Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8894
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pierwsi kandydaci na radnych. Z poparciem niepełnosprawnych

Piątek, 24 września 2010, 7:48
Aktualizacja: 7:50
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pierwsi kandydaci na radnych. Z poparciem niepełnosprawnych
Fot. Angela
Małgorzata Lanch, Miłosz Kamiński, Maja Prudzienica i Jerzy Prudzienica – to cztery osoby zgłoszone przez organizacje pozarządowe w ramach ogólnopolskiej akcji „Masz głos, Masz wybór” jako kandydatów do rady miasta i powiatu. Rekomendacji udzieliły im stowarzyszenia działające przy Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

„Masz Głos, Masz Wybór” to akcja prowadzoną przez Fundację Batorego i Szkołę Liderów. Od czterech lat na jej rzecz działa Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych, która przeprowadziła dotychczas dziesięć debat z kandydatami na prezydentów miasta, z prezydentem oraz radnymi sejmik wojewódzkiego i radnymi rady miasta.

Celem akcji jest przede wszystkim zmobilizowanie ludzi do pójścia do wyborów i głosowania, a także pokazania nowych kandydatów na stanowiska prezydenta miasta czy radnych.

Małgorzata Lanch to mieszkanka Jeleniej Góry, której problemy osób niepełnosprawnych nie są obce. Sama od urodzenia jest bowiem osobą niepełnosprawną z dysfunkcją narządu ruchu.
– W naszym mieście wiele problemów zarówno osób niepełnosprawnych, jak i zdrowych jest spychane na margines społeczny. Chcę to zmienić i dlatego zdecydowałam się kandydować do rady naszego miasta – mówi kandydatka.

Miłosz Kamiński, absolwent prawa, związany przez jakiś czas z Dolnośląskim Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, a obecnie pracownik urzędu w Piechowicach, kandyduje do rady miasta Jeleniej Góry, bo uważa, że obecnie nie ma w radzie reprezentacji środowiska osób niepełnosprawnych.

– W odniesieniu do osób niepełnosprawnych za ważne uważam cztery sprawy i chciałbym się nimi w przyszłości zająć. Po pierwsze są to konkursy z zakresu kultury i sportu, w tym sportu inwalidzkiego w mieście. Chodzi o przejrzyste procedury i możliwy udział wszystkich organizacji. Drugie działanie to kwestia zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Moim zdaniem miasto powinno dawać przykład innym instytucjom w tym zakresie i zatrudniać w urzędzie, wydziałach czy szkołach więcej niepełnosprawnych. Kolejna sprawą są uchwały z wątkami dotykającymi osób niepełnosprawnych, które powinny być konsultowane ze środowiskiem osób niepełnosprawnych. Ostatnią sprawą jest kwestia interwencji i indywidualnej pomocy ludziom starszym i niepełnosprawnym w formie chociażby napisania pisma, interpelacji – mówi Miłosz Kamiński.

Maja Prudzienica to mieszkanka Jeleniej Góry i matka niesłyszącego dziecka z implantem. Jest doktorem nauk ekonomicznych i praktykiem w pozyskiwaniu funduszy unijnych.
– Decyzja o kandydowaniu do rady miasta zapadła po tym, jak nawiązałam współpracę z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych i zobaczyłam, że można pomagać osobom niepełnosprawnym lub nie radzącym sobie z życiem społecznym. Pomyślałam, że dlaczego nie miałabym wykorzystać swojej wiedzy teoretycznej i doświadczenia, by pomóc innym. Drugą kwestią była niepełnosprawnych dzieci, których rodzi się coraz więcej i to im chciałabym pomóc – mówi Maja Prudzienica.

Jerzy Prudzinica jako jedyny z podanej czwórki kandydatów mieszka poza Jelenią Góra, w Janowicach Wielkich, stąd planuje startować do rady powiatu.
– Chciałbym, żeby osoby niepełnosprawne czuły się w społeczeństwie normalne, a wiec takim zadaniem głównym, który chciałbym realizować w ramach sejmiku powiatowego to integracja organizacji pozarządowych, szczególnie związanych z niepełnosprawnością wokół konkretnych celów typu usuwania barier np. w komunikowaniu się czy barier turystycznych, dostępności komunikacyjna do regionu i kraju – mówi Jerzy Prudzienica.

Najbliższą debatę z kandydatami na prezydenta Jeleniej Góry Karkonoska Koalicja Organizacji Pozarządowych z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych ma zamiar przeprowadzić w połowie listopada br. w Filharmonii Dolnośląskiej. Koalicja Organizacji Pozarządowych ma zamiar wyłaniać kolejnych kandydatów na radnych związanych ze środowiskiem osób niepełnosprawnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group