Czwartek, 6 sierpnia
Imieniny: Jakuba, Sławy
Czytających: 6238
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podrzucanie brudów pod Chojnikiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 15 kwietnia 2009, 7:19
Aktualizacja: Czwartek, 16 kwietnia 2009, 8:01
Autor: Angela
Fot. Archiwum Czytelnika
Krótko trwała radość mieszkańców Karkonoskiej w Sobieszowie, kiedy na ich ulicy stanęły pojemniki do sortowania śmieci. Ludzie mieli nadzieję, że będzie nie tylko ekologicznie, ale i czyściej. Niestety, kilka dni później obok kubłów wyrosła hałda podrzucanych śmieci.

Ustawienie w ubiegłym roku pojemników recyklingowych przy przystanku Karkonoska 76 w Sobieszowie, jak pisze jeden z naszych czytelników, ucieszyło przede wszystkim pobliskich mieszkańców. Mieli oni nadzieję na połączenie interesu własnego i ochrony środowiska. Niestety, wyszło jak zawsze.

– W przeciwieństwie do innych obszarów Jeleniej Góry tutaj są wyłącznie prywatne posesje – pisze do nas sobieszowianin prosząc o zachowanie anonimowości. – Prywatni właściciele chętnie więc korzystają z sortowania śmieci, bo tylko oni mają z tego realną korzyść. Po prostu mają mniej śmieci we własnych kubłach, za których wywóz są wysokie opłaty.

Radość jednak nie trwała długo, bo pojemniki zostały ustawione przy drodze, w miejscu dobrze usytuowanym również dla przejezdnych. W konsekwencji przy proeklogicznych pojemnikach, ekologicznie już nie jest. Obok kubłów nie brakuje bowiem hałdy starych butów, kartonów, słoików, pustaków, zakrętek metalowych i innych „niespodzianek”. Lokatorzy ulicy Karkonoskiej z Sobieszowa za podrzucanie śmieci obwiniają właścicieli pensjonatów, i mieszkańców Jagniątkowa.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej opróżniając pojemniki recyklingowe nie zwraca kompletnie uwagi na powiększające się śmietnisko – pisze nasz czytelnik. – Mieszkając naprzeciwko nie raz sprzątałem obok tych pojemników i mogę to robić nadal pod warunkiem że teren ten zostanie ogrodzony i zamknięty na klucz ... a takiej możliwości nie widzę, pomijając że byłoby to bezsensowne rozwiązanie. Proszę więc o interwencję, kolejny raz w sprawie naszej nieszczęsnej Karkonoskiej. Mam też pytanie, które uważam, że należy zadać publicznie: Kto odpowiada za sprzątanie śmieci obok tych pojemników?

Nam udało się uzyskać na to pytanie odpowiedź. – Wywożenie tych śmieci należy do nas i podjedzie tam samochód, który poza plastikiem odbierze wszystkie worki, które ustawione są obok pojemników – usłyszeliśmy od Włodzimierza Stasiaka, zastępcy kierownika MPGK w Jeleniej Górze. – Uczuliłem na odbieranie tych odpadów naszych kierowców, więc problem już nie powinien tam powrócić. Natomiast we workach, które były ustawione koło pojemników ludzie wystawili ubrania i buty, być może po to, żeby ktoś to zabrał i to wykorzystał. Trzeba też powiedzieć, że mamy poważny problem z osobami podrzucającymi nam śmieci, które zazwyczaj wysypywane są nie do kubłów, ale obok – usłyszeliśmy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34) Dodaj komentarz

~*** 15-04-2009 8:24
Identycznie jest przy Łazienkowskiej- też w Sobieszowie.
ebee 15-04-2009 8:53
Niech się MPGK głupio nie tłumaczy. Tych pojemników po prostu nikt nie opróżnia. Dla tej firmy jest to tzw kula u nogi. W Cieplicach od tygodni nie opróżniane kosze stoją na ulicy Cieplicjiej, Sobieszowskiej. Telefoniczne prośby kierowane do MPGK są ignorowane. Tej firmie każde zaniedbanie ujdzie na sucho.
