Wtorek, 28 czerwca
Imieniny: Ireneusza, Leona
Czytających: 2296
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pod Szrenicą debata o oświacie w Europie

Środa, 29 maja 2013, 8:27
Aktualizacja: Czwartek, 30 maja 2013, 6:31
Autor: Mea
Region: Pod Szrenicą debata o oświacie w Europie
Fot. Mea
Seminarium oświatowe, w ramach Festiwalu Talentów Młodzieży oraz projektu greKo „Europa dla Obywatelek i Obywateli", odbyło się wczoraj (28.05.) w Pensjonacie „Orla Skała” w Szklarskiej Porębie. – Przedstawiciele Francji, Belgii, Holandii, Niemiec, Czech oraz Polski dyskutowali oświacie i problemach związanych z edukacją – powiedział Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Organizatorem drugiego seminarium w ramach projektu greko był Wydział Promocji, Turystyki i Sportu przy współpracy Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze. Pierwsze seminarium odbyło się w Bambergu. Na spotkanie pod Szrenicę przyjechało ok. 30 osób z Francji, Holandii, Niemiec i Czech oraz przedstawiciele oświaty z powiatu jeleniogórskiego.

– Projekt greKo ma na celu integrację europejską, tym bardziej cieszę się, że przyjechali stażyści z tych pięciu państw, by poznać naszą młodzież i system nauczania. Projekt ma też służyć rozwojowi naszego regionu. Dlatego też przedstawiliśmy gościom zalety naszego regionu oraz nową markę Karkonosze – mówił Wiesław Dzierzba, dyrektor Wydziału Promocji, Turystyki i Sportu.

Głównym tematem była edukacja i porównanie systemu oświaty powiatu Bamberg z jeleniogórskim. – Znaczny wpływ na jeleniogórską oświatę ma niż demograficzny, przez który nad niektórymi szkołami wisi groźba likwidacji. To wiąże się z degradacją miejscowości, w których znajdują się placówki oświaty, często będące również miejscem kulturotwórczym. Młodzież ucieka do większych miast, dlatego dyrektorzy szkół muszą znaleźć sposób, by ich zatrzymać. Ważne jest utworzenie dobrego systemu nauki zawodu – podkreślał Jan Chodor, główny specjalista Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia.

Dobry sposób na przyciągnięcie absolwentów gimnazjów, nawet spoza powiatu, znalazł Zespół Szkół Technicznych i Licealnych w Piechowicach. – Utworzenie klas policyjnych to był strzał w dziesiątkę. Już drugi rok mieliśmy wielu chętnych do nauki w tej klasie. W przyszłym roku chcemy otworzyć klasę ratownictwa medycznego i już mamy do niej kandydatów. Sprawdza się rola doradców zawodowych pomagających młodzieży dokonać wyboru, co do przyszłego zawodu, a wiem, że z tym uczniowie mają największy problem – mówiła Dorota Sobczyńska, dyrektorka ZSTiL w Piechowicach.

Inne kraje mają podobne problemy, głównie chodzi o wyludnianie się małych miejscowości.
- Problemem w niemieckich miastach jest migracja młodych ludzi do większych ośrodków, gdzie uczą się i tam też później znajdują pracę. A przecież to mniejsze miasta potrzebują wykształconych fachowców, by móc się rozwijać – mówił Krzysztof Luzar, stażysta z Aachen

- Ważna jest wymiana doświadczeń, poznawanie innych systemów nauki. U nas ważniejszy jest zawód i umiejętności. Nie trzeba mieć ukończonych studiów, by znaleźć dobrą pracę – zaznaczyła Nikol Kura, stażystka również z Aachen.

- Współpracowaliśmy wcześniej z regionem z Francji, teraz chcemy poszerzać działania na inne kraje Unii Europejskiej i wymieniać się doświadczeniami w zakresie systemów edukacji – powiedziała Floriana Worm z Niemiec.

Ponadto na seminarium przybyli m.in. Beata Pawłowicz - Dolnośląski Kurator Oświaty, Jerzy Więcławski dyrektor Wydziału Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego, Hans-Josef Hilsenbeck - wicestarosta StädteRegion Aachen, Dr. Günther Denzler – starosta Powiatu Bamberg, Przewodniczący Rady Powiatu, Przewodniczący Rady Okręgu Frankonii Górnej,
Gisela Bauernschmitt - ekspert ds. Oświaty Powiatu Bamberg, Joachim Schön - ekspert ds. Oświaty, dyrektor Uniwersytetu Ludowego w Powiecie Bamberg, Thomas König – kierownik Wydziału ds. Europejskich StädteRegion Aachen.

Kolejne spotkania w ramach projektu greKo mają odbyć się w poszczególnych państwach partnrskich, a podsumowanie w Brukseli, gdzie uczestnicy spotkają się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group