Poniedziałek, 23 maja
Imieniny: Emilii, Iwony
Czytających: 7074
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po drugim głosowaniu L. Wrotniewski szefem rady

Czwartek, 4 grudnia 2014, 12:25
Aktualizacja: Poniedziałek, 8 grudnia 2014, 15:54
Autor: Angela
Jelenia Góra: Po drugim głosowaniu L. Wrotniewski szefem rady
Fot. Angela
Po pięciu przerwach w sesji, w drugim głosowaniu – ponieważ w pierwszym żaden z trzech zgłoszonych kandydatów nie uzyskał większości głosów – jeleniogórscy radni wybrali 4.12. br. Leszka Wrotniewskiego (PO) na nowego szefa Rady Miejskiej. Tym razem wyboru nie mieli, bowiem był to jedyny kandydat.

W pierwszym głosowaniu radni zgłosili trzech kandydatów. Na stanowisko przewodniczącego Rady Miejskiej w Jeleniej Górze. Klub Platformy Obywatelskiej zgłosił Leszka Wrotniewskiego, Klub Prawa i Sprawiedliwości - Ireneusza Łojka, a Sojusz lewicy Demokratycznej - Piotra Paczóskiego.

Tu głosowało 19. radnych (głosować nie mogli kandydaci), którzy oddali 19 głosów ważnych, a mimo to przewodniczącego nie wybrano. Leszek Wrotniewski dostał 6 głosów poparcia (oraz nie brane pod uwagę przy wyborze 4 głosy przeciw i 3 wstrzymujące się). Ireneusz Łojek dostał 5 głosów poparcia, 1 głos przeciwko i 4 wstrzymujące się. Natomiast Piotr Paczóski uzyskał 7 głosów za (3 przeciw i 0 wstrzymujących się).

- W związku z tym, że przy obecnej liczbie głosujących bezwzględna większość wynosi 10 stwierdzam, że żaden z kandydatów nie uzyskał wymaganej bezwzględnej większości głosów – mówił Józef Rypiński, przewodniczący komisji skrutacyjnej.

W drugim głosowaniu zgłoszono tylko jednego kandydata, a mimo to – na wniosek radnego Jerzego Łużniaka – radni oddawali głosy za parawanem (ci, którzy chcieli). 21 radnych oddało 20 głosów ważnych i jeden nieważny. Za kandydaturą Leszka Wrotniewskiego, który przewodniczącym był również w końcówce poprzedniej kadencji, zagłosowało 11 radnych. Siedmiu było przeciw, dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

- Bezwzględna większość głosów to 11, więc komisja stwierdza, że radny Leszek Wrotniewski został wybrany na przewodniczącego rady w tej kadencji – mówił Józef Rypiński.

Prowadzący sesję Zbigniew Ładziński pogratulował Leszkowi Wrotniewskiemu. Mówił, że jest to wielki obowiązek i wielka odpowiedzialność.

- Jestem przekonany, że hasła wyborcze zgłoszone przez kandydatów były szczytne i piękne, bez względu na przynależność partyjną i mam nadzieję, że każdy z nas, a szczególnie przewodniczący, weźmie pod uwagę dobro mieszkańców. Pamiętajmy, by przyświecała nam nie dyscyplina partyjna, a dobro Jeleniej Góry – dodał.

- Dziękuję za państwa głosy i za wybór. Chciałbym, żeby współpraca w radzie odbywała się tak, jak do tej pory – odpowiedział Leszek Wrotniewski.

Nad przebiegiem głosowania czuwała komisja skrutacyjna w składzie: Józef Rypiński – przewodniczący, Danuta Wójcik – sekretarz i członek - Robert Obaz, i - jak powiedział przewodniczący komisji – ten od
noszenia urny – Miłosz Sajnog.

Po ponad godzinnej przerwie odbył się wybór wiceprzewodniczących Rady Miejskiej w Jeleniej Górze.

Wskazując kandydatkę Danutę Wójcik na wiceprzewodniczącą Jerzy Łużniak powiedział: - Dobrym zwyczajem tej rady było zawsze, że każdy klub miał swojego wiceprzewodniczącego. Klub Sojuszu Lewicy Demokratycznej zaproponował Józefa Kusiaka, a Prawo i Sprawiedliwość - Ireneusza Łojka.

Każdy z radnych podczas tajnego głosowania dostał trzy kartki do głosowania, a kandydaci na wiceprzewodniczących dwie (bo nie mogli głosować na siebie). Na każdego z kandydatów głosowało 21. radnych. Józef Kusiak otrzymał 19 głosów za i dwa przeciw, Ireneusz Łojek 18 głosów za i trzy przeciw, a Danuta Wójcik -10 głosów za, siedem przeciw i cztery wstrzymujące się.

- Bezwzględna liczba głosów to 11, więc wiceprzewodniczącymi zostali Józef Kusiak i Ireneusz Łojek.

Film Telewizji StrimeoTV

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (74) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group