Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 4994
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Pod Śnieżką zaowocował najwyżej położony w Polsce kasztan jadalny

Środa, 10 października 2012, 8:57
Aktualizacja: Czwartek, 11 października 2012, 8:09
Autor: mea
Karpacz: Pod Śnieżką zaowocował najwyżej położony w Polsce kasztan jadalny
Fot. UM Karpacz
Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w Karpaczu zaowocował najwyżej położony w Polsce kasztan jadalny, który rośnie przy ul. Konstytucji 3 Maja. Drzewo ma ok. 80 lat, jest pomnikiem przyrody i od 1993 r. objęte jest ochroną. – Kasztany te potrzebują dużo ciepła, by zakwitnąć i mieć owoce, najwyraźniej tegoroczne lato było łaskawe dla tego drzewa, stąd ten przyrodniczy ewenement – powiedziała Ewa Nidzgorska, kierownik referatu rozwoju lokalnego funduszy unijnych i kontroli UM.

Kasztanowiec jadalny (Castanea sativa) rośnie w Karpaczu na wysokości ok. 500 m n.p.m., ma okazałą, rozwiniętą koronę, a jego obwód, mierzony na wysokości 1,30 m., wynosi 315 cm. Drzewa te wytrzymują temperaturę do –30°C, jeśli temperatura spada poniżej tej granicy lub mróz trwa dłuższy czas, to może dojść do uszkodzenia rośliny.

Kasztan pochodzi z południa Europy i dorasta do około 30 metrów. Wraz z żołnierzami Imperium Rzymskiego zawędrował on na północ Europy, ponieważ często wykorzystywano wykonane z jego drewna pale, odporne na wilgoć, do podtrzymywania winnej latorośli. W ten sposób dotarł na tereny dzisiejszej Anglii, Niemiec i na Morawy.
Warto podkreślić, że kasztan jadalny jest jedną z najstarszych roślin "udomowionych" przez człowieka.

Najprawdopodobniej kasztanowce uprawiano już 12 tys. lat temu, a ich nazwa pochodzi od antycznego miasta Kastania, leżącego na terenie obecnej Turcji. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu na Sardynii ze zmielonych owoców-kasztanów pieczono chleb, który w średniowieczu stanowił podstawę wyżywienia dla ludności zamieszkującej północne wybrzeża Morza Śródziemnego. - Każdy może zebrać kasztany spod tego drzewa i ich skosztować, ja uprażyłam je na patelni, były bardzo smaczne – powiedziała Ewa Nidzgorska. W kasztanach czyli owocach-orzechach znajduje się ok. 17% cukru, ok. 65 % skrobi, białko, tłuszcz, garbniki, witaminy B i K. Znaczenie lecznicze mają także liście, zawierające 95 garbników i kora posiadająca do 12 % tych związków. Owoce jak i korowina wykorzystywana jest w lecznictwie oficjalnym i homeopatii. Mają właściwości przeciwzapalne i wykorzystywane są w leczeniu obrzęków, żylaków, a także puchliny wodnej.

Kasztan przyciągnął najmłodszych mieszkańców Karpacza. - Dzieci z podstawówki w Karpaczu uczestniczyły w zajęciach poświęconych m.in. kasztanowi jadalnemu i miały okazję zobaczyć go i jego owoce, gdyż drzewo jest fantastyczną ciekawostką przyrodniczą – mówiła Ewa Nidzgorska. Do końca roku powstanie na terenie Karpacza, Kowar i czeskich Jilemnic gra terenowa dofinansowana przez Unię Europejską w ramach Europejskiej Współpracy Transgranicznej pod nazwą „Zielone Karkonosze”, której częścią będzie m.in. kasztan jadalny.

– Każdy turysta otrzyma w punkcie informacji partnerskich miast mapę, dzięki której będzie mógł dotrzeć do atrakcyjnych punktów w danym mieście. W Karpaczu będzie ich siedem: lipa drobnolistna tzw. Sądowa, kasztan jadalny, klon jawor, bluszcz pospolity, kolejna lipa drobnolistna, sosna limba, a także granitowa skała marmit – dodała. W każdym punkcie będą tabliczki z piktogramem, którego będzie można ołówkiem odbić na mapie. Kto zgłosi się z siedmioma piktogramami do Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego otrzyma nagrodę, natomiast turyści, którzy zbiorą mapy z piktogramami ze wszystkich miast biorących udział w grze otrzymają nagrodę specjalną. W Karpaczu jest nią firmowy plecak turystyczny.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group