Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7642
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Plaga pożarów sadzy, zadymień i tlenku węgla

Czwartek, 8 stycznia 2015, 7:47
Aktualizacja: 7:49
Autor: Angela
Powiat: Plaga pożarów sadzy, zadymień i tlenku węgla
Fot. Archiwum
Od początku obecnego okresu grzewczego, czyli od października do wczoraj (7.01) jeleniogórscy strażacy odnotowali już 25 pożarów sadzy w kominach, 19 zadymień spowodowanych nieprawidłową eksploatacją lub wadą urządzeń grzewczych, a także 20 zdarzeń dotyczących pojawienia się tlenku węgla. – To sporo, dlatego apelujemy, by mieszkańcy na bieżąco kontrolowali zarówno kominy, jak i piece na drewno, węgiel i gaz – mówi st. kpt. Andrzej Ciosk z KM PSP w Jeleniej Górze.

W poprzednim okresie grzewczym, czyli od października 2013 r. do końca marca 2014 r. tlenek węgla wykryto 33 razy. Znacznie więcej było pożarów sadzy w przewodzie kominowym – 75. Do zadymień budynków, wywołanych nieprawidłową eksploatacją lub wadą urządzeń grzewczych doszło 34 razy.

- Te pożary wynikają z niedbałości mieszkańców, którzy nie czyszczą kominów oraz palą w piecach materiałami do tego nieprzeznaczonymi, w tym: plastikami, gumą, śmieciami – mówi Andrzej Ciosk. - Podajemy te statystyki, by zapobiec kolejnym tego typu zdarzeniom. Często od sadzy w kominie dochodzi do pożaru całego budynku, w którym mieszkańcy tracą cały dobytek, a nawet życie – mówi Andrzej Ciosk.
Strażacy przypominają również, że za każdy przewód kominowy odpowiedzialny jest właściciel budynku lub jego zarządca. Zgodnie z prawem budowlanym ma on obowiązek wykonania kontroli okresowej co najmniej raz w roku. Kontrola polegać ma na sprawdzeniu stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

W przewodach kominowych opalanych paliwem stałym (drewno, węgiel), kominy powinny być czyszczone co najmniej raz na trzy miesiące. W przypadku przewodów kominowych opalanych paliwem płynnym i gazowym - co najmniej raz na sześć miesięcy. Ale jeśli do przewodów podłączone są zakłady zbiorowego żywienia i usługi gastronomiczne – czyścić je należy co najmniej raz w miesiącu. Z przewodów wentylacyjnych natomiast zanieczyszczenia usuwa się co najmniej raz w roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group