Niedziela, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 6124
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polana Jakuszycka: Pierwszy Memoriał Stanisława Michonia

Wtorek, 28 lutego 2017, 7:53
Aktualizacja: 7:57
Autor: BP/ Przemek Kaczałko
Polana Jakuszycka: Pierwszy Memoriał Stanisława Michonia
Fot. użyczone
– Dla Staszka! – było w niedzielę (26.02) słychać wśród 220 uczestników biegu na 15 km klasykiem – pierwszego Memoriału Stanisława Michonia. W gronie startujących było wielu bardzo znajomych znajomych trzykrotnego zwycięzcy Biegu Piastów na głównym dystansie.

Zmarły we wrześniu 2016 Stanisław Michoń wygrał pierwszy Bieg Piastów w 1976, a potem jeszcze w 1978 i 1985 roku. Należał do kadry narodowej, gdy trenował w niej m. in. późniejszy mistrz świata Józef Łuszczek. Potem przetarł szlaki polskich narciarzy w wielkich biegach masowych w innych krajach. Jako trener odkrył wiele talentów, w tym Dorotę Dziadkowiec, która we współpracy ze Stanisławem wygrała klasyfikację Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet.

Stanisław i Dorota zostali parą także w życiu prywatnym, a rodzinną tradycję narciarską kontynuuje ich syn Mariusz. Wdowa i syn, jak również małżonka Mariusza Kinga, startowali w dzisiejszym biegu. Dorota Dziadkowiec-Michoń, choć już dawno zakończyła karierę zawodniczą, zajęła siódme miejsce. - Zaczynam trenować! - żartowała na mecie. Ponieważ Stanisław Michoń specjalizował się w szkoleniu młodzieży, do regulaminu Memoriału wprowadzono klasyfikację dla dziewcząt i chłopców w wieku do 18 lat. Zwyciężyli w niej Daria Deja i Krzysztof Góral. Dodatkowo rodzina Stanisława ufundowała nagrodę dla zawodnika, który zajmie 62 miejsce (62 lata przeżył Staszek). Weekend w hotelu wysokiej klasy w Karpaczu spędzi Mariusz Młotkowski z Piły. Uczestnikom dzisiejszego biegu znowu sprzyjała aura - temperatura wynosiła nieco poniżej zera, pod koniec rywalizacji zaczął padać śnieg. Rywalizację mężczyzn zdominował renomowany czeski weteran Dan Slechta, który o ponad dwie minuty wyprzedził Tomasza Kałużnego z Jeleniej Góry i Piotra Habrata z Krosna.

Wśród pań doszło do pasjonującego pojedynku jedynej w historii zwyciężczynią zimowego i Letniego Biegu Piastów Natalii Grzebisz z Siedlec z Anną Gałek z Lubawki. Opowiada druga z nich: - Na pierwszych trzech kilometrach, gdzie było pchanie do krzyżowki, Natalia uciekła mi na 15-20 sekund. Na Samolocie na podbiegu ją doszłam i wyprzedziłam. Na górze Samolotu, na prostej, ona pchaniem wyprzedziła mnie i lekko odeszła (co widać na pomiarze w połowie dystansu - miała 8 sekund przewagi). Trzymałam różnicę kilku-kilkunastu sekund straty do trasy Jeleniogórskiej na dziesiątym kilometrze, gdzie na podbiegach znów się do niej zbliżyłam i na Górnym Dukcie pojawiłyśmy się obok siebie, równo pchając cały ten odcinek. Końcówka należała do Anny Gałek i to ona odniosła trzecie z rzędu zwycięstwo w Jakuszycach, po wczorajszej Rodzinnej Dziesiątce i biegu na 15 km - finale cyklu Enervit Classic 5-10-15. Ania reprezentuje barwy Yoko Enervit Team, a jej trenerem jest Tomasz Kałużny.

Memoriał Stanisława Michonia przebiegał w znakomitej, przyjacielskiej atmosferze. Wśród uczestników byli m.in.: jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów Walter Judka, wybitny reportażysta Jacek Hugo-Bader, jak również niepełnosprawny Dominik Sewina, który ukończył bieg na wymagającej trasie ponad pół godziny później niż zawodnicy, którzy finiszowali wcześniej. Na mecie czekał na niego - jak na wszystkich - medal, ciepła herbata i gorąca zupa.

W piątek biegi na 30 km techniką dowolną i na 9 km klasykiem. W sobotę bieg na 50 km klasykiem, w niedzielę na 25 i 16 km klasykiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy szkoły chronią przed rówieśniczą przemocą, zapewniając uczniom bezpieczeństwo w tym względzie?

Oddanych
głosów
326
Tak
12%
Nie
83%
Nie wiem
6%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group