Piątek, 10 lipca
Imieniny: Amelii, Antoniego, Filipa
Czytających: 6666
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Panie prezydencie, kiedy ruszy SKM?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 27 czerwca 2011, 8:50
Aktualizacja: 9:03
Autor: TS
Fot. TS
W komentarzach internautów, „podwieszanych” zresztą pod tekstami o przeróżnej tematyce, powtarza się z dużą regularnością pytanie do Prezydenta Jeleniej Góry – „Kiedy będzie SKM?” Pytający nawiązują do deklaracji przedwyborczej Marcina Zawiły, postanowiliśmy zapytać o to jego samego, by i pytającym, i innym dać w miarę jasną odpowiedź na pytanie – co się w tej sprawie dzieje?

- Deklarowałem i dotrzymam deklaracji – powiedział Marcin Zawiła - że w trakcie tej kadencji zostanie w Jeleniej Górze uruchomiony „miejski tramwaj” na trasie toru kolejowego, który połączy centrum miasta z Zabobrzem z jednej, a Cieplicami i Sobieszowem z drugiej strony. Zostaną na tej trasie wybudowane dodatkowe przystanki, by pasażerowie mogli wsiadać i wysiadać bezpiecznie, a czas przejazdu, w porównaniu do obecnych możliwości MZK skrócił się w niektórych przypadkach (dalszych odległości) niemal o połowę, jak to wynika z obecnych szacunków. To jest ogromna inwestycja, której Miasto nie byłoby w stanie udźwignąć w ramach własnego budżetu, bo są to wydatki rzędu dziesiątek milionów złotych, a gdybyśmy mieli jeszcze kupić z własnych pieniędzy szynobusy – to setek milionów. Takich pieniędzy w budżecie Miasta nie było, nie ma i nie będzie, ale „tramwaj” – Szybka Kolej Miejska powstanie, bo realizujemy ten pomysł wspólnie z Urzędem Marszałkowkim i kilkoma spółkami kolejowymi. W dodatku – mogę już dziś zapewnić – że w trakcie przygotowań ten pomysł zyskał dodatkowe aspekty, korzystne nie tylko dla Jeleniej Góry, choć dla nas – przede wszystkim.

- Jakie?
- Na przykład – uruchomienie kursowania szynobusu na trasie Jelenia Góra – Zgorzelec (a ściśle pięciu par szynobusów codziennie, już od 15 grudnia br.) pozwoli na wpięcie do naszego projektu dodatkowej linii. Jeśli uda się (o co będzie zabiegać Marszałek Rafał Jurkowlaniec i członek zarządu województwa – Jerzy Łużniak) przeniesienie przystanku początkowego za Nysę, do Goertliz, to oznacza, że Jelenia Góra zyska bezpośrednie kolejowe połączenie z Niemcami, a co za tym idzie – poszerzy się możliwość percepcji ruchu turystycznego z tego kierunku. Czy będzie w tym okresie możliwość wpięcia obu tych linii (ze Szklarskiej Poręby i Zgorzelca) do sieci euroregionalnej, a w praktyce – do Czech? To już prawa uzgodnień międzynarodowych, ale próby w tej sprawie są już podejmowane. Będzie to miało niebagatelny wpływ na rozwój turystyki w Euroregionie NYSA, o co zabiegam szczególnie, w interesie Miasta i przedsiębiorców tej branży.

- Jaki jest stan prac „na dziś”?
- Wpięliśmy nasz pomysł w kolejowy program remontowy, który zakłada głęboką modernizację trasy Szklarska Poręba – Piechowice i dalej do Jeleniej Góry. Nasz „tramwaj” jest już częścią tzw. studium wykonalności, przygotowywanego za pieniądze z zewnątrz. W ramach studium uzgadniane są m.in. szczegółowe miejsca lokalizacji dodatkowych przystanków w obszarze miasta. Jesteśmy nie tylko po etapie prac z projektantami, ale także po wizjach lokalnych na torowisku. Przy okazji ujawniły się różne „drobiazgi”, jak i taki, że na pewnym odcinku prowadzą do Jeleniej Góry niemal równolegle trzy tory, od Szklarskiej Poręby, Od Zgorzelca i od Lwówka Śląskiego. Kolej musi to przebudować, by była możliwa bezpieczna budowa przystanków dla nas. Badanie potoków pasażerskich w MZK, które przeprowadziliśmy w marcu służyło m.in. tej samej sprawie i analiza danych ma odpowiedzieć na pytanie – jak przekonstruować i zespolić działalność MZK i „tramwaju miejskiego”, by szynobus woził pasażerów po długiej osi miasta, a autobusy systematycznie wspomagały ruch pasażerski docierając w odleglejsze od toru dzielnice.
