Czwartek, 11 sierpnia
Imieniny: Lecha, Zuzanny
Czytających: 3867
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Policja: coraz bardziej lubiana i skuteczna

Wtorek, 20 stycznia 2009, 14:38
Aktualizacja: Środa, 21 stycznia 2009, 7:57
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Policja: coraz bardziej lubiana i skuteczna
Fot. TEJO
Spadek przestępczych statystyk w porównaniu do lat ubiegłych i jednocześnie wzrost liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych – oto bilans podsumowanych dziś uroczyście minionych 12 miesięcy w Komendzie Miejskiej Policji podczas narady rocznej. Jest dobrze, ale to nie znaczy, że nie może być jeszcze lepiej.

– Kiedy byłem prezydentem miasta, dochodziło do spektakularnych zdarzeń. Pseudobiznesmeni ostrzeliwali się pod hotelem Baron, a mojemu gościowi z Niemiec, podczas rozmów w siedzibie Euroregionu Nysa złodzieje ukradli samochód. Dziś z satysfakcją stwierdzam, że mieście jest nieporównywalnie bezpieczniej – mówił dziś poseł Marcin Zawiła, pierwszy szef Jeleniej Góry po transformacji ustrojowej.

Miniony rok w obszernej prezentacji omówił zastępca komendanta miejskiego policji podinsp. Zbigniew Markowski. Przypomniał najważniejsze wydarzenia, w tym wręczenie sztandaru komendzie miejskiej. Zebrani obejrzeli krótki film z ceremonii. Podisnp. Markowski mówił też o statystykach, z których wynika znaczny spadek zagrożenia przestępczością. Było mniej podjętych dochodzeń, zanotowano mniej czynów karalnych. Rozbito gang złodziei samochodów działający w regionie jeleniogórskim.

Jedynym niepokojącym elementem jest wzrost liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W 2008 roku zginęło 16 osób. Sporo też było kolizji i wypadków. Policjanci podkreślają, że jest to cena rozwoju motoryzacji przy jednoczesnym braku rozwoju infrastruktury drogowej. Do pogorszenia się sytuacji przyczyniają się też alkohol oraz brawura wśród kierujących.

Podinsp. Markowski wspomniał też inicjatywach policji dla poprawy bezpieczeństwa w różnych miejscach: między innymi, o patrolach, które pilnują porządku na stokach narciarskich, o współpracy z policją czeską. Podkreślił też, że statystykom, choć są najkorzystniejsze od lat, do doskonałości dużo brakuje, a policjanci nie ustaną w wysiłkach, by w regionie i w mieście każdy czuł się możliwie jak najbezpieczniej. - Mieszkamy w terenie, w którym sezon turystyczny trwa praktycznie 10 miesięcy w roku. Przyjeżdża tu rocznie ponad dwa miliony gości. Jest co robić - usłyszeliśmy.

Podczas narady rocznej wyróżniono statuetkami i listami pochwalnymi się policjantów i pracowników cywilnych KMP: Ewę Szpalę, Agnieszkę Nawrocką, Alicję Zdrojewską, Małgorzatę Jankiewicz, Renatę Pilarską, Rafała Gulę i Zdzisława Kozdębę.

Komendant główny insp. gen. Andrzej Matejuk wyróżnił podinsp. Artura Krawczyka, nadkom. Marka Urbańskiego, asp. Bogusława Kurzawskiego i asp. Piotra Jurczyka. W kategorii „Najlepszych dzielnicowych” nagrody odebrali sierż. Łukasz Klimczak, mł. asp. Paweł Paliński oraz mł. asp. Sławomir Wiktorski. Najlepszymi funkcjonariuszami drogówki zostali asp. Marek Palczak, sierż. sztab. Kacper Krauze oraz asp. Bogusław Górnisiewicz.

Sierż. Jana Koźmę oraz asp. sztab. Jana Maja wyróżniono w kategorii najlepszego policjanta pionu ochronnego. Wyróżnienia – wszystkie wręczone przez szefa policji dolnośląskiej insp. Zbigniewa Maciejewskiego oraz komendanta miejskiego insp. Zbigniewa Ciosmaka – dostali też funkcjonariusze innych pionów, między innymi, operacyjnego i dochodzeniowego.

– Cieszy, że moja praca jest zauważona i doceniona – mówi Stanisław Burnos, który na co dzień pracuje na stanowisku kierowania, czyli telefonie alarmowym 997. Sam najlepiej wie, na jakie interwencje muszą jeździć funkcjonariusze. Jest też tzw. policjantem pierwszego kontaktu: ze zgłaszającym i dysponuje patrole na miejsce zdarzeń. – Największą bolączką są pijani zgłaszający, którzy nierzadko w obelżywych słowach nas znieważają – dodał.

Za to poseł Marcin Zawiła w ciepłych słowach pochwalił policję za zmianę wizerunku. – Jesteście lubianą służbą i to widać. Bardzo dobrze procentują wasze akcje skierowane do najmłodszych – dodał parlamentarzysta. Policjantom za ofiarność i dobrą służbę podziękował prezydent Jeleniej Góry Marek Obrębalski. Z racji ubiegłorocznego 900-lecia miasta podarował grafikę ilustrującą to wydarzenie, a policjantki z garnizonu jeleniogórskiego dostały od szefa miasta wiązankę kwiatów. Za pracę dziękował też – w imieniu starosty i rady powiatu – przewodniczący rady Zbigniew Jakiel. – Życzę wam, abyście mogli się obyć bez broni w waszej służbie – powiedział.

Cenniejszy podarunek dostali policjanci z rewiru dzielnicowych w Mysłakowicach. Wójt gminy Zdzisław Pietrowski wręczył im – na ręce komendanta Ciosmaka – kluczyki do nowiutkiego radiowozu marki Kia. W konferencji wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych, górskiego i wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego, Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Aeroklubu Jeleniogórskiego i innych instytucji i organizacji.

Czy przedstawiona dziś sytuacja z zakresu bezpieczeństwa jest - w opinii Internautów - zgodna z ich odczuciami? Z badań opinii społecznej wynika, że Dolnośląskie jest jednym z najmniej bezpiecznych regionów Polski. Dzielcie się Waszym zdaniem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group