Sobota, 27 czerwca
33°C Jelenia Góra
reklamy

Poetyckie oblicze Ryszarda Kiełka

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angelika Grzywacz– Dudek 4 min czytania

Znany z wieloletniej działalności na rzecz dzieci i młodzieży propagator akcji „Cała Polska Czyta dzieciom”, Kawaler Orderu Uśmiechu w tym roku obchodzący 30–lecie nadania mu tego tytułu, tym razem dał się nam poznać z zupełnie innej strony. Na swoje 70–te urodziny wydał tomik wierszy zatytułowany „Serce na dłoni” czyl

reklamy

Jak mówi Ryszard Kiełek, ten rok jest dla niego przełomowy, bowiem skupia trzy ważne rocznice.

|

  • W tym roku ukończyłem 70 lat, obchodzę też 30-lecie nadania mi tytułu „Kawalera Orderu Uśmiechu” i jest 50-lecie Orderu Uśmiechu – mówi Ryszard Kiełek. – Z okazji urodzin i 30-lecia orderu uśmiechu odbyło się wiele spotkań. Postanowiłem też odwiedzić 50 placówek oświatowych, by spotkać się z dziećmi. 50-tą odwiedzę w najbliższy wtorek w mojej Szkole Podstawowej nr 7. To dla mnie czas refleksji i podsumowań. Dlatego napisałem wiersze, który wypływały z mojej duszy i mojego serca. Tomik powstał w ciągu miesiąca. Myślę, że jest to zbiór prawd, z którymi wielu ludzi będzie się utożsamiać. Pozytywne myśli zebrane w książkę zawierają temat:y przyjaźni, miłości, oddawania siebie innym, wolontariatu, orderu uśmiechu, rodziny, dzieci … - wymienia poeta.

Na początek wydrukowanych zostało 100 egzemplarzy, które już zostały rozdane najbliższym i znajomym autora.

|

  • Jeśli będzie taka potrzeba, dodrukowane zostaną kolejne tomiki – mówi Ryszard Kiełek. – Zaplanowane są spotkania autorskie w bibliotece w Karpaczu oraz w Książnicy Karkonoskiej, ale o szczegółach i datach będę jeszcze informował – dodaje autor.

Ryszard Kiełek ma na swoim koncie również inne publikacje. Książka „Jak zostać bogatym” jest o wolontariacie, a „W imię czego” o przesiedleniach Polaków. W przygotowaniu jest również dzieło autobiograficzne o rodzinie autora „Korzenie”, której publikacja planowana jest na wiosnę 2019 roku.

