Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 8604
Zalogowanych: 27
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Park Dinozaurów? Cierpliwości!

Wtorek, 1 czerwca 2010, 8:59
Aktualizacja: Środa, 2 czerwca 2010, 8:16
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Park Dinozaurów? Cierpliwości!
Fot. Karolina
Mimo że do lasu nad stacją kolejową w Szklarskiej Porębie Średniej przywieziono już 80 figur dinozaurów, a prace budowlane trwają tam od kilku miesięcy, to trzeba będzie jeszcze trochę poczekać na otwarcie jednej z największych atrakcji miasta. Park rozrywki „Dinopark”, bo o nim mowa, miał ruszyć już dwa lata temu, później wymieniano koniec maja tego roku, a obecnie mówi się o końcu czerwca. Jednak konkretny dzień nadal jest nieznany.

Park Dinozaurów stanowi jedną z tych inwestycji, której zakończenie zapowiadane było od kilku lat. Władze Szklarskiej Poręby od dawna chciały zagospodarować las o 10-hektarowej powierzchni, znajdujący się nad stacją kolejową w Średniej. Za zgodą ministra środowiska teren wyłączono z produkcji leśnej i wówczas można było szukać odpowiedniego inwestora. Spółka biznesmenów z województwa lubuskiego wpadła na pomysł zbudowania „Dinoparku”. Firma przystąpiła do przetargu i wygrała go. Budowa ruszyła, ale nie na długo. Przeszkodziła tzw. negatywna obywatelska postawa jednego z mieszkańców tamtejszej okolicy, który doszukał się wielu nieprawidłowości w przeprowadzeniu przetargu, a następnie zgłosił ten fakt do prokuratury.

Organy śledcze zabrały władzom miasta oraz inwestorowi całą ówczesną dokumentację, wstrzymując w ten sposób budowę. Sprawę badano przez osiem miesięcy, którą na końcu umorzono, ponieważ pani prokurator nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości. Potem przyszedł ogólnoświatowy kryzys i w związku z tym dalszych prac nie kontynuowano. Dziś wszystko wskazuje na to, że kłopoty minęły. W międzyczasie do spółki dołączył nowy udziałowiec i budowa zaczęła nabierać tempa. Park Dinozaurów będzie atrakcją turystyczną z elementami edukacyjnymi. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską. W zeszłym roku inwestor złożył wniosek o dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego, który został rozpatrzony pozytywnie. Wartość całej inwestycji oszacowano na prawie milion złotych. Unijne środki to niecałe 400 tys. zł.

Główną atrakcją w „Dinoparku” będzie ścieżka edukacyjna o długości ponad jednego kilometra, a na niej kilkadziesiąt naturalnej wielkości figur dinozaurów. Ich wykonawcą jest pracownia plastyczna pana Krzysztofa Kuchnio z Nowin Wielkich. Oprócz alejek dla turystów powstaje innowacyjne kino 3D, restauracja z bogatą ofertą, duży plac zabaw dla dzieci, gdzie będzie można przejechać się quadami oraz dinoshop i dinobar. Inwestor wykorzysta scenerię pięknego lasu, czyli stare drzewa, naturalne bloki skalne i bujną roślinność. Natomiast nowo powstałe budynki zostaną pokryte elewacją, charakterystyczną dla miasteczka Flinstonów. Wszystko to pozwoli poczuć przybyłym gościom klimat sprzed milionów lat. – Zabierzemy was w podróż w czasie śladami prehistorycznych stworzeń – reklamuje się Park Dinozaurów na swojej oficjalnej stronie internetowej, która utrzymana jest w tym samym klimacie.

Mimo wielomiesięcznych przygotowań, pierwsze otwarcie „Dinoparku” nie odbędzie się z ogromną pompą. – Na pewno nie będzie to wielka gala – usłyszeliśmy od manager projektu, Doroty Kruczkowskiej. Odwiedziny pierwszych gości zaplanowano na spokojnie. Wszystko po to, aby móc sprawdzić czy zainstalowane systemy działają prawidłowo. Huczne otwarcie z wieloma dodatkowymi atrakcjami odbędzie się, ale dopiero na przełomie lipca i sierpnia, czyli w wakacje. – Wszelkie związane z tym informacje pojawią się na naszej stronie internetowej – powiedziała Kruczkowska. Oprócz żądnych wrażeń turystów, na wystartowanie parku czekają także jego przyszli pracownicy. Rekrutacja osób na poszczególne stanowiska odbyła się już jakiś czas temu. Co ciekawe, na 40 miejsc pracy i 300 podań zgłosiło się tylko 7 chętnych ze Szklarskiej Poręby.

Przy stacji kolejowej na Średniej powstaje też duży parking, na którym będą mogły zatrzymywać się autokary z wycieczkami oraz prywatne samochody. Obecnie trwają tam prace budowlane, ale manager projektu zapewnia, iż teren zostanie oddany do użytku wraz z rozpoczęciem działalności w parku. Władze Szklarskiej Poręby cieszą się, że inwestycja dobiega końca i powstaje właśnie w tym miejscu. Do tej pory inwestorzy skupiali się głównie na Marysinie, czyli okolicach wyciągu krzesełkowego na Szrenicę. „Dinopark” jest zaczątkiem tych atrakcji turystycznych, które realizowane są poza centrum miasta. Tutejszy Park Dinozaurów będzie największym w całej Polsce. Przyciągnie to zapewne wielu zaciekawionych tym faktem turystów, na czym skorzysta zarówno inwestor, jak i cała miejscowość.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (24)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
490
Nigdy
19%
Rzadko
41%
Czasami
26%
Często
14%
 
Głos ulicy
Na co wydałbym 1 mln zł, jeśli wygrałbym w Lotto
 
Miej świadomość
Luka VAT
 
Rozmowy Jelonki
Przepiękne freski w Małej Kamienicy
 
Aktualności
Na Śnieżce już ponad metr śniegu
 
Aktualności
Frajda dla narciarzy
 
Aktualności
Magia miniaturowego świata
 
Aktualności
Maraton z policjantami
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group