Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 4251
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sobota, 26 września 2020, 7:00
Autor: WAC
Region: Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska
Fot. policja
Kolejny sposób na dotarcie do seniorów z informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i czyhających na nich zagrożeń znaleźli dolnośląscy policjanci. W edukowaniu osób w podeszłym wieku mają im pomagać duchowni.

Kilka dni temu we Wrocławiu doszło do podpisania koncepcji współpracy pn. "Bezpieczeństwo Seniorów" pomiędzy komendantem wojewódzkim policji we Wrocławiu insp. Dariuszem Wesołowskim, a arcybiskupem metropolitą wrocławskim Józefem Kupnym.

Porozumienie zakłada przeprowadzenie przez policjantów szkoleń dla duchownych z Dolnego Śląska w przedmiocie szeroko rozumianego bezpieczeństwa seniorów. Szkolenia będą miały charakter kaskadowy - księża, mając na co dzień kontakt z osobami w podeszłym wieku, będą przekazywać im ważne informacje na temat metod działań przestępców i sposobów na uchronienie się przed niebezpieczeństwami. Przekazywane informacje o charakterze prewencyjnym będą obejmowały zagadnienia związane nie tylko z tematyką oszustw na szkodę seniorów, ale także między innymi ze sposobami prawidłowego zabezpieczenia swojego mienia przed kradzieżą czy z zapobieganiem przemocy w rodzinie wobec osób starszych.

Staramy się, aby świadomość seniorów była na tyle mocna, by byli w stanie nie dać się technikom psychomanipulacji, jakie stosują bezwzględni przestępcy, czający się na ich oszczędności a niejednokrotnie jeszcze doprowadzający ich do zaciągnięcia na siebie dodatkowego kredytu, z tytułu którego pieniądze lądują w ich rękach, wręcz przekazywane osobiście przez oszukanych - informuje nadkom. Kamil Rynkiewicz z KWP we Wrocławiu. - Opisywany proceder różni się od pospolitej przestępczości tym, iż sami mamy 100 - procentowy wpływ na to, czy staniemy się ofiarą wyłudzenia. Wielokrotnie zdarza się, że przesłuchiwani w charakterze osoby pokrzywdzonej seniorzy zeznają, iż wiedzieli z różnych programów prewencyjnych policji o przestępczych praktykach oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka", "policjanta", "funkcjonariusza CBŚP" czy "CBA", ale nie skojarzyli z chwilą odebrania telefonu od przestępcy, że taka sytuacja może dotknąć ich osobiście. Konieczna jest więc nieustająca praktyka budowania i wzmacniania świadomości mieszkańców w najwyższej grupie wiekowej, by w krytycznym momencie - chwili, gdy odbierają telefon od przestępcy - pokojarzyli w prawidłowy sposób fakty i uchronili się od utraty swoich oszczędności.

Dolnośląscy policjanci na bieżąco prowadzą działania na rzecz ograniczenia przestępczości na szkodę seniorów. Od początku tego roku kilkadziesiąt osób usłyszało łącznie ponad 60 zarzutów dotyczących oszustw metodą na tzw. "wnuczka" czy "policjanta". W ręce funkcjonariuszy wpadają nie tylko podejrzani pełniący funkcję tzw. "odbieraków" pieniędzy od pokrzywdzonych. Funkcjonariusze rozpracowują także całe grupy przestępcze trudniące się tym procederem.

Twoja reakcja na artykuł?

13
21%
Cieszy
25
40%
Hahaha
1
2%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
5%
Złości
21
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (85)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
847
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group