~Chydra 15-04-2009 9:25
Ludzie przeciez tak jest w calej Jeleniej Gorze - miasto zasypane jest odpadkami, smieciami, przy drogach pozapychane cieki , strumyki wodne to miejsca wszelkiej zarazy , trasy turystyczne spacerowe i rowerowe to jeden wielki nie do opisania "syfilis" Za to mamy wydatki na straz miejska , ktora nikogo nie zlapie i nie ukara, mamy wykladowcow uczonych teoretykow, zwiazki zawodowe rozmaitych formacji odpowiedzialnych za sprzatanie, licznych dupogniotow l urzednikow od ochrony srodowiska z przepisami w srgregatorach - co jest kpina z naszej rzeczywistości i prezydenta indolenta , ktory nie potrafi podzielić miasta na rejony do sprzatania i wylonić ludzi odpowiedzialnych za czystośc z podaniem ich personaliow. O takiej organizacji pracy i utrzymania czystości w miescie - to zarzad miasta chyba nie slyszal ! Może tez czas zmienić kierownictwo slużb sprzatających i podleglych miastu !
~Tytan-A 15-04-2009 9:38
Już dawno powinno sie opolitycznic posady dyrektora MPGK ,szefow od ochrony środowiska i innych biorących pieniądze z budzetu i nie wywiązujących z obowiazku utrzymania miasta w czystości - zapyziale i brudne miasto przynosi tylko wstyd mieszkańcom przed turystami . Obecni juz nic nie potrafia oprócz politykierstwa - to nie są ludzie do roboty zwlaszcza że dyscyplina jest żadna w naszym miescie i zarządzie miasta. Należy jak najszybciej powolać nowych energicznych ludzi z pojęciem organizacji pracy i wymagać , za nieróbstwo nie placić tylko karać skutecznie. Inaczej zje nas epidemia ciemnej cholery.
~ed 15-04-2009 9:50
a w jaki sposób mniej śmieci we własnych kublach obniża opłaty za wywóz śmieci, ja płacę co miesiąć stałą kwotę bez względu na to czy w jakim stopniu zapełnia kubły, gdybym zaczął segregować i kubły byłyby puste to śmieciara i tak raz w tygodniu przyjeżdża. więc jaki to interes mają ci prywatni właściciele w sobieszowie?
~jo-ja 15-04-2009 9:57
Kolejny śmietnik to ulica Tabaki na przeciwko dawnego Kolegium Karkonoskiego- właściciel pojemników SIMEKO
~59 15-04-2009 10:30
A kto sprawdza umowy na wywóz śmieci? Podobno takie umowy są obowiązkowe.
~reif 15-04-2009 10:47
Jak składają śmieci i odpady przy kontenerach to jaki problem,chyba tylko zapłaty?. Gorsi i prawdziwe ka...lie są tacy ktorzy wywożą śmieci i syf do lasów ,rzek i na łąki.To jest właściwy problem. Powinno się wprowadzić opłatę od każdego mieszkańca bez względu na wiek. I te pieniądze powinny pokryć koszty usuwania i likwidacji tego problemu. Ważne jest także ciągłe wychowywanie ludzi od najmlodszych lat,uczulanie na sprawy ekologii. Wałkonie ze straży miejskiej też,zamiast wozić d.. autami,powinni działać w sprawie czystości i porządku,częściej patrolować i sprawdzać stan porządkowy posesji itd.i karać mandatami jak trzeba. Jak jeden z drugim zaplaci kare to może wreszcie złapie za miotłę
~islandczyk 15-04-2009 12:44
ja tu widze tylko niewywiezione i przepelniony kosz plasikiem moze lepiej byloby czesciej wywiezc smieci i ewentualnie dostawic jeden duzy kosz na tzw mix i po klopocie
~Ted 15-04-2009 12:46
