnieszka Wieczysty, studentka pielęgniarstwa w KPSW. - Bardzo mnie interesuje jak wyglądają warunki w polskich szkołach i szpitalach. Chciałabym pracować na anestezjologii, ponieważ interesują mnie trudne przypadki i intensywna terapia – wyznała Karolina Pavlickova z czeskiej uczelni.

Pracownie dla studentów KPSW wyposażono w nowoczesne fantomy, m.in. do karmienia piersią, pielęgnacyjne oraz symulator medyczny dziecka. Po stronie czeskiej będzie to wyposażenie sali w sprzęt do nauki pielęgniarstwa anestezjologicznego.

Projekt „Transgraniczne kształcenie studentów kierunków medycznych” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej: Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg V A Polska-Czechy "Przekraczamy Granice" 2014 - 2020”. Wartość projektu po polskiej stronie wynosi ponad 127 tys. euro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~soclib 21-03-2017 9:17
Przeżyją szok ,4,5 pielęgniarki na 1000 a w Czechach 8. I zarobki .
~Przede wszystkim 21-03-2017 10:50
podejście do pacjenta! Opieka, pomoc - powołanie, ot co.
rymcycymcy 21-03-2017 12:35
W Czechach nie ma klauzuli sumienia ! ...wynoszą kaczki z każdą zawartością ! :)
~nmo90 21-03-2017 14:44
W Polsce zawod pielegniarki upadl,po co studiowac jesli zarabia sie mniej niz po podstawowce.Jakim szacunkiem cieszy sie ten zawod widac po wpisach.Pielegniarki sa glupie.tego uczy sie w Polsce.Na miejscu tych dziewczyn wyjechalabym stad,albo zmienila prace.Polskie szpitale to czesto przytulki do ktorych trafiaja zaniedbani,agresywni ludzie.Nie zyczylabym najwiekszemu wrogowi bycia u nas pielegniarka.
~Mariola Ortopedia 21-03-2017 15:45
Bede miala kim sie wyslugiwac, ja i moje gwiazdeczki lubimy kawe i ciasto i nic nie robic, uklady na stolku mnie trzymaja lody i lodziki, wkoncu WCSKJ to pociotkowo-partyjne wiwat Naczelnej....
~chory 21-03-2017 16:02
Dlaczego Polacy jadą do Czech na zabiegi bo tam jest inna służba zdrowia a u nas bez pieniędzy zdychaj pod płotem
~ 21-03-2017 18:02
Nie można uogólniać ale zawód "pielęgniarki" przestał istnieć. Nawet te panie nie pozwalają tak do siebie mówić.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group