Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 5650
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pociągiem donikąd

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 12:57
Autor: TEJO
Fot. Skirmisch
Wakacyjny sezon turystyczny tuż, a jedna z byłych największych atrakcji regionu – czyli linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza zamiera coraz bardziej. Hitem lata mają być przejazdy drezyną w okolice miasta pod Śnieżką, ale na renesans połączenia kolejowego się nie zanosi.

Pomysłodawcom drezynowych podróży udało się oczyścić i częściowo wyremontować torowisko w okolicach karpackiego dworca. Oficjalne otwarcie Karkonoskich Drezyn Ręcznych odbędzie się 1 lipca.

Jednak na ożywienie pozostałej części malowniczego kolejowego traktu nie ma nadziei. Wystarczy zobaczyć, w jakim stanie jest – jeszcze 10 lat temu czysty i zadbany – dworzec w Mysłakowicach, którego najstarsze zabudowania liczą ponad sto lat.

– Wszystko się sypie. Przejście podziemne jest zaniedbane i zalane nieczystościami. Fetor i brud – określają turyści, którzy przez przypadek zatrzymują się na ziejącym pustką obiekcie. Zardzewiałe tory oraz inne urządzenia. Zapuszczona stacja. Wszystko własność Polskich Kolei Państwowych, o którą właściciel nie dba.

I okazja dla złomiarzy. Zdarzyło się, że ukradli już kilka szyn, śruby i inne elementy kolejowej infrastruktury. Straż Ochrony Kolei w Wałbrzychu wystąpiła z wnioskiem, aby takich przestępców karać tak, jak potencjalnych sprawców wypadków drogowych.
W Jeleniogórskiem jeszcze takiego wniosku nie było. A złodzieje metalu tylko się czają, aby okradać linie, na których zawieszono połączenia.

Linia kolejowa z Mysłakowic do Karpacza została otwarta 1 lipca 1895. Do miasta pod Śnieżką docierały pociągi pośpieszne z Berlina i Amsterdamu. Linia została zelektryfikowana w 1934.
Ostatni regularny pociąg relacji Jelenia Góra – Karpacz wyjechał w kwietniu 2000 roku. Później połączenia zawieszono. Tylko dwa razy po torowisku sunął pociąg turystyczny dla spragnionych pięknych widoków Niemców i Anglików. Sami wynajęli skład, aby przejechać się po tej legendarnej już linii, która należy do jednej z najwyżej położonych w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~luzak 19-06-2006 13:01
szkoda - przeciez gdyby lekkie pociagi jezdzily, przystanek co pol kilometra, byloby ekologiczniej, szybciej i przyjemniej - moze ktos sie w koncu obudzi i stworzy lekkie i przyjemne polaczenia? cos ala tramwaje w duzych miastach
~GRUBBER 19-06-2006 14:48
ma Pan rację Panie Luzak, lecz to zagadnienie jest nierealne do wykonania, do czasu całkowitej wymiany ekip rządzących, bez względu ich przynależności tak partyjnej jak i resortowej a mających na uwadze tylko własne interesy
~maraz 19-06-2006 15:08
mieszkam w mysłakowicach i pamietam te przejazdy do karpacza i jleniej ciapagiem:P jak ja chce aby te czasy wrocily :P Wrocie czasy ciapągow do jeleniej i karpacza :)))
~Danielloo17 19-06-2006 15:09
z buta lecieć...drezyny sie zachciało :D
~luzak 19-06-2006 15:17
Panie Grubber, rządzący tu nie maja nic do gadania, tu potrzebny jest inwestor z pomysłem, a co do pana stwierdzenia na temat rządzących to panu powiem cos panie Grubber, przestań pan na miłość Boską atakować innych i sam zacznij cos robić, bo krytykować i szkalować oraz pisać w podtekście pozytywnie o swoich koleżkach, którzy maja szansę rządzić po wyborach to nie sztuka, ale jak trzeba cos zrobić to w mig nie ma nikogo. Dopóki nie zacznie pan panie Grubber budować swojej pozycji i swoich kumpli na czynach i pozytywach, a nie na barach ekipy rządzącej, na ich potknięciach i niedociągnięciach, dopóty jestem przekonany, że zrobicie (jeśli wygracie) połowę mniej niż obecna ekipa. Zastanów się pan, panie Grubber nad jednym, nagle znika ekipa rządząca, znika tak jak w filmach fantastycznych, są i nagle ich nie ma. Kto tu zostaje (Jelenia Góra)? Bo ci co budują na błędach rządzących swoje rzekomo dobre imię też właściwie przestają istnieć. Dziękuję.
~maraz 19-06-2006 15:56
hehe z tymi torami to naprawde spoergo odcinaka torów w mysłakowicach nie ma :P hehh sam sie zdziwiłem ze tyle mozna było na winko przerobic ale powodznie panu P. niech sie postara na koniec swojej władzy :P
~jelonek 19-06-2006 20:56
fajne zdjęcia, jak z Dzikego Zachodu, jelonek
~maraz 20-06-2006 6:56
Dziki zachód to jest to co sie dzieje koło budynku :P hhe tacy kowboje ze hej :P
~niko 20-06-2006 11:15
to jest Polska właśnie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group