Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 1565
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Poligon myśli romantycznej, czyli regionalne pałace i ogrody pomnikami historii

Wiadomości: REGION/ WARSZAWA
Sobota, 4 lutego 2012, 9:38
Aktualizacja: 10:39
Autor: Agrafka
Fot. Krzysztof Sawicki
Niegdysiejsze letnie rezydencje szlachty pruskiej zyskały tytuł Pomników Historii, który nadał w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie prezydent RP Bronisław Komorowski. Do ich grona wkrótce dołączą kolejne zabytki z regionu.

Na uroczystości byli obecni prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, burmistrz Kowar Mirosław Górecki, wójt Mysłakowic Zdzisław Pietrowski, dyrektor Związku Gmin Karkonoskich Witold Szczudłowski, wojewódzki konserwator zabytków Wojciech Kapałczyński, a także właściciele Pałacu Staniszów Agata i Wacław Dzida i właścicielka Pałacu Łomnica Elisabeth von Küster.

Oprócz pałaców i parków krajobrazowych Kotliny Jeleniogórskiej na listę Pomników Historii trafiły również warszawskie Filtry, zespół zamkowo-pałacowy wraz z kościołem parafialnym w Kórniku, XIX-wieczna Osada Fabryczna w Żyrardowie oraz młyn papierni w Dusznikach Zdroju.

Prezydent Polski Bronisław Komorowski w swym przemówieniu podkreślił ważność nadania tytułu Pomników Historii nie tylko typowo polskim zabytkom, ale również o korzeniach pruskich. Zapowiedział także wizytę w pałacach.

- Zabytki Historii są wyznacznikiem naszej tożsamości, ale także i naszej ambicji na przyszłość. One budują dumę, budują także poczucie przynależności nie tylko do kultury polskiej, ale również do kultury europejskiej – powiedział Bronisław Komorowski.

- Do tytułu Pomników Historii zgłosiliśmy wszystkie obiekty, których właściciele współpracują z Fundacja Pałaców i Ogrodów. Ponieważ podstawowym kryterium były XIX-wieczne siedziby szlacheckie z rozbudowanymi parkami, które zresztą się łączą tworząc duży poligon dla myśli romantycznej, wyłączone zostały m.in. takie dawniejsze zabytki jak Zamek Chojnik, czy Wieża Książęca w Siedlęcinie. Jednocześnie poinformowano, że obiekty te są tak ważne dla kultury, że mogą samodzielnie zdobyć miano Pomników Historii – powiedział Krzysztof Korzeń, z Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów obecny na uroczystości.

Totalizator Sportowy uruchomił 1 stycznia zdrapkę Skarby Polski, z której zyski mają być przeznaczone na ochronę Pomników Historii.
- Mamy szczególną satysfakcje, bo te obiekty przez lata były niszczone, jako obce nam kulturowo. Władze nie chciały się przyznać do tego dziedzictwa. Tymczasem pałace w dolinie Jeleniogórskiej są zespołem wyjątkowym w skali Europy. Prywatni właściciele podnoszą je teraz z ruin, nadają im nowe funkcje, udostępniają publiczności. Organizują w nich życie kulturalne, pielęgnują tradycje ważne dla lokalnej społeczności – dodał Krzysztof Korzeń.

Fundacja Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej zamierza starać się o wpisanie zespołu pałaców i ogrodów na listę dziedzictwa kulturowego świata UNESCO. Uznanie zabytków za Pomniki Historii otwiera formalnie taką możliwość.

