Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 9513
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Pamietają o nauczycielce

Piątek, 25 października 2019, 9:11
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2019, 10:46
Autor: WAC
Podgórzyn: Pamietają o nauczycielce
Fot. WAC
To była wspólna inicjatywa wielu ludzi oraz instytucji. Dzięki niej udało się odnowić zaniedbany pomnik na cmentarzu pierwszej po II wojnie światowej nauczycielki szkoły w Podgórzynie Zofii Janiczek.

Mimo że od śmierci Z. Janiczek mineło już ponad 40 lat, to pamięć o niej zwłaszcza wśród jej uczniów i osób, które ją znały nadal trwa. Udowodniła to uroczystość, która odbyła się w Podgórzynie. Pierwsza część miała miejsce na tamtejszym cmentarzu komunalnym, gdzie dokonano poświęcenia odnowionego pomnika Z. Janiczek. Druga część – wspominkowa odbyła się w Centrum Aktywności Społecznej „Podgórze”. Gośćmi specjalnymi uroczystości byli starosta jeleniogórski Krzysztof Wiśniewski oraz radny Rady Powiatu Maciej Gałęski. Artystycznie uroczystość ubarwiły dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Podgórzynie.

Pomysłodawczynią odnowienia pomnika pierwszej powojennej nauczycielki szkoły w Podgórzynie była moja mama Urszula Gałęska – mówi radny powiatowy Maciej Gałęski. - Zofia Janiczek swego czasu była jej przełożoną i przyjmowała ją do pracy. Zwróciłem się o pomoc w tej sprawie do moich kolegów z klubu radnych „Razem dla Regionu”. Bardzo mocno zaangażowali się w to również rada sołecka oraz sołtys Podgórzyna Danuta Szymajda. Gmina umorzyła zaległości związane z opłatami za miejsce na cmentarzu oraz bezpłatnie umożliwiła, aby ten grób nadal tam był. Do tego oczywiście dołączyła się szkoła w Podgórzynie. W rezultacie odnowienie pomnika jest efektem zbiorowej aktywności i zbiorowego działania.

Zofia Janiczek urodziła się 5 lutego 1898 roku na Górnym Śląsku, tam rozpoczęła swoją 53-letnią karierę nauczycielki. Do Podgórzyna przyjechała w 1946 roku i podjęła pracę w tutejszej szkole podstawowej i w tych trudnych, powojennych czasach poświęciła się wychowaniu i nauczaniu dzieci. W szkole tej Z. Janiczek przepracowała 20 lat. Zmarła 16 października 1975 roku.

Twoja reakcja na artykuł?

16
84%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
3
16%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
269
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
13%
Wciąż fatalnie
26%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group