Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10359
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Politycy prawicy o strajku oświaty

Wtorek, 30 kwietnia 2019, 10:11
Aktualizacja: Czwartek, 2 maja 2019, 6:17
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Politycy prawicy o strajku oświaty
Fot. Przemek Kaczałko
Nauczyciele zawiesili strajk, w większości szkół odbyły się Rady Klasyfikacyjne, a przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości postanowili na specjalnej konferencji prasowej odnieść się do sytuacji w oświacie. Była mowa o możliwościach wsparcia strajkujących nie tylko słowami, ale i decyzjami, a także o porozumieniu jakie rząd zawarł z oświatową Solidarnością.
Na mocy porozumienia rządu premiera Morawieckiego z Solidarnością Oświaty w tym roku nauczyciele dostaną łącznie 15 procent podwyżki - zaznaczył na wstępie senator Krzysztof Mróz. - Dodatkowo stażyści dostaną jednorazowo 1000 zł na start, przyspieszyliśmy awanse dla nauczycieli, skracając też okres stażu. Poza tym podwyższyliśmy minimalną kwotę dodatku za wychowawstwo na co najmniej 300 zł brutto. Na przykład w Jeleniej Górze wychowawcy średnio dostają ok. 180 zł - mówił polityk PiS, który nawiązał też do ekspresowej ustawy, którą przeforsowano, aby umożliwić maturzystom zakończenie roku szkolnego i przystąpienie do egzaminu dojrzałości.
Niestety trzeba było skorzystać z tej ustawy w Jeleniej Górze, ponieważ w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych nie odbyła się Rada Klasyfikacyjna i tam dyrektor wystawił oceny.

Były rywal Jerzego Łużniaka na stanowisko prezydenta miasta zaapelował jednocześnie do władz Jeleniej Góry, aby poza słowami wsparcia dla strajkujących, przekuć poparcie w czyny.

Prezydent ma dwa instrumenty - dodatki motywacyjne, które w 2013 roku Marcin Zawiła obniżył z 5 procent na 2,64 proc., a pan Łużniak obiecywał, że jak wygra, to przywróci 5 proc. Druga kwestia to dodatek za wychowawstwo - rząd mówi minimum 300 zł, ale to nie znaczy, że nie może być więcej. W niektórych gminach jest 500 czy 800 zł - mówił Krzysztof Mróz.

Gdy wejdziemy w szczegóły porozumienia, nie trudno zauważyć, że ciężarem finansowym dodatku za wychowawstwo władza centralna obciążyła organy prowadzące szkoły, czyli w większości przypadków samorządy. Z kolei skrócenie czasu drogi awansu to powrót do tego, co było przed rządami Zjednoczonej Prawicy, bowiem w tej kadencji parlamentu wydłużono ten czas z 10 do 15 lat, a teraz wrócono do 10.

Tak, to jest powrót do tego, co było - w ciągu 10 lat każdy nauczyciel będzie mógł przejść od stażysty do najwyższego stopnia awansowania, natomiast skróciliśmy dość znacznie okres stażu - odpowiada K. Mróz.

W konferencji wziął udział przedstawiciel jeleniogórskich radnych z klubu PiS, który podkreślał, że nie można kwestii strajku rozpatrywać na zasadzie kto wygrał, kto przegrał.

Chodzi o oświatę, a ona jest dobrem nas wszystkich. Trzeba podnieść status zawodu nauczyciela i jednym z elementów są wynagrodzenia. Podchodząc do tematu obiektywnie, należy odczytywać to, co zrobił rząd Prawa i Sprawiedliwości jako pierwsze kroki zmierzające do poprawy tej sytuacji - mówił Mariusz Gierus, bezpartyjny radny będący członkiem klubu PiS, który odniósł się również do kwestii ewentualnych wypłat za czas strajku. - Deklaracje pana prezydenta, że środki przeznaczone na wynagrodzenia zostają w dyspozycji dyrektorów odczytuję jako przeniesienie odpowiedzialności za potencjalne naruszenie dyscypliny finansów publicznych na dyrektorów szkół - podkreślił M. Gierus, który z wykształcenia jest prawnikiem. - Nie ma możliwości, aby obejść artykuł 23 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Art. 7 Konstytucji RP mówi, że władza publiczna działa na podstawie i w granicach przepisów prawa, więc gdzie jest podstawa prawna, żeby wypłacić nauczycielom wynagrodzenia? Fundacja Batorego wskazuje na art. 9 Kodeksu Pracy i porozumienia postrajkowe. One są możliwe, ale za ewentualne naruszenie dyscypliny finansów publicznych mogą odpowiadać dyrektorzy, a nie pan prezydent - przestrzegał M. Gierus.

Twoja reakcja na artykuł?

19
48%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
3%
Smuci
5
13%
Złości
15
38%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (87)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group