Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 2450
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Park Zdrojowy jaki był: komu to przeszkadzało?

Niedziela, 1 marca 2009, 8:14
Aktualizacja: Poniedziałek, 2 marca 2009, 7:21
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Park Zdrojowy jaki był: komu to przeszkadzało?
Fot. Archiwum
Altany, mostek nad kanałem, kajaki, kręgielnia – tak jeszcze w latach 50. XX wieku wyglądał Park Zdrojowy, w którym tętniło życie nie tylko za sprawą kuracjuszy, ale przed wszystkim harcerzy. Dziś tamten świat zachował się tylko na zdjęciach.

Danuta Szczęsna pamięta Park Zdrojowy z czasów, kiedy nadzór nad nim sprawowała Centralna Szkoła Instruktorów Zuchowych, która mieściła się w Pałacu Schaffgotschów, w komnatach jeszcze kilkanaście lat wcześniej zajmowanych przez niemieckich Graffów, którzy zresztą u progu XIX wieku otworzyli park dla ogółu mieszkańców i kuracjuszy.

Cieplicki park latem był pełen życia: w oczkach wodnych można było popływać kajakiem i ochłodzić się dając nurka do wody. – Była kręgielnia i altany. I amfiteatr zbudowany przez harcerzy. Nie zachowały się na zdjęciach, ale pamiętam to doskonale – pisze do nas pani Danuta, która dawne czasy wspomina także na specjalnym koncie portalu Nasza-klasa.pl. Tam swoje refleksje dopisują także ci, którzy byli związani z CSIZ. A są to ludzie z całej Polski, bo placówka miała zasięg ogólnokrajowy.

Na jednym ze zdjęć posąg św. Michała Archanioła zabijającego szatana włócznią… Dziś włóczni już nie ma, a sama rzeźba z wyrytym na postumencie napisem „Quis ut Deus” – (Kto, jeśli nie Bóg) – została zniszczona przez wandali sprejowców. A cały Park Zdrojowy – nawet w upalne dni lata – wydaje się jedynie marnym cieniem tego, co przedstawiał w przeszłości.

Publikujemy te zdjęcia – dziękując serdecznie pani Danucie za ich przysłanie – w związku z trwającą dyskusją tyczącą rewitalizacji Parku Zdrojowego. Dobrze by było, aby osoby, które zdecydują o przyszłym kształcie tego unikatowego miejsca w Cieplicach, nie zapomniały także o tym, jakie ono było kiedyś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (28) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group