Poniedziałek, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 8135
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Podgórzyn w gronie najlepszych samorządów

Środa, 20 lipca 2011, 14:24
Aktualizacja: 14:25
Autor: RED
REGION JELENIOGÓRSKI: Podgórzyn w gronie najlepszych samorządów
Fot. Archiwum
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wręczył zastępcy wójta Podgórzyna Markowi Piwowarskiemu wyróżnienie, które podjeleniogórska gmina zdobyła w ogólnopolskim rankingu Rzeczpospolitej.

Gmina Podgórzyn wywalczyła drugie miejsce w kategorii „Najbardziej innowacyjne gminy wiejskie”. Uroczystość wręczenia nagród miała miejsce 18 lipca w Warszawie. Koleje duże wyróżnienie dla podgórzyńskiego samorządu to 28 lokata w ogólnopolskim rankingu samorządów najbardziej dbających o rozwój i podniesienie jakości życia – w kategorii gmin wiejskich. W rankingu tym Podgórzyn został trzecim najlepszym samorządem województwa dolnośląskiego - po Świdnicy i Zgorzelcu.

Ogólnopolski Ranking Samorządów 2011 przeprowadzony został w trzech kategoriach, tj. miast na prawach powiatu, pozostałych gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz gmin wiejskich. Ranking był dwuetapowy, najpierw wybrano te miasta i gminy, które w najlepszy sposób zarządzały finansami w latach 2007-2010 i jednocześnie najwięcej w tym czasie inwestowały.

Przy kwalifikacji do drugiego etapu, do którego wraz z 564 samorządami zakwalifikował się Podgórzyn, brano pod uwagę, między innymi, dane z Ministerstwa Finansów o dynamice wzrostu wydatków majątkowych (pomniejszonych o środki unijne) w przeliczeniu na 1 mieszkańca w latach 2007-2010 oraz wartości środków UE w przeliczeniu na mieszkańca, które w latach 2008-2010 wpłynęły na rachunek budżetu gminy.

W drugim etapie kapituła oceniała władze poszczególnych gmin pod względem sprawnego działania, współpracy z otoczeniem, przedsiębiorczości, sytuacji ekonomicznej. Liczył się, choćby, udział wydatków na realizację kontraktów z organizacjami pozarządowymi w latach 2007-2010. Istotne były też wyniki testów szóstoklasistów oraz gimnazjalistów w 2010. Brano pod uwagę
liczbę nowych podmiotów gospodarczych działających na terenie gminy w latach 2007-2010 w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Ranking „Rzeczpospolita” przeprowadziła już po raz trzynasty.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group