Czwartek, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 5663
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wrocław: Polski Nobel od Uniwersytetu Wrocławskiego

Poniedziałek, 22 lutego 2021, 6:01
Autor: WAC
Wrocław: Polski Nobel od Uniwersytetu Wrocławskiego
Fot. UWr
Uniwersytet Wrocławski w tym roku przyzna po raz pierwszy najwyższą nagrodę finansową w polskiej nauce. 200.000 złotych trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza. „Nagroda Heisiga” bywa już nazywana polskim odpowiednikiem Nagrody Nobla.

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 roku w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr. Teraz staje się fundatorem najwyższej nagrody finansowej dla polskiego naukowca.

Po raz pierwszy nagrodę przyznamy ją w październiku 2021 roku – informuje rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, profesor Przemysław Wiszewski. - W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Faktycznie 200 tysięcy złotych to najwyższa polska nagroda dla naukowca – co istotne – laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy – zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania mają wpływ na naukę na poziomie światowym.

"Nagroda Heisiga" to kolejna prestiżowa nagroda przyznawana we Wrocławiu. Wrocławski magistrat przyznaje dwie nagrody literackie – każda po 100 tysięcy złotych – to Angelus i Silesius. "Nagroda Heisiga" stanie się najwyższą nagrodą przyznawaną we Wrocławiu i jednocześnie najwyższą polską nagrodą dla naukowca.

„Mały Nobel”, albo „polski Nobel” – takie określenia słyszeliśmy już od kolegów naukowców – dodaje rektor P. Wiszewski. - Faktycznie chcielibyśmy, by ta nagroda miała taki prestiż. Wiadomo, że tu lokalnie, swoje kandydatury zgłoszą poza Uniwersytetem Wrocławskim także Politechnika Wrocławska i Uniwersytet Przyrodniczy. Ale na zgłoszenia czekamy również z pozostałych 17 polskich Uczelni Badawczych.

Na razie Uniwersytet Wrocławski czeka na zgłoszenia. W kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata "Nagrody Heisiga". Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Twoja reakcja na artykuł?

36
80%
Cieszy
4
9%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
5
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group