Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 3124
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Kraj: Pociąg „Karkonosze” skreślony z rozkładu jazdy

Środa, 26 sierpnia 2009, 8:46
Aktualizacja: Sobota, 29 sierpnia 2009, 11:44
Autor: Mar
Jelenia Góra/Kraj: Pociąg „Karkonosze” skreślony z rozkładu jazdy
Fot. Tejo
Jedyne bezpośrednie połączenie ze stolicą ma funkcjonować jedynie do 1 września. PKP Intercity zdecydowało o likwidacji tego połączenia. Dalekobieżny pociąg "Karkonosze", którego kilka wagonów dojeżdżało do Szklarskiej Poręby będzie teraz łączył Warszawę z Wrocławiem.

Tutaj podróżni będą się przesiadać do słynących z szybkości pociągów Wrocław – Jelenia Góra, lub wybiorą transport PKS lub innym przewoźnikiem.

Ludzie coraz bardziej cenią swoją wygodę i czas. Jeśli będą musieli jechać pociągiem i autobusem prawie 12 godzin, zaczną wybierać regiony z lepszym połączeniem.

PKP Intercity tłumaczy skrócenie trasy małą liczbą pasażerów. Do Jeleniej Góry dojeżdżało średnio 100 osób. Ale zdaniem fachowców puste wagony to wina Intercity, skoro do Jeleniej Góry jedzie aż 14 wagonów.

Do "Karkonoszy" dopłaca minister infrastruktury, ale za mało, by kurs opłacał się przewoźnikowi. Jeśli minister zapłaci PKP więcej pociąg może wrócić na tory z nowym, grudniowym rozkładem jazdy.

Jednak nie stanie się to bez walki mieszkańców i samorządowców. Ci ostatni mogą to sprawić naprawiając fatalny stan torów z Wrocławia do Jeleniej Góry. Kolejarze modernizują linię po kawałku. W ubiegłym roku za ponad 33 miliony złotych poprawiono dojazd na trasie z Jaworzyny Śląskiej do Wałbrzycha.

Samorządcy i posłowie z naszego regionu już zapowiedzieli walkę o utrzymanie tego połączenia. Tak mówi prezydent Jeleniej Góry, Marek Obrębalski, przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Jerzy Pokój, oraz poseł PO Marcin Zawiła i posłanka PiS Marzena Machałek.

- To jest niezłe połączenie z Warszawą i jak widzę korzystają z niego mieszkańcy całego regionu, jadę długo, bo ponad 10 godzin, ale wygodnie i bez przesiadek – mówi Michał, student w Warszawie mieszkaniec Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (73)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
357
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
38%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group