- Co na to przedstawiciele sąsiadujących gmin? Czy ten pomysł nie koliduje z ich programami?
- Chcemy, by rozwiązać problemy Jeleniej Góry wspierając także inne gminy, stąd w miarę regularnie spotykamy się z burmistrzami Piechowic i Szklarskiej Poręby, a w dalszej perspektywie zainteresowanie tą sprawą sygnalizują Janowice Wielkie. Kotlina Jeleniogórska stanowi nie tylko geograficzną, ale i gospodarczą jedność i nie ma tu miejsca na antagonizmy.

- A odpowiedź na pytanie – kiedy?
- Podanie dziś konkretnego dnia, w którym ruszą zestawy szynobusów do Sobieszowa i Piechowic będzie możliwe po zakończeniu prac nad „studium wykonalności”, a następnie po określeniu harmonogramu remontów obiektów inżynieryjnych na trasach przejazdu. Te inwentaryzuje kolej. Jeśli powiem, że tylko od Zgorzelca do Jeleniej Góry jest prawie dwieście przepustów, wiaduktów, przejazdów, itp. – to obrazuje skalę przedsięwzięcia. Do Szklarskiej Poręby jest ich mniej. Przypominam, że entuzjaści przewozów kolejowych Szklarska Poręba – Harrachov pierwsze jazdy promocyjne organizowali w latach… 80-tych ub. wieku. Dopiero niedawno spełniły się ich oczekiwania. Nasze zrealizujemy w cztery lata, a zapewniam, że harmonogram tych działań jest mocno napięty i zależny nie tylko od nas, bo niemal wszystkie zasadnicze nakłady na uruchomienie naszego „tramwaju” będą poniesione przez naszych partnerów, co z punktu widzenia interesu finansowego Miasta jest niezmiernie ważne. Obiecuję, że co najmniej raz w kwartale będziemy informować jaki jest postęp prac w tej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~hokus pokus 27-06-2011 11:33
ura bura czarna chmura
~Tubylec 27-06-2011 11:38
"SKM" to marnowanme publicznych pieniędzy i kiełbasa wyborcza. Kto mając cokolwiek do załatwienia w centrum Jeleniej Góry pojedzie koleją, mając w perspektywie dreptanie kilka kilometrów od przystanku kolejowego. To jest jakas paranoja. Juz teraz jeżdżą szynobusy do Piechowic i z powrotem i jakoś ne widać w nich ruchu. Wagon jest zawsze pusty co najwyżej kilka osób jedzie na wycieczke do Czech. SKM nie rozładuje tłoku w autobusach MZK, bo one dojeżdżają w każdy zakątek miasta. Po co nam SKM jak podróż koleją do odległego o 100 km Wrocławia trwa 4 godz. Tu trzeba rozwiązać problem i włożyc pieniądze, które maja być zmarnowane poprzez inwestowanie w "SKM". Trzeba poprawić polączenia komunikacyjne z resztą kraju bo inaczej nikt nie przyjedzie do Jeleniej Góry i nie ma dla kogo budować SKM.
~bzzz 27-06-2011 12:31
ciekawe -połaczenia zabobrza z centrum widac ma sens hmmm jak bede chciał pojechac np z kiepury do centrum to "podejde sobie" pod tesco tam wskocze w SKM i podjade na dworzec zachodni skad do placu ratuszowego jest juz kawalek. :))))) wyborny pomysl !
~Sir Galahad 27-06-2011 13:45
Połączenia regionalne mają sens. Z Libercem, Korenovem, Harrahovem, Goerlitz, Budziszynem. Ale kolej jako komunikacja miejska w JG sensu nie ma żadnego. Trzeba promować połączenie transgraniczne, a nie ładować kasę w SKM. Za taką kasę można by wymienić cały tabor autobusowy i odnowić przystanki, dodać informację elektroniczną, doinstalować na niektórych przystankach monitoring i jeszcze sporo pieniędzy by zostało! A co do szynobusu to jest żenujące jak długo on jedzie do Bolesławca np. I to, że do Goerlitz nie wiadomo ciągle czy pojedzie. I ta pora uruchomienia... Ludzie teraz są wakacje. Turyści co jadą w Karkonosze i Izery chętnie by sobie zrobili pewnie wycieczki do Goerlitz, Budziszyna(ruch, dochód z biletów, może miało by to ręce i nogi) to cała zabawa rusza w grudniu:]
~Obserwator j 27-06-2011 14:03
Mam nadzieje na rozkład jazdy zostanie ułozony rozsądniej niż do Korenova, gdzie pierwszy pociąg z Polski przyjeźdza po godzinie 12...
