Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2765
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Pociągiem donikąd

Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 12:57
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Pociągiem donikąd
Fot. Skirmisch
Wakacyjny sezon turystyczny tuż, a jedna z byłych największych atrakcji regionu – czyli linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza zamiera coraz bardziej. Hitem lata mają być przejazdy drezyną w okolice miasta pod Śnieżką, ale na renesans połączenia kolejowego się nie zanosi.

Pomysłodawcom drezynowych podróży udało się oczyścić i częściowo wyremontować torowisko w okolicach karpackiego dworca. Oficjalne otwarcie Karkonoskich Drezyn Ręcznych odbędzie się 1 lipca.

Jednak na ożywienie pozostałej części malowniczego kolejowego traktu nie ma nadziei. Wystarczy zobaczyć, w jakim stanie jest – jeszcze 10 lat temu czysty i zadbany – dworzec w Mysłakowicach, którego najstarsze zabudowania liczą ponad sto lat.

– Wszystko się sypie. Przejście podziemne jest zaniedbane i zalane nieczystościami. Fetor i brud – określają turyści, którzy przez przypadek zatrzymują się na ziejącym pustką obiekcie. Zardzewiałe tory oraz inne urządzenia. Zapuszczona stacja. Wszystko własność Polskich Kolei Państwowych, o którą właściciel nie dba.

I okazja dla złomiarzy. Zdarzyło się, że ukradli już kilka szyn, śruby i inne elementy kolejowej infrastruktury. Straż Ochrony Kolei w Wałbrzychu wystąpiła z wnioskiem, aby takich przestępców karać tak, jak potencjalnych sprawców wypadków drogowych.
W Jeleniogórskiem jeszcze takiego wniosku nie było. A złodzieje metalu tylko się czają, aby okradać linie, na których zawieszono połączenia.

Linia kolejowa z Mysłakowic do Karpacza została otwarta 1 lipca 1895. Do miasta pod Śnieżką docierały pociągi pośpieszne z Berlina i Amsterdamu. Linia została zelektryfikowana w 1934.
Ostatni regularny pociąg relacji Jelenia Góra – Karpacz wyjechał w kwietniu 2000 roku. Później połączenia zawieszono. Tylko dwa razy po torowisku sunął pociąg turystyczny dla spragnionych pięknych widoków Niemców i Anglików. Sami wynajęli skład, aby przejechać się po tej legendarnej już linii, która należy do jednej z najwyżej położonych w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1170
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group