Sobota, 3 czerwca
Imieniny: Leszka, Tamary
Czytających: 5227
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Karpacz: Plakaty Lugigiego Castiglioniego w Karpaczu

Czwartek, 11 czerwca 2020, 9:01
Aktualizacja: Piątek, 12 czerwca 2020, 15:57
Autor: WAC
Karpacz: Plakaty Lugigiego Castiglioniego w Karpaczu
Fot. Muzeum Sportu i Turystyki
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu zaprasza na najnowszą wystawę czasową, na której prezentuje kolekcje wybranych, najlepszych plakatów o tematyce sportowej zaprojektowanych przez Lugigiego Castiglioniego. Plakaty stanowią własność Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie.

Włoski artysta zadbiutował jako współtwórca dekoracji do filmu Federico Felliniego "La Dolce Vita". Po znakomitym debiucie, portretował na zamówienie zespół The Beatles i generała de Gaulle’a, potem prezydentów: Pompidou, Giscard’a d’Estaing, Cartera i Mitterand’a. Sławę zyskał projektami plakatów sportowych: walki bokserów – Monzon’a i Bouttiera, (1972) i Muhammada Ali z Kenem Nortonem (1976), na Mundial w 1978 w Argentynie i na Mundial’82, w Hiszpanii. Popularyzował tenis i narciarstwo, lekką atletykę i rajdy samochodowe, hokej i rugby.

Artysta zasłynął kolekcją blisko 200 plakatów sportowych, z których wiele oryginałów jest w kolekcji księcia Monaco. Utrwalił na obrazie tragedię na stadionie w Heysel’85, aby plakat w światowej sprzedaży niósł pomoc poszkodowanym. Zaprojektował obraz z mapą Polski płaczącej z powodu stanu wojennego. Reprodukowany obraz z napisem Solidarność, był cegiełką dla pomocy Polsce. Za współpracę z Polską podziemną był honorowany przez Lecha Wałęsę i prymasa Józefa Glempa. Projektował plakaty na 10. rocznicę Solidarności i Igrzyska Solidarności w Gdańsku’1990. Na fasadzie swego domu w Maison Laffitte namalował portret Chopina. Za dokonania artystyczne nagrodzony Krzyżem Zasługi Republiki Włoskiej, Grand Prix d’Affiche, w Cannes’1979, Nagrodą Prezydenta Włoch, Grand Prix Martini w Paryżu, Medalem Papieża Jana Pawła II „In Christo Amore, Justitia et Pax”, Medalem Lecha Wałęsy.

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group