• Piątek, 15 listopada 2019
  • Godz. 13:47
  • Imieniny: Alberta, Leopolda
  • Czytających: 7240
  • Zalogowanych: 26
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Podgórzyński tramwaj odzyskuje dawną świetność

Wiadomości: Region
Czwartek, 27 września 2012, 8:42
Aktualizacja: Piątek, 28 września 2012, 7:57
Autor: red
Fot. Jerzy Myrna
– W środę, 26 września, wybrałem się na wycieczkę rowerową do Przesieki. Kiedy przejeżdżałem obok podgórzyńskiego tramwaju zobaczyłem, że jest odnawiany. Bardzo się ucieszyłem, że znów stanie się on prawdziwą wizytówką Podgórzyna. Zauważyłem, że ludzie, którzy odnawiają tramwaj robią to z sercem i pasją. Brawo! – napisał do nas Czytelnik i przysłał wykonane przez siebie zdjęcia.

- Zaciekawiony, zapytałem pana, który te prace wykonywał, kto je zlecił. Dowiedziałem się, że Urząd Gminy w Podgórzynie w ramach prac interwencyjnych. Zobaczyłem, że choć to "prace przymusowe, ludzie bardzo się do tego przykładają, wykonują je z sercem - opowiada Czytelnik, Jerzy Myrna.

- W chwili obecnej prace trwają na zewnątrz tramwaju. Został on w miarę możliwości oskrobany z odpadającej farby i rdzy. Następnie nałożono farbę podkładową i już w niektórych miejscach jest malowany. Jak usłyszałem, w planach jest też odnowa wnętrza zabytkowego tramwaju. Przy okazji trafiłem do autora dwóch książek o naszym regionie, gdzie można przeczytać o podgórzyńskim tramwaju - relacjonuje pan Jerzy i dodaje, że na temat remontu tramwaju chciałby się dowiedzieć więcej.

- Prace prowadzimy własnymi siłami i za gminne pieniądze, z pomocą pracowników interwencyjnych. Tramwaj jest konserwowany i malowany. Zależy nam, aby go odnowić, to jedna z naszych atrakcji turystycznych - powiedziała nam Danuta Śliwińska z Działu Promocji Urzędu Gminy w Podgórzynie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (25) Dodaj komentarz