~Adu 233 27-06-2011 14:29
Wg mnie to bardzo dobry pomysł. Tylko chciałbym, aby jeszcze kolej wróciła do Kowar i Karpacza. Wówczas turystyka w naszej kotlinie czy powiecie będzie na wysokim poziomie. Chciałbym, aby kolej powróciła w te strony i aby inne pobliskie miejscowości odzyskały lub zyskały transport kolejowy. Wysokie koszty, ale później zyski też będą powyżej przeciętnej.
~~jg 27-06-2011 14:30
kolejny zawiły pomysł z kategorii tych "z motyką na słońce"!!! Jak się nic nie potrafi, to się organizuje igrzyska!!! Ktoś obiecał, a...lizują, będą robić, nie wiadomo kiedy. Komedia!!! Mieszkańcy jednak już w te bajeczki - na szczęście - nie wierzą:)))
ebee 27-06-2011 16:38
Do j g Wierzą , wierzą i choć to paranoja- wierzyć będą. Naiwność ludzka nie zna granic, tak samo jak przyzwolenie na marnotrawstwo publicznych pieniędzy. Jelnia Góra jest idealna do transportu szynowego, ale nie w koncepcji Zawiły. Koszt budowy od podstaw linii tramwajowej Z Centrum do sobieszowa byłby niżśzy, niż adaptacja dużo droższej i całkowicie zdewastowanej infrastruktury kolejowej. Lokalizacja przystanków na obrzeżach dzielnic nie gwarantuje frekwencji. SKM to nie poparta żadnymi a...lizami koncepcja na potrzeby kampanii wyborczej. Jak widac i o dziwo - skuteczna. Pozdrawiam, EBEE
~Zainteresowa 27-06-2011 18:54
A do Wrocławia 100 km dalej będziemy jechać 4 godziny inwestycje i modernizacje trasy Jelenia Góra - Wrocław trzeba robić jako priorytetową sprawę od tego zależy czy ludzie w ogóle przyjadą do nas a potem dalej do Czech lub Niemiec
~s. 27-06-2011 19:02
Czy jest ktoś kto powie prezydentowi, że ten pomysł już był i się nie sprawdził ?
~Greg 27-06-2011 20:09
Zawiła... Za kilka lat będziemy się z tego śmiać oboje :)
~jelgór 27-06-2011 20:57
poseł machałek mogłaby dopomóc w budowie skm i kupić baloniki na otwarcie
~Gość 27-06-2011 21:16
to chyba jakaś paranoja pana Zawiły ten tramwaj jak już pomyśle o tych przystankach przy tesco czy też gdzieś tam w polu to normalnie śmiać mi sie chce ,jeden nam tą śmierdzącą młynówkę chciał zmienić na trakt miejski spacernik ,ale chyba w kaloszach bo woda tam wiecznie stoi i cuchnie ,wyrzucają nasze pieniądze w przysłowiowe błoto a nikt ich za to nie rozlicza i pensje sobie biorą niezłe i tak to już jest z fanaberiami Zawiły i jemu podobnych.
~kobold 27-06-2011 21:43
biedny pan prezydent - tyle czasu bez papierosa...
~AdrrDga 27-06-2011 22:08
Wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem od koncepcji SKM byłoby zaangażowanie środków w budowę centrum komunikacyjnego koło dworca głownego, tj. połączenia komunikacji autobusowej i kolejowej. Wtedy dworzec, który niedawno został wyremontowany mógłby pełnić funkcję dworca pkp i pksu, można byłoby tam stworzyć też punkt informacji turystycznej. Fakt jest tam ciasno, ale w tej chwili pkp wykorzystuje swą infrastrukturę w niewielkim stopniu, więc część torowisk można byłoby zlikwidować, przeznaczając je na place postojowe i manewrowe dla autobusów, Byłaby to jakaś szansa na ożywienie tego miejsca, a poza tym mielibyśmy punkt węzłowy, z którego mogłyby odchodzić autobusy i pociągi do poszczególnych miejscowości w kotlinie jeleniogórskiej i Karkonoszach. Skorzystaliby na tym turyści
~AdrrDga 27-06-2011 22:27
Skoro władze planują uruchomienie szybkiej kolei miejskiej czemu nie pomyślały też o odtworzeniu linii do Karpacza? Poza tym warto zwrócić uwagę na fakt że w pobliżu tego centrum komunikacyjnego o którym wcześniej pisałem znajduje się lotnisko - obecnie sportowe. Ale kto wie może za parę lat gdy powstanie odpowiedni pas startowy stanie się małym regionalnym lotniskiem pasażerskim? Wtedy obok siebie mielibyśmy komunikację kolejową, autobusową i lotniczą. Poza tym w pobliżu przebiegać będzie obwodnica południowa. Czy nie można byłoby rozważyć budowy odcinka ul. Krakowskiej i wpiąć jej w obwodnicę, w taki sposób, aby autobusy mogły wyjeżdżać z Jeleniej w kierunku Wrocławia i Karpacza tą obwodnicą omijając zakorkowane centrum Jeleniej?