Ryszard Kiełek – zwykłym – niezwykłym Jelonki.com Przypominamy, że Ryszard Kiełek od 40 lat jest wolontariuszem działającym na rzecz dzieci, a od 20 lat czyta i zachęca do czytania, promuje regionalnych pisarzy, uczy jak pomagać innym i szanować się wzajemnie. Odwiedza szpitale i hospicja dla dzieci, a także szkoły, przedszkola i ośrodki opiekuńcze, w których czyta dzieciom bajki. – Człowiek jest tyle wart, ile może pomóc drugiemu człowiekowi – mówi nasz bohater zgłoszony przez Czytelników do tytułu „Zwykły – niezwykły Jelonki.com”. Dla Ryszarda Kiełka służenie dzieciom to życiowa misja. W latach 70 i 80- tych, mieszkając w Warszawie, był dyrektorem fundacji „Uśmiech dziecka”, która m.in. finansowała operacje czy szukała mieszkań dla dzieci z ubogich rodzin. Ryszard Kiełek prowadził też m.in. akcje SOS dzieciom, organizował obozy integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych, wysyłał podręczniki polskim dzieciom z Wilna i Lwowa. Po powrocie w rodzinne strony, prowadził ośrodek w Sosnówce „Uśmiech dziecka”, gdzie organizowane były kolonie dla dzieci z niezamożnych rodzin. 28 lat temu za swoje serce został uhonorowany tytułem Kawalera Orderu Uśmiechu. - Od samego początku służenie dzieciom sprawiało mi ogromną przyjemność – mówi Ryszard Kiełek. Od wielu lat jego sztandarowym działaniem jest czytanie dzieciom. Za te działania w 2011 roku Ryszard Kiełek odebrał dyplom i order uznania za najlepiej przeprowadzoną kampanię społeczną „Cała Polska czyta dzieciom”, a rok później został jednym z 25 laureatów tej akcji. - Wiem jaką moc ma czytanie książek i rozmowa z najmłodszymi – mówi nasz bohater. - Czytanie dzieciom nie pozwala mi się zestarzeć mimo że w maju skończę 68 lat. Dlatego zachęcam innych, by choć pół godziny dziennie czytali swoim pociechom. To zbliża rodziców i dzieci do siebie, uczy najważniejszych wartości. Czytanie uruchamia wyobraźnię, przenosi je w piękny świat bajek i baśni, często jest swoistą terapią dla maluchów z tzw. trudnych domów – dodaje mieszkaniec Karpacza. - Zawsze powtarzam, że nie dla orderów i fanfar działam na rzecz dzieci, ale skoro doceniono moje działania, nie wypadało mi nie odebrać tych odznaczeń. To bardzo miłe i dające dodatkową motywację i inspirację. Tę piękną nagrodę dedykuję przede wszystkim dzieciom, którym miałem szczęście czytać w szkołach, przedszkolach, szpitalach, sanatoriach czy ośrodkach opiekuńczych, a także dyrekcjom placówek oraz szkolnym i miejskim bibliotekarzom naszego regionu, którzy okazali mi przychylność i życzliwość. Byłbym szczęśliwy gdyby moja nagroda przyczyniła się do zwiększenia czytelnictwa w regionie. Może zachęci innych do włączenia się do pięknej kampanii czytania dzieciom. Cieszę się że mogę być "Ambasadorem Czytelnictwa” naszego regionu– dodaje laureat. Przez lata Ryszard Kiełek odwiedzał – i nadal odwiedza - niemal wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola w regionie. Współpracuje również ze szkołami, domami dziecka i hospicjami oraz biblioteką w Karpaczu i Książnicą Karkonoską. Dzięki czytaniu książek, w głowach i sercach najmłodszych pan Ryszard zapisał się jako „Wujcio Rysio”, do którego maluchy lgną jak do wujka czy dziadka. - Dzieci uwielbiają kiedy pan Ryszard czyta i opowiada im o działalności wolontariuszy – mówiła podczas jednej z wizyt Jadwiga Chałupska z biblioteki szkolnej Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze. - Pod koniec spotkania zawsze biegną do niego i przytulają się – dodała bibliotekarka. - Nasi najmłodsi uczniowie byli wprost zachwyceni tym Wyjątkowym Gościem, który starał się im przekazać swój zapał i entuzjazm, swoją miłość jaką on sam jest przepełniony w stosunku do drugiego człowieka i otaczającego świata – mówili przedstawiciele Szkoły Podstawowej w Janowicach Wielkich. Obecnie Ryszard Kiełek jest na emeryturze i każdą wolną chwilę spędza na czytaniu dzieciom. Wydał również dwie swoje książki. Pierwsza, która ukazała się w 2000 roku „Jak zostać bogatym” opowiada o wolontariacie i działaniu na rzecz innych. Druga – „W imię czego”, o przesiedleniach Polaków ze wschodu na nasze tereny - ukaże się niebawem, a dochód z jej sprzedaży zostanie przeznaczony dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży z fundacji „Sedeka”. – Służenie dzieciom to moja woda do picia – mówi metaforycznie i dodaje: marzę o tym, by na świecie było jak najmniej biednych i chorych dzieci, by wszystkie były zawsze uśmiechnięte, by miały szczęśliwe rodziny. A dla siebie chciałbym, by jak najdłużej dopisywało mi zdrowie, żebym mógł dalej realizować swoją misję…

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
Księgowa / Księgowy Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …
reklamy

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka