Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 7632
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Place zabaw na celowniku. I bez dymka

Czwartek, 21 kwietnia 2011, 7:55
Aktualizacja: 21:28
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Place zabaw na celowniku. I bez dymka
Fot. Angela
Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia każdy zarządca placu zabaw dla dzieci ma obowiązek umieszczenia przy nim znaku zakazu palenia. Za brak grozi kara grzywny, nawet do 2 tys. zł. A takiego oznakowania nie ma żaden jeleniogórski plac, a problem palenia w tych miejscach występuje nagminnie.

Rodzice, którzy często odwiedzają place zabaw ze swoimi dziećmi przyznają, że palacze są uciążliwi. Co więcej trudno przekonać ich do zmiany nawyków. Nie ma się do czego odnieść, bo choć dużo się o zakazie palenia mówi, nikt ustalonego prawa nie przestrzega.

– Palenie papierosów na placach zabaw to zjawisko nagminne. Dziwię się, że babcie czy mamy, które przychodzą z dziećmi na świeże powietrze palą przy nich papierosy. Jest to zakazane, ale nie egzekwowane. Kiedy widzę takie osoby zwracam im uwagę, ale najczęściej w odpowiedzi słyszę: przecież dmucham w drugą stronę. Jeśli takie tabliczki informacyjne o zakazie palenia pojawiłyby się przy placach zabaw byłoby się do czego odwołać. Przydałoby się, też by ktoś tym problemem się zajął – mówi pani Katarzyna Drapiej, jeleniogórzanka.

Przeciwna paleniu papierosów na placach zabaw jest również pani Magdalena Wiśniewska, która przyznaje, że tabliczek informujących o zakazie palenia na placach zabaw nie spotkała. Zmienić tę sytuację chce Mariusz Synówka z Rady Osiedlowej Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Z początkiem maja br. JSM zakupi 20 tabliczek informujących, że na placach zabaw jest zakaz palenia, śmiecenia i wprowadzania psów.

– Skonsultowałem tę sprawę z radą osiedla administracji II i III i po konsultacjach zapadła decyzja, że trzeba jak najszybciej podjąć działania by takie oznaczenia na palcach zabaw się pojawiło. Znaleziona została już firma, która przygotuje takie oznakowania i po długim weekendzie na tabliczki zostaną zamieszczone przy 20 placach zabaw. To będzie bodziec, dzięki któremu osoby, które palą na placach zabaw papierosy lub wyroby tytoniowe będzie można upomnieć – mówi Mariusz Synówka.

Rafał Koko ze straży miejskiej zapowiada, że w najbliższych tygodniach strażnicy przyjrzą się placom zabaw pod kątem ich bezpieczeństwa, wymiany piasku, jak i oznakowania. Zarządców ostrzega, że za brak oznakowania przewidziana jest kara nawet do 2 tys. zł, a dla palaczy łamiący prawo do 500 zł.
- Najpierw wystąpimy do zarządców w tych tematach i damy im termin do usunięcia uchybień. Jeśli się jednak nie wywiążą z tych terminów będziemy nakładać mandaty za niedopełnienie obowiązków – mówi Rafał Koko.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (45) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group