Za nami kolejna Noc Muzeów 2025, do której dołączył także Dom Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie - oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze, gdzie zorganizowano szereg wydarzeń. Było uroczyste podsumowanie konkursu „W kuchni Ducha Gór”, wernisaż wystawy malarskiej „Wieloświaty” i wykład o historii Szklarskiej Poręby.
Spotkanie rozpoczęło się wernisażem wystawy 48 prac plastycznych, w tym aż 19 nagrodzonych i wyróżnionych w regionalnym konkursie pt. „W kuchni Ducha Gór”.
Konkurs miał za zadanie upowszechnianie miejsc historycznych i zwyczajów kulinarno-deserowych w Karkonoszach na podstawie rozdziału pt. „Wypieki i desery” z książki „Kuchnia Ducha Gór, czyli smaki Karkonoszy” autorstwa Przemysława Wiatera, Emila Mendyka i Piotra Gryszela.
W kategorii wiekowej 5–8 lat zwyciężył rysunek miodownika, który narysowała pierwszoklasistka Oliwia Tyńska ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Jeleniej Górze.
Z kolei w kategorii wiekowej 9–12 lat wygrała praca „W kuchni Ducha Gór” piątoklasistki Zofii Kiełtyki ze Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie, a w kategorii 13–14 lat najlepsza okazała się praca wykonana przez Elisabeth Asmaloushkayę z SP 5 w Szklarskiej Porębie.
Wszystkim laureatom konkursu wręczono nagrody i pamiątkowe dyplomy.
Podczas imprezy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa pt. „Wieloświaty” autorstwa Haliny Truszczyńskiej i Marzeny Menaży z grupy artystycznej „Pi–art” z Piechowic. Ekspozycja nawiązuje do wielowymiarowości znaczeń natury i symboliki poprzez odkrywanie ukrytego przesłania.
W mrocznych godzinach zwiedzających oprowadzali muzealni przewodnicy. Można było jednak nie tylko oglądać eksponaty, ale i wziąć udział w wykładach Sylwii Cybulskiej o historii Szklarskiej Poręby, od początków miasta aż do 1945 roku.