Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 8595
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Pociągiem w 3 godziny z Wrocławia do Liberca już wkrótce

Niedziela, 2 listopada 2014, 8:23
Aktualizacja: Poniedziałek, 3 listopada 2014, 7:40
Autor: Mea
Region: Pociągiem w 3 godziny z Wrocławia do Liberca już wkrótce
Fot. Urząd Marszałkowski
„Wspólnie dla pogranicza polsko–czeskiego” – to projekt zacieśniający współpracę w zakresie transgranicznego transportu kolejowego na polsko–czeskim pograniczu. W Szklarskiej Porębie omawiali go Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego oraz Martin Puta, hetman Kraju Libereckiego.

Na stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna podsumowano infrastrukturalny projekt kolejowy „Wspólnie dla pogranicza polsko-czeskiego”. Wypracowano też pomysł, jak ulepszać transgraniczny transport zbiorowy, by jak najlepiej służył on mieszkańcom i turystom podróżującym koleją w obszarze pogranicza polsko-czeskiego.

– W ramach tego zadania zmodernizowano trasę z Piechowic do Szklarskiej Poręby Górnej oraz do Harrachova. Obecnie Czesi remontują odcinek do Liberca. wszystko po to, by uruchomić dodatkową szybką kolej, by z Wrocławia do Liberca można było dojechać w ok. 3 godziny. Plan zakłada jedną przesiadkę w Szklarskiej Porębie do specjalnie podstawionego pociągu – mówił Grzegorz Sokoliński, burmistrz Szklarskiej Poręby.

Uruchomienie nowego, szybkiego połączenia planowane jest na grudzień 2015 r.

- By zwiększyć prędkość na tej trasie, potrzebny jest jeszcze remont odcinka z Jeleniej Góry do Piechowic, budowa toru bocznego w Szklarskiej Porębie Dolnej i systemu sterowania, by pociągi mogły się mijać oraz systemu sterowania ruchem na stacji Szklarska Poręba-Jakuszyce, gdzie jest już tor boczny. Te zadania mają być zrealizowane w ramach kolejnego etapu projektu. Sam tor boczny z systemem będzie kosztował ok. 7 mln zł – powiedział burmistrz.

Projekt „Wspólnie dla pogranicza polsko-czeskiego” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego za pośrednictwem Euroregionu Nysa

Warto zaznaczyć, że od marca 2011 r., wraz z wejściem w życie „Ustawy o publicznym transporcie zbiorowym”, rola organizatora transgranicznego kolejowego transportu zbiorowego została przypisana województwom. Tym samym województwo dolnośląskie reprezentowane przez UMWD stało się odpowiedzialne nie tylko za transport publiczny na terenie województwa, ale również za regionalny, transgraniczny transport do Czech oraz Niemiec. Z tego względu konieczne były uzgodnienia pomiędzy transgranicznymi organizatorami przewozów regionalnych - Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, a KORID-em - reprezentującym czeski Kraj Liberecki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
186
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
24%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group