Pomniki historii ustanawiane są od 1994 r. Na liście znajdują się obiekty o szczególnych wartościach materialnych i niematerialnych oraz znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego naszego kraju. Do elitarnego grona pomników historii mogą dołączać obiekty architektoniczne, krajobrazy kulturowe, układy urbanistyczne lub ruralistyczne, zabytki techniki, obiekty budownictwa obronnego, parki i ogrody, cmentarze, miejsca pamięci najważniejszych wydarzeń lub postaci historycznych oraz stanowiska archeologiczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~cynk 4-02-2012 10:14
I znowu można tylko pogratulować rzetelności dziennikarskiej portalowi Jelonka. Krzysztof Sawicki jest pracownikiem Związku Gmin Karkonoskich a tu pewnie chodziło o innego Krzysztofa – ale nich dojdą z tym sami do ładu :). Tylko zawsze się zastanawiam jak coś czytam na Jelonce ile w artykułach jest prawdy a ile „inwencji dziennikarskiej.
~cynk 4-02-2012 10:56
o poprawili - gratuluje :)
~Do ~ 4-02-2012 10:58
~cynk,,,Czytam ten powyższy komentarz i nie wiem, o co idzie??? Czep się tramwaja, chopie...Fotki są podpisane w prawym dolnym roku. I nie ma nic o jakimś pracowniku Związku Gmin Karkonoskich.
~jjjjjjj 4-02-2012 11:03
Czyli jednak piastowskie zamki nie są na liście pomników historii. My Polacy piszemy tylko historię Prus. Jeszcze trochę a Bismarkowi postawi sie pomnik w Jeleniej.
~Jurando 4-02-2012 11:04
Dobre to i chwalebne historycznie ,- widać i czuć rządy nauczycieli historyków Komorowskiego , Zawiły ,Tuska itd.- to nauczyciele zjawisk wstecznych ,opowiadacze przeszłości ,obecnie wiedzą że pobory im sie należą co miesiąc bo tak jakoś jest że Państwo im placi jako urzędnikom , ale nadrzędny cel czyli pilny rozwój gospodarczy ,likwidacja biedy , redukcja zbędnych urzędnikow ,poprawa życia naszej spoleczności jest im drugorzędowa bo tego nie rozumieją , chyba dlatego że nie legitymują sie pracą w kapitaliżmie zwłaszcza na własny rachunek.. Niemniej jednak wszelakie pomniki są wskazane i potrzebne ,ale oni papu nie dają bezrobotnym.
~pregierz 4-02-2012 11:49
Do "Jurando"-popieram! Trzeba dodać jedynie,że dobrze,że te pałace i zamki z ogrodami restaurują prywatni inwestorzy! W przeciwnym wypadku byłoby pewnie podobnie jak z Parkiem Zdrojowym!!! I choćby z tego powodu,Zawiła profanuje swoją obecnością te spotkanie w W-wie!On jedynie jest sprawcą akceptacji takiego "BABOLA",jakim obecnie jest Park! I oby nie doszło do rewitalizacji Parku Norweskiego...!Powodów jest wiele..
~Rogatka 4-02-2012 14:05
Pręgierzu srogi, nie uwzględniłeś chyba faktu, że Park Zdrojowy(i Norw?) jest częścią założenia pałacowo-parkowego Schawgotsch'ów czyli także owego Pomnika Historii. To czy park po "rewitalizacji" jest "ba(o)bolem" wymaga uzasadnienia. Nie jestem znawcą w tej dziedzinie, ale przykładowo, uważam za błąd oddzielenie solidnym i rzucającym się w oczy ogrodzeniem samego pałacu od parku, stanowiącego wraz z nim całość. Cóż, park jest wszak podzielony między różnych właścicieli i ktoś to pominął planując inwestycję (pewno z uwagi na procedury dot. dotacji UE). Może w ramach funduszy na obecny Pomnik Historii ktoś ten "bobol" usunie. Może przede wszystkim uda się to zrobić bez drogiego pośrednictwa firmy "A...S.A."
~Bart 4-02-2012 14:36
Szkoda tylko, że większość pałaców jest w posiadaniu prywatnych niemieckich właścicieli, którzy robią grube interesy na tzw pomnikach historycznych, czerpiąc dotacje unijne. Powinni je posiadać Polacy, gdyż w takim tępie prywatyzacji wszystkiego nastąpi kolejny rozbiór polski, można by rzec wykup Polski.
~Rogatka 4-02-2012 14:52
~Bart - Radzę sprawdzić w czyim posiadaniu są te obiekty i nie siać propagandowej paniki.
Piipi Jelonkowa 4-02-2012 15:53
..do - [~Bart ] .. dawno temu to w Ratuszu stal drewniany posag B.Krzywustego w szatach krolewskich .. to bylo za czasow panowania tutaj Niemcow i w wtedy Jelenia Gora nazywala sie - Hirschberg ! .. obecnie mamy Wieze Krzywoustego,ale tam nie ma windy i trzeba dobrej kondycji i troche wiary do wejscia na wspomniana Wieze .. ..i gdzie nie ma jedzonka jak na Dobrach Rodziny von Kuester,czy Pana Waclawa i Pani Agaty Dzidowych .. i o tym K.Korzen zapomnial powiedziec !
