Środa, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 4645
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pokazali, co potrafią

Poniedziałek, 17 września 2018, 12:32
Aktualizacja: Środa, 19 września 2018, 7:23
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Pokazali, co potrafią
Fot. Paweł Guszała
Wczoraj (16.09.) zawitaliśmy do Kamiennej Góry, gdzie odbywał się Dolnośląski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych Galerion 2018, organizowany przez Stowarzyszenie Motyl na rzecz integracji i aktywności artystycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej.

Galerion to wydarzenie prezentujące talenty muzyczne, taneczne, teatralne, poetyckie, recytatorskie, malarskie, graficzne, rzeźbiarskie i fotograficzne osób niepełnosprawnych z różnych zakątków naszego województwa. Za jego sprawą organizatorzy pokazują, jak bardzo uzdolnieni potrafią być mniej sprawni, bądź po prostu chorzy.

- Niepełnosprawni nie tylko biorą, nie tylko trzeba im dawać i pomagać, bo oni sami mogą wiele od siebie dać – przekonuje Jerzy Karmiński, prezes Stowarzyszenia Motyl, organizator Galerionu. – Często ich umiejętności są ukryte, czasami trzeba je dostrzec, a innym razem wystarczy, że coś narysują, zaśpiewają, zarecytują i od razu widać talent.

Wczoraj (16.09.) w Kamiennej Górze odbyło się podsumowanie V edycji Galerionu. Na początek był wernisaż w Muzeum Tkactwa.

- Wystawa jest uwieńczeniem całego przeglądu, który trwał kilka miesięcy. Nadesłano kilka set prac różnego typu. My wybraliśmy ponad sto najlepszych. Wystawę można podziwiać w Kamiennej Górze jeszcze przez najbliższe 2 tygodnie – mówi Małgorzata Karmińska ze Stowarzyszenia Motyl.

Wśród wyróżnionych był jeleniogórzanin Remigiusz Stefaniak.

- Staram się pokazywać swoje prace tam, gdzie mogą dotrzeć do szerszego grona. Akurat, że jestem osobą niepełnosprawną ze względu na wzrok, fotografia jest formą przekazywania tego jak postrzegam świat – tłumaczy R. Stefaniak.

Po wernisażu odbył się wyjątkowy koncert. Można było posłuchać występów muzycznych, recytacji, a także zobaczyć umiejętności taneczne osób niepełnosprawnych.

Galerion po raz kolejny przełamał bariery. Nie architektoniczne, ale te związane z postrzeganiem osób niepełnosprawnych przez pozostałą część społeczeństwa.

Twoja reakcja na artykuł?

12
80%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
7%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
13%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
376
Tak
28%
Nie
65%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group