Czwartek, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 9886
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Po wizycie we Władymirze

Czwartek, 15 września 2011, 13:23
Aktualizacja: Sobota, 17 września 2011, 16:23
Autor: artykuł sponsorowany
Trzyosobowa delegacja Jeleniej Góry z Prezydentem Miasta, Marcinem Zawiłą, przebywała na zaproszenie władz tamtej miejscowości we Władymirze (Rosja), z którym mamy podpisaną umową o współpracy.

- Okazją były Dni Miasta Władymir – powiedział M. Zawiła. Gospodarze pokryli wszystkie, poza podróżą, koszty tego pobytu i byli na tyle zainteresowani Jelenią Górą, że zdecydowali się na naszą prośbę skorygować program tej wizyty. Chcieliśmy bowiem, co zrozumiałe, zainteresować gospodarzy naszą ofertą inwestycyjną. Poza udziałem w oficjalnych uroczystościach zorganizowano nam specjalne spotkanie, które nazwaną „okrągłym stołem”, a podczas niego zaprezentowaliśmy Jelenią Górę i przedstawicielom władz Władymira, i reprezentantom tamtej gospodarki.

Władymir to spore miasto, liczące ok.. 350 tys. mieszkańców, ale jak na warunki rosyjskie odpowiada statusem gospodarczym Jeleniej Górze, choć stanowi formalnie stolicę województwa. Położone znakomicie, bo odległe raptem 170 km od Moskwy, a niewiele ponad 30 km od znanego z zabytków Suzdalu. Jego przedsiębiorcy są zainteresowani doświadczeniami turystycznymi Jeleniej Góry, upatrując pewnych analogii w naszym i swoim położeniu geograficznym.

- Zaprezentowaliśmy naszą ofertę inwestycyjną, przekazaliśmy katalogi inwestycyjne Jeleniej Góry – powiedział Marcin Zawiła – i spotkało się to z widocznym zainteresowaniem. Rosjanie nie ukrywają, że muszą szybko przebudowywać swoje otoczenie. Mając spore moce wytwórcze nie zawsze dysponują dobrymi biurami projektowymi, obeznanymi z nowoczesnymi technologiami i współpracy w tej dziedzinie intensywnie poszukują. Z drugiej strony nie ukrywają, że myślą o zainwestowaniu w Jeleniej Górze w sferze turystyki, bowiem chcą u nas zdobywać doświadczenia, które później przeniosą do siebie, rozwijając własną bazę. Nie zawsze warunki startu mają podobne, jak u nas, bo – czego często nie doceniamy – wiele z naszych inwestycji, w tym komunikacyjnych, ochrony środowiska, i in. jest współfinansowanych z funduszy Unii Europejskiej. Oni na nie liczyć nie mogą. Ale doświadczenia praktyczne chcą czerpać, a jest to także w naszym interesie.

Już za kilka dni przedstawiciele Władymira pojawią się na konferencji gospodarczej w Jeleniej Górze (23 – 24. września). Jednocześnie zgłosili, iż chcą przyjąć grupę jeleniogórskich przedsiębiorców w ramach oficjalnej misji w przyszłym roku. Najpewniej taka ekipa wyjedzie do Władymira pod egidą KARR, jeśli tylko Jeleniogórzanie będą zainteresowani poszerzeniem sfery swego gospodarczego oddziaływania.

- Dla Jeleniej Góry – podkreśla Marcin Zawiła, Prezydent Miasta – każdy kontakt gospodarczy jest ważny, bo inwestorzy zewnętrzni poszerzają nasz rynek pracy. Będziemy zabiegać o możliwie szybką intensyfikację tego procesu. Z drugiej strony – będziemy jeszcze usilniej zabiegać, by nasi rodzimi przedsiębiorcy mogli sprzedawać swoje wyroby za granicę, bo to wzmacnia jeleniogórskie zakłady i pozwala na dodatkowe zatrudnienia. Wrześniowa konferencja jest jednym z kroków do tak określonego celu.

artykuł sponsorowany

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Ile lat ma Twój samochód?

Oddanych
głosów
961
Jest nowy
6%
1-5 lat
14%
5-10 lat
18%
10-20 lat
42%
pow. 20 lat
19%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
 
Aktualności
Zaklęcie rozświetliło choinkę
 
Aktualności
Huczne otwarcie lodowiska
 
Aktualności
Choinka koło Ratusza już świeci
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group