~pręgierz 4-02-2012 16:45
do[~ Rogatki] /i nie tylko/ Przeczytaj mój wpis jeszcze raz,a zrozumiesz,że właśnie o to mi chodziło!Zawiła dokonał odbioru czegoś,co ma wiele do życzenia!Tak pod względem wykonawstwa,jak pod wzgl.przeznaczenia!!Że nie wspomnę o kosztach!Co do wpisu [~Barta],to wiedz człecze,że te wszystkie PAŁACE,ZAMKI ,PARKI i OGRODY są dziełem Niemców! My Polacy ,jedynie w większości potrafiliśmy to wszystko zdewastować..!!!Odbudowa i rewitalizacja idzie nam strasznie NIEUDOLNIE!Przykładem choćby Park Zdrojowy...
~O`key ! 4-02-2012 17:58
Pałace nasze , gówno wasze !
~Irek 4-02-2012 18:28
Do Barta z godz. 14.36 Pisze się \\\"tempo\\\", a nie \\\"tępo\\\". Tępy to może być ktoś robiący takie byki ortograficzne. Patriota, a za takiego się uważasz, to ktoś kto szanuje język ojczysty.
~Rogatka 4-02-2012 20:27
Pręgierzu srogi nadto, wystarczyło raz przeczytać i wiedzieć, że przeciwstawiasz chwalebne prace restauratorskie prowadzone przez prywatnych właścicieli pracom wykonanym za publiczne pieniądze w parku. Logicznie odczytując Twój tekst wnioskowałem, że nie wiesz iż park jest także częścią Pomnika Historii o którym mowa w tekście. Podzielając Twoią opinię dotyczącą jakości prac wykonanych w parku, zwróciłem tylko uwagę, że przydałyby się jakieś argumenty. W uzupełnieniu podałem swój argument, trochę na poparcie Twojej tezy. Piszesz(post2) o odbiorze Zawiły.Rozumiem niepokój, ale wg.mnie przyczyny stanu rzeczy są dawniejsze, a odbiór to kompromis ratujący podwykonawców AntiSA, którą zaangażowała poprzednia "władza". Podwykonawcy zaś to często lokalne firmy, które mogłyby upaść bez tego odbioru
Piipi Jelonkowa 4-02-2012 21:10
..do - [~Irek ] ..a ty ? ..co masz tutaj do powiedzenia ! Propaganą .. brzydko pachniesz ! Bierz przykład z takiej Hiszpanii,gdzie "czerwona wieża" zbudowana przez mauretanskich kalifów jest w rękach tych .. co wygrali wojnę ! ..a meczet w Cordoba służy katolikiem .. jaki Katedra do modlitw z naszym Bogiem !
~Aleksander I 5-02-2012 12:22
Uroczystość odbyła się w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie.Był to budynek znienawidzony kiedyś przez Polaków , bowiem tam rezydował namiestnik Królestwa Polskiego ,wielki książę Konstanty ,brat cara Rosji , który zarządzał tym mini kraikiem w imieniu imperatora , który był z kolei koronowanym królem polskim. Dolinę pałaców i ogrodów w Kotlinie Jeleniogórskiej tworzą w większości zamki i pałace Hohenzollernów spokrewnionych z rodziną carską. W naszej okolicy te dwa przyjacielskie Polsce ,cesarskie rody, spotykały się na wypoczynku.
Piipi Jelonkowa 5-02-2012 23:36
..do - [~Aleksander I ] .. Piłsudski, tam by nie zamieszkał ! ..ale przyszedł Wałęsa i dano mu ten Pałac ! Ciesz się ! ..bo mamy w Warszawie Plac Piłsudskiego,a nie Plac Wałesy !
~x 6-02-2012 16:28
popatrz narodzie na te zapracowane postacie, na romantyzm ich wzielo! koneserzy piekna i kultury romantycznej... nuda na ratuszu wiec zbytki im w glowach. powinni tam ryc cale doby zeby wydumac jak ratowac miasto i ludzi przed ty co sie dzieje, co sami zgotowali. kultura i romantyzm im potrzebny.
~Ziel 20-03-2012 21:18
A ja patrze na to tak, inicjatywa wykazali się polscy i zagraniczni inwestorzy i właściciele, a nie urzędasy jeleniogórskie, które pierwsze chętnie pchają się z gębami do pozowania do rozmaitych fotografii, gdyby, to np.obecny prezydent Complex wziął się za to, no to moglibyśmy mieć co najwyżej efket w postaci przemianowania takiej budowli na pustelnie dla zakonników z kościoła. Na fotkach Zawiła krzyżuje sobie na piersiach ręce w gestach domkniętych i władczych zarazem, a tak naprawdę, to co on takiego zrobił??? Zawiła na tego typu imprezach i w tego typu miejscach jest jak jakiś mebel, który ma dodawać blichtru imprezie, ale nic poza tym i tyle w temacie, to człowiek poruszający się jedynie po powierzchniach znaczeń i nic innego. Porażka,że JG ma takiego Comlexa!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group