Poniedziałek, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 7860
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Policjant przekroczył uprawnienia i oszukał 4 osoby

Czwartek, 14 stycznia 2016, 8:10
Aktualizacja: 8:17
Autor: E.W.–M.
Region: Policjant przekroczył uprawnienia i oszukał 4 osoby
Fot. Archiwum
Prokuratura Rejonowa w Jeleniej Górze skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 45–letniemu Robertowi Ł., funkcjonariuszowi Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu. Zarzucono mu przekroczenie uprawnień służbowych i oszustwo czerech osób, wobec których prowadził postępowanie przygotowawcze.

Robert Ł. prowadził w okresie od 6 lutego do 14 sierpnia 2014 roku między innymi cztery dochodzenia przeciwko czterem różnym osobom, podejrzanym o kierowanie pojazdami pod wpływem alkoholu. Za każdym razem po wszczęciu dochodzenia, policjant wydawał postanowienie o przedstawieniu zarzutu, a następnie przesłuchiwał określoną osobę. Proponował jej przy tym, że jeśli przyzna się do zarzucanego jej czynu, wówczas będzie mogła dobrowolnie poddać się karze bez przeprowadzania rozprawy przed sądem.

Wszystkie cztery przesłuchane przez niego osoby przystały na tę propozycję. Dlatego Robert Ł. uzgodnił z każdą z nich karę grzywny, jaką w ramach dobrowolnego poddania się karze zgodziła się zapłacić. Po przesłuchaniu Robert Ł. informował podejrzanych o tym, iż każdy z nich może wpłacić mu pieniądze, które on następnie przekaże do sądu na poczet uzgodnionej z nimi kary. Każda z osób podejrzanych przekazała mu żądaną sumę pieniędzy. Były to kwoty: 200 zł, 700 zł, 600 zł i 600 zł.

Przyjmując pieniądze funkcjonariusz policji nie sporządzał protokołu tymczasowego zajęcia mienia, ani też żadnego innego dokumentu. Nie wydawał także pokwitowania osobom, od których przyjmował gotówkę. W dwóch przypadkach wprawdzie sporządził protokół tymczasowego zajęcia mienia, a jego kopię przekazał wręczającym pieniądze, ale oryginału nie załączał do akt sprawy.

- Przyjęte przez Roberta Ł. pieniądze nie zostały wpłacone przez niego na konto sum depozytowych do Sądu Rejonowego w Bolesławcu. Policjant przywłaszczył je sobie. Okoliczności te zostały ujawnione, gdy Sąd Rejonowy w Bolesławcu rozpoznał sprawy tych czterech osób, uwzględnił wnioski o dobrowolne poddanie się karze, a następnie wezwał ich do uiszczenia zasądzonej kary grzywny. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Robert Ł. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu występków – informuje prokurator Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze Ewa Węglarowicz-Makowska.

- Oskarżony wprawdzie dotychczas nie był karany sądownie, jednak w dniu 3.12.2015 roku Sąd Rejonowy w Bolesławcu, nieprawomocnym wyrokiem, uznał go winnym popełnienia identycznego czynu na szkodę jeszcze innej osoby. Za zarzucane mu występki grozi kara od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności – dodaje Ewa Węglarowicz-Makowska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group