Niedziela, 25 lipca
Imieniny: Krzysztofa, Jakuba
Czytających: 5974
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pawiloniki do rozbiórki. W centrum miasta

Środa, 16 marca 2011, 15:07
Aktualizacja: 15:08
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Pawiloniki do rozbiórki. W centrum miasta
Fot. TEJO
Z placu kardynała Wyszyńskiego zniknął pawilonik postawiony tu w jeszcze w czasach, kiedy plac nosił miano Bohaterów Stalingradu. Takich tymczasowych obiektów jest w Jeleniej Górze więcej. Niektóre trzymają się świetnie.

Sprzedawano tu ostatnio kwiaty, ale wcześniej gościły także inne branże, nawet gastronomiczna. Pawilon postawiono w latach 70. XX wieku w ramach „zielonego światła” dla prywatnej inicjatywy „przerwanej dekady” doby Edwarda Gierka. W tamtym czasie podobnych obiektów w mieście powstało więcej, choćby przy ul. 22 Lipca (dziś Piłsudskiego), czy tez 1 Maja, a także w innych miejscach.

Pawiloniki z ul. 1 Maja słynące niegdyś z pierwszej w Jeleniej Górze lodziarni z włoską maszynerią, wyburzono przed około ośmiu laty, a w ich miejscu zbudowano dom mieszkalno-usługowy. Dłużej przetrwał pawilonik przy placu kardynała Wyszyńskiego. Ale i na ten obiekt nadszedł kres – trwa jego wyburzanie i pozostała jedynie sterta gruzu. Takie pawilony, gdy były budowane, miały jedynie lokalizację tymczasową. Plany tyczące zabudowy tych miejsc przewidują bowiem powstanie innych, trwalszych obiektów. Taki zapewne powstanie przy wspomnianym placu, gdzie na wykończenie czeka kamienica o charakterze mieszkalno-usługowym będąca w stanie surowym zamkniętym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group