Niedziela, 14 kwietnia
Imieniny: Justyny, Waleriana
Czytających: 5853
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pamiętajcie o ogródkach! Możecie je stracić

Wtorek, 19 lipca 2011, 7:59
Aktualizacja: Środa, 20 lipca 2011, 7:33
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pamiętajcie o ogródkach! Możecie je stracić
Fot. Angela
Na jeleniogórskich ogrodach działkowych rozpoczęto coroczne kontrole. Mają one wykazać czy ich dzierżawcy dbają o działki, czy nie. Tym, którzy sobie z ich zagospodarowaniem nie radzą najpierw wydawane są ostrzeżenia i upomnienia, następnie działki są komisyjnie odbierane. Z utratą działki muszą liczyć się też osoby zalegające z opłatami.

Jak mówi Jerzy Lenard, prezes Ogrodów Działkowych „Zachód” w Jeleniej Górze, najlepiej utrzymane są „działki” w centrum miasta. Tu bowiem jest najwięcej chętnych do ich przejęcia, a ci którzy się podejmują członkostwa, spędzają tu większość swojego wolnego czasu.

– Większość z dzierżawców ogrodów działkowych mieszka w blokach. W okresie od wiosny do jesieni jest to ich drugi dom. Najczęściej ogrody są wypielęgnowane i zadbane. Zaniedbanych działek jest niewiele i zazwyczaj należą one do osób starszych, którym zdrowie nie pozwala na regularne wykaszanie czy plewienie, ale nie chcą oni zdawać działek mając nadzieję, że w kolejnych latach ich zdrowie się poprawi, lub działkę przejmie rodzina – mówi Jerzy Lenard.

Ogród działkowy jest drugim domem m.in. dla pani Łucji. 73 – letnia jeleniogórzanka przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez działki.
- To moja oaza spokoju i wyciszenia. Miejsce gdzie mogę odpocząć, popracować przy grządkach, posadzić coś i zbierać tego owoce. To moje całe życie już teraz. Rano wstaję, idę na działkę i do domu wracam wieczorem – mówi jeleniogórzanka.

Coraz częściej na działkę decydują się też młodzi ludzie. Oni jednak stawiają na rekreację.
- Mamy tylko trawniczek, drzewka, altankę i grilla. Nic więcej nam nie potrzeba. Przez całe lato przychodzimy tu ze znajomymi by posiedzieć, pogadać, zjeść coś dobrego z grilla – przyznają Ewelina i Patryk z Jeleniej Góry, którzy działkę zakupili w minionym roku.

Prezes Ogrodów Działkowych „Nad Potokiem” zapewnia, że przy ul. Ogińskiego działki są dopieszczone jak nigdzie. Tu ich dzierżawcy dbają o swój kawałek zieleni i starają się wykorzystywać każdy kawałek ziemi, nie tylko na rośliny ozdobne, ale przede wszystkim na warzywa. Przeglądy ogrodów przeprowadzane są dwa razy w roku, kolejny z nich planowany jest na jesień br.

Członkowie zarządu przypominają, że wykluczenia z organizacji Pracowniczych Ogrodów Działkowych mogą spodziewać się ci, którzy nagminnie zaniedbują przejęte działki, nie opłacają składek członkowskich bądź nie przestrzegają regulaminu, który m.in. zabrania budowania domów, prowadzenia działalności na działkach czy zamieszkiwania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
304
Tak
59%
Nie
41%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Polityka
Dudek vs. Konieczyńska: II tura w Jeżowie
 
Aktualności
Zumba dla Antka
 
Aktualności
Pobiegli dla Filipka
 
112
Zderzenie na Sudeckiej
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group