Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7750
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Podsumowanie akcji „Bezpieczne ferie”

Środa, 1 marca 2017, 8:06
Autor: 112
Region: Podsumowanie akcji „Bezpieczne ferie”
Fot. Archiwum
Ferie zimowe na terenie Jeleniej Góry i powiatu jeleniogórskiego minęły spokojnie i bezpiecznie. Policja jeleniogórska nie odnotowała żadnego zdarzenia z udziałem dzieci i młodzieży, które spędzały zimowy wypoczynek w naszym regionie, jak również z udziałem dzieci, które podczas ferii pozostały w domach.

Dzielnicowi oraz specjaliści prewencji kryminalnej z Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze praktycznie od stycznia br. prowadzili prelekcje w szkołach i przedszkolach w naszym regionie dotyczące bezpiecznych form spędzania wolnego czasu, jak również informowali o ewentualnych zagrożeniach czyhających na dzieci podczas bezmyślnej organizacji zabaw. Tegoroczne działania policjantów skupiły się również na zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Głównym aspektem była widoczność pieszych, zwłaszcza po zmroku. W celu poprawy bezpieczeństwa i widoczności najmłodszych policjanci rozdawali elementy odblaskowe. Młodzież była również zainteresowana tematem bezpiecznego Internetu i cyberprzemocy- bo ferie , to czas „surfowania „ w Internecie i na portalach społecznościowych.

Ponadto policjanci skontrolowali wytypowane miejsca zimowego wypoczynku w Kowarach, Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Kontrole wypadły pozytywnie. Funkcjonariusze nie stwierdzili żadnych uchybień ze strony organizatorów zimowego wypoczynku. W czasie ferii na stokach kotliny służbę pełniły również policyjne patrole narciarskie. Wśród policjantów jeżdżących na nartach , są również funkcjonariusze posiadający uprawnienia instruktora. Policyjni instruktorzy podczas różnego rodzaju imprez na stokach bezpłatnie udzielali najmłodszym lekcji jazdy na nartach. Policyjne patrole narciarskie czuwają nad bezpieczeństwem wielbicieli zimowego szaleństwa na stokach już od kilku lat.

W policyjnych patrolach narciarskich w tym sezonie uczestniczyło 20 funkcjonariuszy, których można było zobaczyć na stokach w Karpaczu, w Szklarskiej Porębie i na „Łysej Górze” w Dziwiszowie.

Policyjne patrole narciarskie wykonują od lat przede wszystkim zadania prewencyjne, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Zwracają baczną uwagę na sprzęt, który bardzo często narciarze pozostawiają bez opieki, legitymują osoby podejrzanie zachowujące, zwracają uwagę na kulturę i takt na stoku oraz w kolejkach do wyciągu, a także pilnują, aby narciarze nie zjeżdżali z wyznaczonych tras i nartostrad. W przypadku turystów, którzy popełnili wykroczenia policjanci w zależności od sytuacji stosowali pouczenia lub nakładali mandaty karne.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze wzorem lat ubiegłych na prośbę rodziców i opiekunów dzieci, które wyjeżdżały na zimowy wypoczynek kontrolowali wskazane środki transportu, jak również stan trzeźwości i uprawnienia kierowców.

- W okresie ferii zimowych policjanci przeprowadzili łącznie 1485 kontroli pojazdów, w tym 30 autobusów i busów, którymi przewożone były dzieci i młodzież, ukarali mandatami 955 kierujących za różne wykroczenia w ruchu drogowym , w tym 458 kierujących za przekroczenie dozwolonej prędkości , zatrzymali 97 dowodów rejestracyjnych za różne usterki techniczne i 18 praw jazdy. Dodatkowo w trakcie prowadzonych działań mandatami ukarali 53 pieszych, za przechodzenie w miejscach niedozwolonych, na czerwonym świetle oraz za brak odblasków po zmroku, poza terenem zabudowanym. Funkcjonariusze przeprowadzili 1472 kontrole trzeźwości , a zatrzymali 10 kierujących pod wpływem alkoholu bądź podobnie działającego środka – informuje podinsp. Edyta Bagrowska, rzecznik KMP w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group