Wystarczy pojechać kilka metrów dalej od tego miejsca w bok jest droga prowadząca na Chojnik i tam jest wielkie śmietnisko.Jadący z Jagniątkowa i Michałowic zatrzymują samochody i z górki z rzucają wszystkie śmiecie prosto w krzaki.Propozycja jest taka ,aby w końcu odpowiedzialne osoby za czystość, przeszły się mieszkanie po mieszkaniu i sprawdziły czy wszyscy mają podpisane umowy na wywóz śmieci i czy posiadają kubły.Bo inaczej nigdy nie rozwiążemy tego problemu .Choć są miejscowości w Polsce ,które poradziły sobie z tym problemem bardzo szybko.Oni potrafią a my nie.I nie ma tłumaczenia ,że ja sobie kupuję worek z MPGK i go przed dom wystawiam,bo to jest po prostu fikcja.Drugim takim śmietniskiem jest zatoczka w kierunku z Sobieszowa do Piechowic .Wystarczy tam po prostu z odpowiedniej odległości obserwować jak co jakiś czas podjeżdżają samochody i wyrzucają pełne śmieci worki,ale to zadanie jest dla Straży Miejskiej. / instytucji min:do tego powołanej /.Aby takiego delikwenta złapała, srodze go ukarała i jeszcze publicznie o tym w Jelonce opisała. Osobnym problemem jest to ,że powinien być postawiony w jednym miejscu duży kontener ,aby mieszkańcy mogli starą odzież i buty do niego wrzucać.Kiedyś były pojemniki PCK ,teraz ich już nie ma i dlatego jest z tym duży problem. /zimą palą nimi w piecach ,latem wyrzucają do lasu /
jgajewski 15-04-2009 16:28
Obserwacje Teda /12,46/, sa trafne ! Z przykrością muszę przyznać, że mieszkańcy Jagniatkowa nie są tu chyba czyści i to dosłownie... Kiedy jadąc z góry widzę te worki smieci w lesie, to przysłowiowy szlag mnie trafia !!!! Jak można cos takiego wyprawiać budzącej się wiosennej przyrodzie !!!! Szanowni Państwo ! Zapewne wiecie, że np. w Singapurze, za rzucenie peta na ulicy , kara wynosi 500 USD lub /w wielu przypadkach/, do trzech lat odsiatki. Nie wiem czy to by podziałało u nas, ale faktem jest, że kary za takie rzeczy są u nas za małe. Ponadto dochodzenia w tych sprawach są bagatelizowane i niemrawo prowadzone. A jest to bardzo proste do udowodnienia !!! Śmieci /każde/, są jak wizytówka, tylko trzeba w nich pogrzebać ..... Tak robią np. w Szwajcarii. Dotąd grzebią, aż znajdą własciciela !!!! A co z nim robią, to strach nawet pomysleć. Najczęściej płaci sporą grzywnę i dodatkowo przez miesiąc sprząta ulice /w tym również swoją/, na oczach sąsiadów... O takich przepisach /na razie /, możemy tylko pomarzyć .... Pozdrawiam: Józef Gajewski ....
aniamad 15-04-2009 16:32
na zdjeciu widac, ze kosz na butelki plastykowe jest przepelniony, i rzeczywiscie, chyba lepiej byloby postawic jakis kosz na mix, i niech tam wrzucaja odpadki (inne), straz miejska OCZYWISCIE ma o wiele wazniejsze sprawy nie cierpiace zwloki (np.karanie pijacych pywko-co nie dawno Jelonka opisala), niz monitoring miejsc gdzie rzeczywiscie holota smieci wyrzuca, ale chyba najwazniejsza jest swiadomosc ludzi, nawet 300 koszy na odpady nic nie pomoga, jezeli wyrzucajacy nie maja swiadomosci tego co robia i jakie moga byc skutki takiego smiecenia, no coz, wyrzucic do lasu czy sasiadowi za plot a przed domem czysto, dla swietego spokoju BACH w kosciele raz w tygodniu, zenua..................
kwakwa 15-04-2009 17:51
do ted jak zwykle to nasza wina, mamy być wszędzie i zawsze a apele o "obywatelską" pomoc w zgłaszaniu i ujawnianiu sprawców wykroczeń, składanie zawiadomień o wykroczeniu itp. społeczeństwo ma w d... poza tym, większość tych śmieci to sprawka okolicznych "praworządnych podatników" oszczędzających na swoich "śmietnikach" bo wątpię aby np. "zabobrzanie" jechali aż do sobieszowa żeby podrzucać śmieciory...
