Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 6181
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REPUBLIKA CZESKA KARKONOSZE: Polscy zbieracze jagód niszczą przyrodę w Karkonoszach

Czwartek, 4 sierpnia 2011, 7:29
Aktualizacja: Piątek, 5 sierpnia 2011, 7:39
Autor: Accipiter
REPUBLIKA CZESKA KARKONOSZE: Polscy zbieracze jagód niszczą przyrodę w Karkonoszach
Fot. Jelonka.com/outdooring.cz
Od polskiej strony Karkonoszy do Czech pojawili się zbieracze jagód. Pracownicy czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego skarżą się, że ludzie zbierając jagody niszczą cenne gatunki roślin, płoszą zwierzęta i pozbawiają je podstawowego pokarmu.

Polacy upodobali sobie teren wzdłuż granicy polsko-czeskiej, od Jakuszyc aż po Lubawkę, i zbierają jagody na wielką skalę. Dobrze zorganizowani zbieracze czarnych owoców mają przy sobie naczynia o pojemności 20-30, a nawet 50 litrów. Stosują przy tym specjalne metalowe grzebienie i niszczą jagodowe krzewy.

Dlatego władze Karkonoskiego Parku Narodowego ograniczyły około 15 proc. powierzchni parku na granicy z Polską. Do dyspozycji turystów zostaną tylko główne szlaki i trasy. Natomiast niedostępne będą tereny otwarte.

- Zbieraczom za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 10 tysięcy koron. Nie podlegają jednak karze prawdziwi turyści, ani gospodynie domowe, które pójdą z kubkiem lub małym koszyczkiem po jagody na bieżące potrzeby – mówi Radek Drahný, rzecznik czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (35) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group