Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 7601
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Poetyckie oblicze Ryszarda Kiełka

Środa, 28 listopada 2018, 6:22
Aktualizacja: Czwartek, 29 listopada 2018, 6:58
Autor: Angelika Grzywacz– Dudek
Jelenia Góra: Poetyckie oblicze Ryszarda Kiełka
Fot. Archiwum Jelonki.com
Znany z wieloletniej działalności na rzecz dzieci i młodzieży propagator akcji „Cała Polska Czyta dzieciom”, Kawaler Orderu Uśmiechu w tym roku obchodzący 30–lecie nadania mu tego tytułu, tym razem dał się nam poznać z zupełnie innej strony. Na swoje 70–te urodziny wydał tomik wierszy zatytułowany „Serce na dłoni” czyli wiersze sercem i duszą pisane". I to nie pierwsze jego dzieło.

Jak mówi Ryszard Kiełek, ten rok jest dla niego przełomowy, bowiem skupia trzy ważne rocznice.

- W tym roku ukończyłem 70 lat, obchodzę też 30-lecie nadania mi tytułu „Kawalera Orderu Uśmiechu” i jest 50-lecie Orderu Uśmiechu – mówi Ryszard Kiełek. – Z okazji urodzin i 30-lecia orderu uśmiechu odbyło się wiele spotkań. Postanowiłem też odwiedzić 50 placówek oświatowych, by spotkać się z dziećmi. 50-tą odwiedzę w najbliższy wtorek w mojej Szkole Podstawowej nr 7. To dla mnie czas refleksji i podsumowań. Dlatego napisałem wiersze, który wypływały z mojej duszy i mojego serca. Tomik powstał w ciągu miesiąca. Myślę, że jest to zbiór prawd, z którymi wielu ludzi będzie się utożsamiać. Pozytywne myśli zebrane w książkę zawierają temat:y przyjaźni, miłości, oddawania siebie innym, wolontariatu, orderu uśmiechu, rodziny, dzieci … - wymienia poeta.

Na początek wydrukowanych zostało 100 egzemplarzy, które już zostały rozdane najbliższym i znajomym autora.

- Jeśli będzie taka potrzeba, dodrukowane zostaną kolejne tomiki – mówi Ryszard Kiełek. – Zaplanowane są spotkania autorskie w bibliotece w Karpaczu oraz w Książnicy Karkonoskiej, ale o szczegółach i datach będę jeszcze informował – dodaje autor.

Ryszard Kiełek ma na swoim koncie również inne publikacje. Książka „Jak zostać bogatym” jest o wolontariacie, a „W imię czego” o przesiedleniach Polaków. W przygotowaniu jest również dzieło autobiograficzne o rodzinie autora „Korzenie”, której publikacja planowana jest na wiosnę 2019 roku.