~do chydra 15-04-2009 19:42
weź łopatę i spadaj.... sprzątaj
~bary33 15-04-2009 20:12
ojojojojojoj!!! Ciągle najbiedniejsi (emocjonalnie), najbardziej poszkodowani mieszkańcy ul. Karkonoskiej. Biedaczki....:( może gdyby nie było w okolicy Józefa Gajewskiego to pozostała część JG przestałaby czynić złośliwości tym nieszczęśnikom.....
~distel 15-04-2009 20:51
A jak to wygląda na osiedlu Orle.wystarczy sie przejśc za most kolejowy po prostu Kabul. I to jest problem wszechobecny. Coś sie stało z naszą mo...lnością niby europejczycy pelną gębą a śmiećą wszędzię i łażą po tym brudzie bez reakcji.
~do kwakwa 15-04-2009 21:08
Po pierwsze Straż Miejska jest powołana między innymi do tego ,aby reagowała / za to funkcjonariusze otrzymują wynagrodzenie / .A po drugie jak obywatel do Straży zadzwoni i doniesie co widział to jaki jest efekt - przyjeżdża Straż Miejska na miejsce i uprzejmie informuję takiego delikwenta kto na niego donosi. To, dlatego ludziska nawet jak coś widzą nie zgłaszają tego faktu, dla własnego świętego spokoju. Dziwny jest też fakt ,że tyle razy wóz Straży Miejskiej patroluję ulicę Karkonoską - śmieci leżą prawie na ulicy i wszyscy to widzą tylko funkcjonariusze Straży Miejskiej starają się tego nie zauważać. Być może za maski samochodu mało widać, a może krawężniki są za wysokie? Proponowałbym więcej czasu spędzać na patrolach pieszych. Faktem też jest ,że świadomość w naszym społeczeństwie na temat ekologii jest bardzo niska i jeśli różnego rodzaju publikacje i informację do tych ludzi nie docierają ,to może skuteczne i dotkliwe karanie wpłynie szybciej na ich myślenie.
~bary33 15-04-2009 21:12
ojojojojojoj!!! Ciągle najbiedniejsi (emocjonalnie), najbardziej poszkodowani mieszkańcy ul. Karkonoskiej. Biedaczki....:( może gdyby nie było w okolicy Józefa Gajewskiego to pozostała część JG przestałaby czynić złośliwości tym nieszczęśnikom.....
~tobiaszek 15-04-2009 21:19
Polecam zrobienie zdjęć i obejrzenie jeszcze większego śmietniska na ul. Łazienkowskiej w Sobieszowie. Pojemniki przepełnionem powywracane a w koło ogrom śmieci, worków, zużytej odzieży. Wszystko rozrzucone w kręgu 100 m. Wielki wstyd!
~do bary33 15-04-2009 21:20
Pan Gajewski od ulicy Karkonoskiej mieszka daleko / masz złe informację/ Ponadto dla czego piszesz źle o mieszkańcach tej ulicy czy dlatego ,że mają odwagę upomnieć się o rzeczy ,które wszystkim mieszkańcom całej Jeleniej Góry się należą ,ale inni mają to daleko w d.... i stać jest ich tylko na to ,aby pisać pod pseudonimem wyśmiewające posty.
kwakwa 15-04-2009 22:35
do postu 15-04-2009 21:08 po pierwsze to się zaloguj albo przedstaw, po drugie reagowanie przez sm nie oznacza zlikwidowanie wysypiska na pstryczek palcami a na wynagrodzenie składa się zespól obowiązków i praw, po trzecie informacje o osobie zgłaszającej są tajne zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych więc to co pleciesz o ich ujawnianiu, jest herezją często powielaną na tym forum (jeśli doszło do tego, zapraszam cię na pl. muzealny) po czwarte zgodnie z zasadą ekonomiki patrole piesze w tamtych rejonach wybij sobie z głowy a na ostatek poczytaj konstytucję i ustanowione tam obowiązki społeczeństwa
piipi 15-04-2009 23:35
..nie ma sprawcy ?.Moze to byla Kunegunda..
