Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 4517
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Po 100 latach w Czechach zorganizowali historyczny bieg narciarski

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 25 marca 2013, 10:21
Aktualizacja: Wtorek, 26 marca 2013, 7:52
Autor: ZL/KP
Fot. Zdeněk Horák, Zbigniew Leszek
Wczoraj (24. marca br.) odbył się w Czechach przy górskim hotelu Łabskiej Boudzie historyczny bieg narciarki w stylu retro o Honorowy Medal Bohumila Hanče. Bieg został zorganizowany dla uczczenia setnej rocznicy tragicznej śmierci czeskiego sportowca i wielkiego narciarza.

Zawody narciarskie odbyły się zgodnie z międzynarodowymi przepisami wyścigów, zatwierdzonych w 1911 roku w Sztokholmie i Monachium.

- Zawodnicy biegli po takiej samej trasie, jak 100 lat temu – relacjonują Zbigniew Leszek i Krzysztof Pik, zawodnicy z Jeleniej Góry. - Wystartowali spod Łabskiej Boudy w kierunku Martinovej Boudy, dalej pobiegli do Czeskich Kamieni, na Śmielec, Śnieżne Kotły przez Łabskie Łąki dobiegli do Voseckiej Boudy i Kamieni Harracha, przebiegli przy kopcu Hanče i Vrbaty, nawrócili przy Vrabatovej Boudzie do mety przy Łabskiej Boudzie mijając po drodze miejsce śmierci Bohumila Hančy – opowiadają.

W zawodach uczestniczyło 150 narciarzy choć chętnych było o wiele więcej, organizatorzy zdecydowali jednak, by nie dopisywać zawodników.

- Warunkiem uczestnictwa było posiadanie drewnianych nart bez krawędzi, wyposażonych w historyczne wiązania – mówił Zbyszek Leszek. - Kijki musiały być wykonane z drewna, a przed startem były sprawdzane historyczne ubrania –dodaje zawodnik.

Złoty Honorowy Medal zawodów wygrał Matej Bohacz z Pragi. W konkurencji kobiet pierwsze miejsce przypadło Marceli Kubistovej z klubu Ski Horka. Każdy z zawodników otrzymał pamiątkową odznakę z limitowanej serii z numerem odpowiadającym numerowi startowemu. Milada Klapkova, organizator imprezy, zapowiedziała że następne zawody imienia Bohumila Hanča odbędą się dopiero za 100 lat...

Historia śmierci narciarza na podstawie opisu z portalu internetowego „Czeskie Karkonosze”

W poniedziałek wielkanocny 24 marca 1913 r. odbywała się ósma edycja międzynarodowych zawodów w biegu na nartach na 50 km ze startem na Labskiej boudzie, trzema pętlami na grzbietach i metą w ośrodku Horní Mísečky. Na starcie stanęło 6 zawodników (4 Czechów i 2 Niemców), między którymi był też ogólnie szanowany mistrz Bohumil Hanč. Podczas zawodów ciepła przedwiosenna pogoda drastycznie się pogorszyła, rozpętała się śnieżyca. Wszyscy zawodnicy stopniowo poddawali się, jedynie Hanč, w samej koszuli i bez czapki, biegł dalej i nie słyszał informacji o przerwaniu zawodów. Koło Kamieni Harracha (Harrachovy kameny) spotkał się z przyjacielem Václawem Vrbatą, który przyszedł z miejscowości Mříčná, aby go dopingować. Vrbata dał mu swój płaszcz i czapkę; Hanč pobiegł dalej. Tymczasem koledzy, zaniepokojeni jego długą nieobecnością, wyruszyli na poszukiwanie. W okolicy dzisiejszej „Mohyly“, czyli pomnika poświęconego Hančowi i Vrbacie, znalazł go półżywego inny zawodnik Emerich Rath. Zdjął mu narty, ale w głębokim śniegu był go w stanie dowlec jedynie kawałek nad wodospad Panczawy (Pančavský vodopád). Wrócił po pomoc do Labskiej boudy i padł z wysiłku. Grupa ratunkowa przywiozła Bohumila Hanča już bez oznak życia, lekarz stwierdził śmierć z powodu niewydolności serca. Po mniej więcej dwóch godzinach koło pozostawionych nart Hanča znaleziony został zamarznięty Václav Vrbata, który prawdopodobnie zabłądził we mgle.Na uroczystości żałobne, które odbyły się w Jilemnicy, przyszły się pożegnać całe góry, przemówienie wygłosił nauczyciel Jan Buchar.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~j/g 25-03-2013 11:04
Więcej fotografi z zawodów na stronie http://hartanet.rajce.idnes.cz/Labska_bouda_24.3.2013
~Zdeněk Horák 25-03-2013 11:40
http://hartanet.rajce.idnes.cz/
~PL 25-03-2013 12:32
Impreza wspaniale zorganizowana i na dodatek pogoda jak na zamówienie. Byłem było wspaniale widzieć tylu znakomitych zawodników Retro.
~DIABLO JG 25-03-2013 16:20
Je to pikne,Zdravim srdecznie!!!!
~)( 25-03-2013 16:27
niezły pomysł
~K Pik 25-03-2013 17:17
Wspaniała impreza tylko szkoda ,że następna za sto lat.
~Leszek Z 25-03-2013 20:45
Minęło 100 lat jak to brzmi – 100 lat to kawał historii Karkonoszy - tak się zastanowiłem tam górach na tych zawodach… fajnie mają Czesi, swoje okrągłe rocznice , maja swoje prawdziwe historie, które są ciągłością od pokoleń, a my – czym my Polacy możemy się pochwalić jesteśmy w tych górach niecałe 70 lat a ile już zniszczyliśmy – spalone schroniska , zniszczone szlaki turystyczne, pałce, domy , zarośnięte punkty widokowe, - nic nie uszanowaliśmy – jak to powiedział mój kolega ,, za dużo nam zostawili ci Niemcy,, . Czy to się zmieni? czy w końcu my Polacy zrozumiemy że naszym skarbem, naszym złotem są góry i te okolice. Może to co jeszcze zostało przestaniemy niszczyć , a zaczniemy na tym zarabiać...
~Leszek Z 25-03-2013 20:46
– dlaczego np. śnieg ma być naszym przekleństwem – są góry, jest śnieg toż to powinien być nasz biznes – a co jest? – w Czechach w 2013 roku w Karkonoszach było 7milinów turystów, a u nas 1,5 miliona – jesteśmy karłem, a jak widzę prężenie muskuł przez naszych włodarzy zarządzający całym regionem mam wrażenie że nie bardzo wiedzą co robić tylko jeżdżą po targach i lansują i co przyjedzie turysta i co widzi – każdy z nas ma oczy widzi – to co turysta jest ślepy? Mam taką nadzieje jak my Polacy będziemy świętować 100 lat w Karkonoszach to będą to inne góry niż są dzisiaj. Zbigniew Leszek

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group