~maki 27-06-2011 23:38
Do AdrrDga: Bardzo ciekawy i godny uwagi pomysł z tym centrum komunikacyjnym przy dworcu, którym warto zainteresować włodarzy miasta, urząd marszałkowski, w którym mamy swoich miejscowych przedstawicieli i lokalnych polityków/posłów. Z tego co pamiętam na terenie dworca PKS ma powstać galeria co jest dodatkową przesłanką za przeniesieniem PKS-u. Moim zdaniem powinno się zwiększyć nacisk na modernizację kolei w stronę Wrocławia, Szklarskiej Poręby i Węglińca/Zgorzelca, a PKS może obsługiwać takie kursy gdzie kolej nie dociera np. Karpacz, Świeradów Zdrój i oczywiście kursy dalekobieżne. Podobnie wygląda to w dużych ośrodkach jak Kraków czy Poznań gdzie planuje się stworzenie w pobliżu dworca PKP tzw. Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego.
~socjalista 28-06-2011 9:43
Nic nie wskóracie ON chce SKM i tyle,marzenia chłopca muszą się spełnić. Całe szczęście że nie tupie nóżkami.
ebee 28-06-2011 18:48
Brawo maki ! To, co proponujesz jest logiczne, sensowne, uzasadnione i korzystne dla miasta, ponieważ uwzględnia perspektywy rozwojowe. Cóż, jednak pod tą rzeczową propozycję nie da się podpiąć POwsko- PiSowskiej propagandy. To rzeczowa propozycja, anie kit dla naiwnych, jakim jest SKM. I dlatego nikt tego, co proponujesz nie uwzględni, tak jak wielu innych propozycji mądrych ludzi, ktore mogą co najwyżej pojawić sie na forum jelonki, czy innych podobnych portali. Nasza władza to szczelny układ wspierajacy sie na wzajem. Zmieniaja sie pokolenia, a nazwiska te same. Nawet zmiana ustroju nie pomogła. A narod ma o czym dyskutować. Dlatego łapie się na SKM, lotnisko w Starej Kamienicy, obniżki czynszów i inne bajki wciskane przed kazdymi wyborami. A życie toczy się jakoś obok tego. Pozdr. EBEE
~socjalista 29-06-2011 8:13
Oby nie skończyło się tak jak w Grecji,życie na kredyt.Emeryci i renciści nie będą jeździć bo i za co.
~Gość 28-08-2011 1:44
Moim zdaniem przystanek przy KK, przy Jana Pawła II, przy Spółdzielczej i przede wszystkim w Cieplicach, np. Zajezdnia MZK i dalej, przy Dworcu Cieplice i Dworcu Sobieszów byłyby naprawdę przyjemną i praktyczną sprawą. Parę osób powyżej się nie zgadza, bo pewnie mieszkają w Dziwiszowie w oborze. Ja jednak mieszkam w Cieplicach, codziennie dojeżdżam na Zabobrze, a tory miałbym na wyciągnięcie ręki. Zależy jak leży, a mi tam pasuje i wielu osobom też! I szynobus to nie stary, stojący w korkach, jadący 20 km/h śmierdzący i gorący Jelcz, albo Volvo, w którym MZK oszczędza i w 40'C nie włączy klimy, a w -30'C nie włączy ogrzewania. I pewnie nie będą się tak spóźniać i jeźzdić 'losowo". Nasze MZK to dno i szynobus może to usprawnić. I więcej połączeń nocnych! I Wro, Niemcy, Czechy też. Popieram!
~pytanko past 22-10-2011 22:13
Gdzie jest SKM ?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group