~do kwakwa z 22,35 15-04-2009 23:50
Dziękuję za pouczenie ,widocznie tylko do tego się nadajesz. Jeździć i wypalać przydział służbowego paliwa to żadna sztuka .Najlepiej to spacerować po placu ratuszowym i oglądać dziewczyny niż zająć się pracą ,która przynosi efekty. A na koniec to ja Cię proszę , abyś przeczytał swój regulaminu i zobaczył jakie to ty masz obowiązki względem społeczeństwa, bo za to Ci płacą.A jeśli tu wypisujesz ,że Straż Miejska nic tu nie pomoże to z ekonomicznego punktu widzenia najlepiej ją rozwiązać i pieniądze przeznaczyć na Policję ,która jest bardziej efektywna i ma większe uprawnienia.
Patol 16-04-2009 2:09
Ja tam podrzucam cały czas śmieci sąsiadom. Czasami wyrzucam na stacjach paliw. Sporo da się zaoszczędzić na imprezy takim sposobem gdy nie ma się śmietników przed domem ;-)
kwakwa 16-04-2009 5:21
do piipi ...raczej Puszek z Pandorą otworzyli kramik "darmowa promocja garażowa czyli bierzta co chceta"...
diablica 16-04-2009 10:31
a ja myślę, że piipi ma rację... w końcu skoczyła biedna z tego muru - to teraz robi miastu na złość ;)
piipi 16-04-2009 10:44
..do - [~Kwakwa..]...a to znasz ?. - "Ziemia jest nasza Matka,wszystko, co spotyka Ziemie,spotyka takze dzieci Ziemi.To nie czlowiek utkal tkanine zycia,on jest w niej tylko mala nicia". - Mallku-szaman z Peru.
piipi 16-04-2009 10:46
..do - [~Kwakwa..]...a to znasz ?. - "Ziemia jest nasza Matka,wszystko, co spotyka Ziemie,spotyka takze dzieci Ziemi.To nie czlowiek utkal tkanine zycia,on jest w niej tylko mala nicia". - Mallku-szaman z Peru.
piipi 16-04-2009 10:49
..do- [~Kwakwa..]..Zapomniales?.PUSZKA to byl dar dla Emimeteusza od Zeusa !.Mezczyzni sa dziwni,bo robia sobie takie "dziwne" prezenty.
piipi 16-04-2009 10:53
..do - [Kwakwa..] Fakt.Pandora ta puszke otworzyla,ale tutaj znowu zawinil mezczyzna.On kobiete .."zmusil" do myslenia !!!.
piipi 16-04-2009 15:53
..poprawka: EPIMETEUSZ.
~ 16-04-2009 17:23
do piipi ...znam to: ziemia to pieniądz, pieniądz to matka , matka to anioł, anioł to stróż, stróż to dozorca...i tak bez końca (którego nikt nie wymyślił-tytus de zoo papcio chmiela) nie znam się na peruwiańskim szamaństwie (aczkolwiek jako dziecko czytałem arkadego fidlera i tonnego halika) ale znam (jako chrześcijanin...) pojęcie "wszystko stworzone jest na podobieństwo boskie" (cokolwiek by to nie znaczyło) co do pandory, to "puszka" stanowiła jej posag a sama była pierwszą KOBIETĄ stworzoną z gliny, ku uciesze bogów a na zgubę MĘŻCZYZN (podobnie jak EWA, która sprowokowała grzech pierworodny (mniej więcej...jakoś tak było, zgodność mitologii i pisma świętego z rzeczywistością nosi znamiona dogmatu- z przyczyn religijnych nie rozwinę tematologii)
~kwakwa do postu 15-04-2009 23:50 17-04-2009 21:50
rozczaruję cię ale nie "marnuję paliwa do radiowozu" bo mam patrole piesze i nie miej do mnie pretensji za oglądanie dziewczyn, bo są i to świadczy o mojej prawidłowej gospodarce hormonalnej, co do obowiązków to skoro jeszcze pracuję, znaczy, że się z nich wywiązuję i nikt mi nie płaci ca czytanie regulaminów a twoje "policyjne slogany" są oklepane jak schabowy...
ebee 20-04-2009 13:22
KWAKWA, rasowy z Ciebie funkcjonariusz. Najłatwiej zwalać winę za wszechobecny brud w mieście............na..............mieszkańców. Uważam, że dalszy komentarz jest ..................zbędny. Pozdrawiam: EBEE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group