Środa, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 8475
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Policja, straż miejska i młodzież ze specjalną misją dla seniorów

Poniedziałek, 26 listopada 2012, 14:43
Aktualizacja: 17:34
Autor: Angela
Jelenia Góra: Policja, straż miejska i młodzież ze specjalną misją dla seniorów
Fot. Angela
Jak przygotować się do zmiany telewizji naziemnej na cyfrową i nie dać się oszukać sprzedawcom dekoderów? Jakie niespodzianki czekają w najbliższej przyszłości według wosku lanego zgodnie z tradycją andrzejkowych wróżb? Jak wywołać uśmiech na twarzach ludzi starszych i zachęcić ich do wspólnego śpiewania? – odpowiedzi na te i wiele innych pytań pojawiły się dzisiaj (26.11) w tzw. Domu Seniora przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze podczas spotkania andrzejkowego połączonego z prewencyjną prelekcją służb.

Dzienny Dom Pomocy Społecznej przy ul. Kilińskiego w Jeleniej Górze ma około 70 podopiecznych. W dzisiejszym spotkaniu udział wzięło około 50 osób. Głównym celem spotkania nie były wróżby, ale omówienie rzeczywistych zagrożeń czyhających na osoby starsze.

- To najczęściej osoby w podeszłym wieku padają ofiarą oszustów, którzy powołując się na informacje publiczne, próbują coś sprzedawać, w rzeczywistości często wyłudzając pieniądze za nic, lub za tzw. buble – mówiła Danuta Razmysłowicz z KMP w Jeleniej Górze. – Dlatego chcemy przestrzec ich przez takimi zagrożeniami. Obecnie takich przypadków nie odnotowaliśmy jeszcze za dużo, ale takie spotkania mają właśnie temu służyć – dodała.
Wspólnie z policją prelekcję poprowadził Grzegorz Rybarczyk z jeleniogórskiej Straży Miejskiej, która z domem pomocy społecznej współpracuje od ponad 10 lat. Każdego roku strażnicy odwiedzają to miejsce i przestrzegają przed zagrożeniami. W zamian otrzymują informacje na temat sytuacji w mieście.

- Jest to bardzo owocna współpraca – mówi Grzegorz Rybarzyk – my jesteśmy tu kilka razy w roku i omawiamy zagrożenia, które mogą spotkać ludzi starszych, jak np. dzisiaj poruszana sprzedaż dekoderów. Informujemy, że w najbliższym czasie pojawią się specjalistyczne punkty, w których będzie można się wszystkiego dowiedzieć na temat zmiany telewizji naziemnej na cyfrową, która ostatecznie wejdzie w życie w połowie przyszłego roku. Będą organizowane też spotkania z fachowcami w tym temacie. Seniorzy natomiast często dzwonią do nas i informują o połamanych znakach, zniszczonych ławkach itp. – dodaje Grzegorz Rybarczyk.

By akcja prewencyjna nie była jednak tylko „pogadanką”, została połączona z magiczną zabawą andrzejkową, którą przygotowało ośmioro wychowanków świetlicy środowiskowej.

- Dla seniorów przygotowaliśmy różne wróżby, zabawy, zrobiliśmy też iskierkę czyli siedzieliśmy w kółku i mówiliśmy co ciekawego i przyjemnego się dzisiaj wydarzyło. To może wydawać się błahe, ale w taki prosty sposób można przekazać ludziom radość i uśmiech, którego wielu tak bardzo brakuje, zwłaszcza w podeszłym wieku – mówiła Daria Pakaszyńska, uczennica klasy szóstej.

Dzieci i młodzież ze świetlicy środowiskowej z ul. Wiejskiej w Jeleniej Górze po raz pierwszy przyprowadziła tu Elwira Rudy-Zubrzycka, która dzisiaj przebrana za dobrą wróżkę wywoływała uśmiech na twarzach seniorów i przepowiadała tylko dobre informacje. Nie zabrakło też pięknie wykonanych przez młodzież piosenek, w śpiewanie których zaangażowali się wszyscy obecni.

Zdaniem kierownika placówki Marioli Świtały, takie spotkania są to bardzo potrzebne i przede wszystkim oczekiwane przez podopiecznych.

- Te wizyty rozweselają nas, wyrywają z tej często ponurej rzeczywistości, dają energię do dalszego życia i działania. Wielu z nas nie ma wnuków, albo są one gdzieś daleko. Takie spotkania wiele dla nas znaczą. Czekamy na kolejne i zapraszamy o nas – mówiła pani Janina Jóźwicka, podopieczna domu opieki społecznej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
815
Jest nowy
6%
1-5 lat
15%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
Nie mówią po polsku
 
112
Oddali hołd zmarłym
 
112
Interwencja pod galerią
 
Edukacja
Tak przywitali mistrzynię!
 
Aktualności
Porzucili samochody na drodze!
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group