~Sarkazm 27-09-2012 9:34
To znaczy, że co? Znowu będzie jeździł? To wspaniale! :)
~abc 27-09-2012 10:12
przydało by się również odnowić tramwaj stojący w Jeleniej Górze przy zajezdni MZK.
~Kibicccc 27-09-2012 11:13
Tramwaj w górach.To jakaś paranoja.No chyba ze bedzie jezdzil na Odrodzenie.
~Trawmajarz 27-09-2012 11:14
Dobrze by było, żeby w nocy w środku tramwaju paliło się jakieś światło. Dodało by to uroku odnowionemu tramwajowi. Można by zamontować np małe solary, które przynajmniej przez kilka godzin w nocy oddawało by zgromadzoną energię w postaci światła :)
~leo 27-09-2012 12:44
Włodarze miasta Jelenia Góra, kiedy odnowimy nasz tramawaj stojący przed zajezdnią mzk?????
~leo 27-09-2012 12:48
Prosiłbym jeszcze o podniesienie pantografu tramwajowi przy rynku, ponieważ w chwili obecnej wygląda jak kastrat.
~J.G. 27-09-2012 13:35
Szkoda ,że takie unikaty niszczeją ale cieszy oko jak coś się robi oby tak dalej :)
~nio, nio 27-09-2012 15:19
Coś mi się wydaje, że niektórym przydałaby się lekcja historii, a nie głupie trolowanie. Co do tramwaju i samej linii to szkoda, że w tak "dziwny" sposób zagospodarowano sam budynek przystanku (mini dworca)
Niggers™ 27-09-2012 16:46
BRAWO ! I MNIE TRAMWAJ CIESZY, NAWET ZATRZYMUJE SIĘ OBOK ŻEBY POPATRZEĆ, PRZECIEŻ TAM WŁAŚNIE TRAMWAJE ZAWRACAŁY :) OBOK POWINNA STANĄĆ PANCERNA TABLICA ZE ZDJĘCIAMI STARYMI, JAK TO KIEDYŚ BYŁO ! OPIS W TRZECH JĘZYKACH, POLSKI, NIEMIECKI I ANGIELSKI :) PRZECIEŻ TYLU TURYSTÓW PRZYJEŻDŻA :)
~DIABLOJG 27-09-2012 17:30
Wybudujmy linię tramwajową bo wszyscy mają sentyment do tramwaji, postawmy pomnik Bolesława Krzywoustego bo on założył to miasto, nauczmy się szanować pamiątki historii tego regionu bo tak ich mało ,a warto pozostawić je dla pokoleń...
~DUCH GÓR 27-09-2012 17:55
NIEDŁUGO TO TRZEBA BĘDZIE SAME POMNIKI BUDOWAĆ W TEJ GMINIE.POMNIK MUFLONA NA PRZYKŁAD, BO WIADOMO ŻE W TEJ GMINIE ŹLE SIĘ DZIEJE I MUFLONY NIE WRACAJĄ Z CZECH DO POLSKI.POMNIK POLSKIEJ KROWY.BO ROLNICTWA I TYCH ZWIERZĄT JUŻ PRAWIE NIEMA.POMNIK KURY BO W PRZESIECE JUŻ TAKICH NIE MA.POSTAWMY AUTOBUS NA KOŃCU PRZESIEKI BO WIADOMO ŻE PANI WÓJT REDUKUJE POŁĄCZENIA.Z BUDYNKU GMINY MOŻNA ZROBIĆ MUZEUM!!! A Z MIESZKAŃCÓW IDIOTÓW WMAWIAJĄC IM ŻE BĘDZIE LEPIEJ I CÓRKA PANI WÓJT MA KWALIFIKACJE DO PROWADZENIA SZKOLEŃ W GMINIE!!!FINANSOWANYCH PRZEZ UNIE EUROPEJSKĄ?A Z TURYSTÓW WAŁA SIĘ ROBI ZNAKUJĄC PRZEJŚCIE GRANICZNE Z CZECHAMI,GDZIE NIEMCY JADĄ WEDŁUG TABLIC DO BOROWIC,TAM KOŃCZY SIĘ DROGA I W LESIE WIDZĄ ,KILKA NAGROBKÓW Z MAŁEGO CMENTARZA.WYCIECZKA JAK Z FILMU HORROR.
~ 27-09-2012 19:56
Najważniejsze ,że ktoś pomyślał o odnowieniu. już teraz jakoś wygląda ale będzie lepiej jak zajmiemy się wnętrzem. Jak komuś nie odpowiada to może sam by się zajął i coś zrobił .
~Tramwajarz 27-09-2012 20:13
Zawsze są głosy za i głosy przeciw. Nie ma jednomyślności i to dobrze. Ja jestem za odnawianiem takich zabytków i mówieniu o nich. To wzmaga zainteresowanie innych i chęć poznania tego o czym się mówi. Rzeczywiście tramwaj koło MZK też wymaga remontu, ale ten w Podgórzynie zaczął już się sypać i dobrze, że wreszcie zapadła decyzja o jego ratowaniu. Ten podniesiony i pomalowany pantograf już robi pozytywne wrażenie. Mi się podoba :-)
~Aristo 27-09-2012 23:21
Sam tramwaj bez tablicy informacyjnej to trochę bez sensu, bo skąd (nie ma torów) i dlaczego tam się znajduje. Trzeba wyraźnie napisać. Ten tramwaj to pomnik niemieckiej myśli i polskiej głupoty
~Egon 28-09-2012 5:52
Zdało by się odnowić drogę Sudecką od krzyżówki do Odrodzenia bo dziura goni dziurę. Tylko chyba gmina uważa że to nie ich droga,bo od lat jej nie remontują ,od krzyżówki na Sosnówkę do przystanku się nie da jechać samochodem,ani rowerem !!!!!
~do ducha gor 28-09-2012 7:51
Niezły * ten Duch Gór. Pewnie Kazik P hehehe kompletne zero.
~Miłośnik K.M 28-09-2012 10:04
Co to za książka którą pan na fotkach pokazuje???? Czy można ją kupić??? Oraz o jakie te dwa książki chodzi o tych tramwajach?, Jakie to tytuły książek?? Czy można się dowiedzieć? Chętnie zakupię....
~ 28-09-2012 14:41
Jeżeli chodzi o książkę to jest to książka pana Janusza Piotra Mędrykiewicza pod tytułem "Spotkanie z Duchem Karkonoszy".O książki można spytać w Urzędzie Gminy Podgórzyn.Są to legendy z naszych terenów,i w drugiej części jest rozdział o tramwaju.
~Tramwajek 28-09-2012 14:57
Brawa dla gminy Podgórzyn. Prezydent miasta Jeleniej Góry powinien brać z ich przykład. Murmiłowi marzy się szybki tramwaj a nie ma na puszkę farby by odremontować ten ZABYTKOWY tramwaj przed MZK i z czym to do ludzi???? Czy ten tramwaj przed MZK zostanie W KOŃCU WYREMONTOWANY???
~ 29-09-2012 13:28
Fajna ozdoba i pamiatka z czasow naszej mlodosci. Szkoda ze takie pomieszczenie nie moze miescic jakiegos punktu , chocby kiosku, czy info turystyki.
~logik 30-09-2012 3:17
Aristo !!! Ales do pieca teraz dolozyl ! :). 100% racji masz !
~Polak 2-10-2012 21:45
Tramwaj na wsi??? Coś mi tu nie pasuje.... To do polski nie podobne.
~wagarowicz 5-10-2012 18:13
Aż tam jeździliśmy na wagary!!!
~matek21 17-10-2012 11:10
Jeśli ktoś chce poczytać o podgórzyńskich tramwajach i nie tylko polecam książkę,której współautorem jest mieszkaniec naszej miejscowości.Ta książka nosi tytuł"Tramwaje dolnośląskie"autorzy H.Magoń i J.Podobiński wyd.EUROSPRINTER
~12wq 25-10-2012 20:38
fotka z góry z boku z tyłu...brakuje jeszcze z lotu ptaka, i zdjęcie podwozia. 28 fot ! wow

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group