Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 5294
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Podziel się procentem w prostszy sposób

Czwartek, 22 stycznia 2009, 8:34
Aktualizacja: 8:35
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Podziel się procentem w prostszy sposób
Fot. ......
Rozpoczęło się składanie oświadczeń majątkowych do fiskusa za rok ubiegły. Mimo że największa liczba tych dokumentów wpłynie jak zwykle w kwietniu, już teraz przypominamy o możliwości przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Obecnie podatnik - darczyńca już nie musi sam dokonywać wpłaty na konto wybranej organizacji pożytku publicznego, a jedynie podaje wysokość zadeklarowanej wpłaty w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38. Ważne jest by wskazana kwota nie przekraczała 1% podatku należnego.

Deklaracja powinna zawierać tylko jedną organizację pożytku publicznego oraz dane pozwalające na właściwe jej zidentyfikowanie czyli nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Jednocześnie, podatnik w składanym zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje tj. konkretny cel przeznaczenia przekazywanych pieniędzy.

Z możliwości przekazania 1% mogą skorzystać : płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą oraz opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to również emerytów oraz osób zatrudnionych, jednakże tylko w przypadku samodzielnego wypełnienia deklaracji PIT.

Skarbówka za podatnika dokona przekazania określonej przez niego kwoty na rzecz organizacji pożytku publicznego – usłyszeliśmy od jednego z pracowników urzędu.

Komu możemy przekazać swój jeden procent? Listy organizacji pożytku publicznego funkcjonujących w całym kraju można znaleźć na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości http://opp.ms.gov.pl , a informacje teleadresowe organizacji pozarządowych z siedzibą w Jeleniej Górze znajdują się na www.jeleniagora.pl w zakładce organizacje pozarządowe - Mapa aktywności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group