Ryszard Kiełek – zwykłym – niezwykłym Jelonki.com
Przypominamy, że Ryszard Kiełek od 40 lat jest wolontariuszem działającym na rzecz dzieci, a od 20 lat czyta i zachęca do czytania, promuje regionalnych pisarzy, uczy jak pomagać innym i szanować się wzajemnie. Odwiedza szpitale i hospicja dla dzieci, a także szkoły, przedszkola i ośrodki opiekuńcze, w których czyta dzieciom bajki. – Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiemu człowiekowi – mówi nasz bohater zgłoszony przez Czytelników do tytułu „Zwykły – niezwykły Jelonki.com”.
Dla Ryszarda Kiełka służenie dzieciom to życiowa misja. W latach 70 i 80- tych, mieszkając w Warszawie, był dyrektorem fundacji „Uśmiech dziecka”, która m.in. finansowała operacje czy szukała mieszkań dla dzieci z ubogich rodzin. Ryszard Kiełek prowadził też m.in. akcje SOS dzieciom, organizował obozy integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych, wysyłał podręczniki polskim dzieciom z Wilna i Lwowa. Po powrocie w rodzinne strony, prowadził ośrodek w Sosnówce „Uśmiech dziecka”, gdzie organizowane były kolonie dla dzieci z niezamożnych rodzin. 28 lat temu za swoje serce został uhonorowany tytułem Kawalera Orderu Uśmiechu. - Od samego początku służenie dzieciom sprawiało mi ogromną przyjemność – mówi Ryszard Kiełek.
Od wielu lat jego sztandarowym działaniem jest czytanie dzieciom. Za te działania w 2011 roku Ryszard Kiełek odebrał dyplom i order uznania za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, a rok później został jednym z 25 laureatów tej akcji. - Wiem jaką moc ma czytanie książek i rozmowa z najmłodszymi – mówi nasz bohater. - Czytanie dzieciom nie pozwala mi się zestarzeć mimo że w maju skończę 68 lat. Dlatego zachęcam innych, by choć pół godziny dziennie czytali swoim pociechom. To zbliża rodziców i dzieci do siebie, uczy najważniejszych wartości. Czytanie uruchamia wyobraźnię, przenosi je w piękny świat bajek i baśni, często jest swoistą terapią dla maluchów z tzw. trudnych domów – dodaje mieszkaniec Karpacza.
- Zawsze powtarzam, że nie dla orderów i fanfar działam na rzecz dzieci, ale skoro doceniono moje działania, nie wypadało mi nie odebrać tych odznaczeń. To bardzo miłe i dające dodatkową motywację i inspirację. Tę piękną nagrodę dedykuję przede wszystkim dzieciom, którym miałem szczęście czytać w szkołach, przedszkolach, szpitalach, sanatoriach czy ośrodkach opiekuńczych, a także dyrekcjom placówek oraz szkolnym i miejskim bibliotekarzom naszego regionu, którzy okazali mi przychylność i życzliwość. Byłbym szczęśliwy gdyby moja nagroda przyczyniła się do zwiększenia czytelnictwa w regionie. Może zachęci innych do włączenia się do pięknej kampanii czytania dzieciom. Cieszę się że mogę być "Ambasadorem Czytelnictwa” naszego regionu– dodaje laureat.
Przez lata Ryszard Kiełek odwiedzał – i nadal odwiedza - niemal wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola w regionie. Współpracuje również ze szkołami, domami dziecka i hospicjami oraz biblioteką w Karpaczu i Książnicą Karkonoską. Dzięki czytaniu książek, w głowach i sercach najmłodszych pan Ryszard zapisał się jako „Wujcio Rysio”, do którego maluchy lgną jak do wujka czy dziadka. - Dzieci uwielbiają kiedy pan Ryszard czyta i opowiada im o działalności wolontariuszy – mówiła podczas jednej z wizyt Jadwiga Chałupska z biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze. - Pod koniec spotkania zawsze biegną do niego i przytulają się – dodała bibliotekarka.
- Nasi najmłodsi uczniowie byli wprost zachwyceni tym Wyjątkowym Gościem, który starał się im przekazać swój zapał i entuzjazm, swoją miłość jaką on sam jest przepełniony w stosunku do drugiego człowieka i otaczającego świata – mówili przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich. Obecnie Ryszard Kiełek jest na emeryturze i każdą wolną chwilę spędza na czytaniu dzieciom. Wydał również dwie swoje książki. Pierwsza, która ukazała się w 2000 roku „Jak zostać bogatym” opowiada o wolontariacie i działaniu na rzecz innych. Druga – „W imię czego”, o przesiedleniach Polaków ze wschodu na nasze tereny - ukaże się niebawem, a dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z fundacji „Sedeka”. – Służenie dzieciom to moja woda do picia – mówi metaforycznie i dodaje: marzę o tym, by na świecie było jak najmniej biednych i chorych dzieci, by wszystkie były zawsze uśmiechnięte, by miały szczęśliwe rodziny. A dla siebie chciałbym, by jak najdłużej dopisywało mi zdrowie, żebym mógł dalej realizować swoją misję…

Twoja reakcja na artykuł?

8
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
432
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
13%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
 
Kultura
Spotkanie w Muzeum w Szklarskiej Porębie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group