Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 15 lipca
Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Czytających: 10318
Zalogowanych: 101
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Pociągiem donikąd

Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 19 czerwca 2006, 12:57
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Pociągiem donikąd
Fot. Skirmisch
Wakacyjny sezon turystyczny tuż, a jedna z byłych największych atrakcji regionu – czyli linia kolejowa z Jeleniej Góry do Karpacza zamiera coraz bardziej. Hitem lata mają być przejazdy drezyną w okolice miasta pod Śnieżką, ale na renesans połączenia kolejowego się nie zanosi.

Pomysłodawcom drezynowych podróży udało się oczyścić i częściowo wyremontować torowisko w okolicach karpackiego dworca. Oficjalne otwarcie Karkonoskich Drezyn Ręcznych odbędzie się 1 lipca.

Jednak na ożywienie pozostałej części malowniczego kolejowego traktu nie ma nadziei. Wystarczy zobaczyć, w jakim stanie jest – jeszcze 10 lat temu czysty i zadbany – dworzec w Mysłakowicach, którego najstarsze zabudowania liczą ponad sto lat.

– Wszystko się sypie. Przejście podziemne jest zaniedbane i zalane nieczystościami. Fetor i brud – określają turyści, którzy przez przypadek zatrzymują się na ziejącym pustką obiekcie. Zardzewiałe tory oraz inne urządzenia. Zapuszczona stacja. Wszystko własność Polskich Kolei Państwowych, o którą właściciel nie dba.

I okazja dla złomiarzy. Zdarzyło się, że ukradli już kilka szyn, śruby i inne elementy kolejowej infrastruktury. Straż Ochrony Kolei w Wałbrzychu wystąpiła z wnioskiem, aby takich przestępców karać tak, jak potencjalnych sprawców wypadków drogowych.
W Jeleniogórskiem jeszcze takiego wniosku nie było. A złodzieje metalu tylko się czają, aby okradać linie, na których zawieszono połączenia.

Linia kolejowa z Mysłakowic do Karpacza została otwarta 1 lipca 1895. Do miasta pod Śnieżką docierały pociągi pośpieszne z Berlina i Amsterdamu. Linia została zelektryfikowana w 1934.
Ostatni regularny pociąg relacji Jelenia Góra – Karpacz wyjechał w kwietniu 2000 roku. Później połączenia zawieszono. Tylko dwa razy po torowisku sunął pociąg turystyczny dla spragnionych pięknych widoków Niemców i Anglików. Sami wynajęli skład, aby przejechać się po tej legendarnej już linii, która należy do jednej z najwyżej położonych w Polsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
422
Tak
32%
Nie, tak jak jest jest dobrze
59%
Nie mam zdania
9%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Kolizja w Radomierzu
 
Ciekawe miejsca
Wznowienie badań archeologicznych na zamku w Bolkowie
 
Aktualności
Sudecka – z serca miasta w góry
 
Kilometry
Od dziś "ciepły przycisk" w autobusach MZK
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group