Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2589
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Pierwszy taki eko–obiekt oficjalnie otwarty

Niedziela, 23 sierpnia 2015, 12:54
Aktualizacja: Środa, 26 sierpnia 2015, 8:30
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Pierwszy taki eko–obiekt oficjalnie otwarty
Fot. Przemek Kaczałko
Coraz bardziej popularny trend w budownictwie doskonale wpisał się w uzdrowiskową dzielnicę Jeleniej Góry. Eko–apartamentowiec powstał w Cieplicach, w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 6.

22 sierpnia prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz starosta jeleniogórski Anna Konieczyńska dokonali oficjalnego otwarcia pierwszego w Polsce eko-apartamentowca ogrzewanego w 100 proc. energią odnawialną.

- Bardzo się cieszę, że powstał taki budynek. To jest kosztowne, ale trzeba umieć zbilansować to w dłuższym okresie. Uważam, że Jelenia Góra to bardzo dobra lokalizacja, jest zainteresowanie. To poważny inwestor, a jego sukces zachęci innych – stwierdził prezydent Marcin Zawiła.

W Polsce coraz częściej stosuje się ekologiczne źródła ogrzewania i zasilania budynków, ale obiekt w Jeleniej Górze ma być pierwszym w 100 proc. wyposażonym w energię odnawialną. - Zamontowana jest tutaj pompa 64 kW, dodatkowo 10 odwiertów – każdy po 100 metrów. Oprócz tego założyliśmy 10 kolektorów słonecznych po 2,5 mkw. Przy założeniu, że w każdym apartamencie będzie mieszkało po 7 osób, to w okresie od kwietnia do września – te osoby kąpią się za darmo, a po tym okresie jest dodatkowo wspomagana pompą ciepła – opowiadał przedstawiciel inwestora, Marek Lesik.

W budynku znajduje się 8 mieszkań z ogrzewaniem podłogowym, z czego dwa są już zarezerwowane. Ich wielkość kształtuje się od 75 do 150 mkw. Jak podkreśla inwestor, różnica w koszcie zakupu mieszkania (w porównaniu do tradycyjnego budownictwa) dzięki zastosowanym rozwiązaniom powinna zwrócić się po 10 latach. Wnętrza oferowane są w stanie deweloperskim, ale istnieje możliwość wykończenia apartamentów przez wykonawcę. Do dyspozycji jest również ogrzewany garaż podziemny. Wśród atutów zastosowanych rozwiązań Marek Lesik wymienia ponadto izolację styropianem 20 cm, a także okna z potrójną szybą. - Energii, którą trzeba włożyć, żeby ogrzać mieszkanie – jest niewielka ilość – podkreśla przedstawiciel apartamentów „W sercu Uzdrowiska”. Dodatkową zaletą w dwupiętrowym budynku jest winda.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group