Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 8946
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Plac Ratuszowy zakazany dla samochodów?

Środa, 16 stycznia 2008, 15:54
Aktualizacja: Czwartek, 17 stycznia 2008, 7:27
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Plac Ratuszowy zakazany dla samochodów?
Plac Ratuszowy – zdaniem wielu mieszkańców – najładniej wyglądałby bez samochodów, ale wprowadzić całkowitego zakazu wjazdu i postoju pojazdów po prostu się nie da.
Fot. TEJO
Reprezentacyjne miejsce Jeleniej Góry to przy okazji parking dla różnych pojazdów. Choć znajduje się poza strefą ruchu, ruch bywa tu spory. Mimo sporej liczby osób uprawnionych do zatrzymywania aut przed ratuszem, straż miejska nie żałuje mandatów dla tych, którzy nie przestrzegają zakazu.

Ruchu przed ratuszem ani samochodów na parkingu przy magistracie miało nie być już w 2002 roku, kiedy powstawał parking wielopoziomowy na ulicy Pijarskiej. Sam były prezydent przekonywał wówczas, że nie przystoi, aby w samym centrum zatrzymywało się tyle pojazdów.

Wielopoziomowy obiekt powstał i przez jakiś czas obowiązywał zakaz parkowania przed magistratem nawet dla radnych. Sypały się mandaty, ale rajcom poprzedniej kadencji nie chciało się zostawiać aut na Pijarskiej i podjeżdżali pod ratusz. Wkrótce włączono ich samochody do pojazdów „uprzywilejowanych”, a parking przed ratuszem – miast świecić pustkami – był tak samo pełen jak przed otwarciem placówki przy ul. Pijarskiej.

Ta – jak wiadomo – spajtowała. Po kilku latach otwarto ją ponownie w grudniu ubiegłego roku, ale parkingowego tłoku w śródmieściu nie rozładowała. Samochody, jeden przy drugim, stoją na tyłach ulicy Fortecznej. Nie brakuje ich także przed ratuszem. Tym razem władze miasta nie robiły kampanii zachęcającej urzędników i radnych do parkowania na Pijarskiej. A postój na placu Ratuszowym upodobało sobie wielu innych kierowców.

– W styczniu tego roku interweniowaliśmy 424 razy – poinformował mł. inspektor Grzegorz Rybarczyk, rzecznik prasowy straży miejskiej. Dla 38 kierowców kontrola strażników skończyła się mandatem. 381 upomniano, a cztery wniosku skierowano do sądu.

Najczęściej łamią zakaz kierowcy, którzy mają coś do załatwienia w ratuszu i „na chwilę” zostawiają auto na parkingu. Są też turyści, którzy nie zauważają znaku zakazu wjazdu. Im wjechać pod sam ratusz nie wolno.

A komu wolno? Pojazdom z zaopatrzeniem w godz. od 6 do 11 i od 17 do 22, niepełnosprawnym oraz funkcjonariuszom publicznym na podstawie uzyskanego zezwolenia, które wydaje Wydział Zamówień Publicznych i Obsługi Technicznej Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Wśród uprzywilejowanych są najczęściej urzędnicy oraz radni.

Zapytani przez nas mieszkańcy uważają, że w niczym nie przeszkadzałoby, aby ludzie związani z ratuszem nie parkowali przy nim, ale korzystali z parkingu wielopoziomowego. – Może taki przykład z góry mobilizująco zadziałałby na innych kierowców? – zastanawia się Michał Korczakowski. – Plac Ratuszowy wygląda najładniej, kiedy nie ma na nim pojazdów – podkreśla z kolei Marta Pawlak. – Byłam w kilku miastach w Niemczech i we Francji. W większości ścisłe centra są wyłączone z ruchu samochodowego bez żadnych wyjątków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
858
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group