Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 9437
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Pałacowe skarby dla wszystkich

Niedziela, 13 września 2009, 17:55
Aktualizacja: Poniedziałek, 14 września 2009, 8:03
Autor: TEJO
REGION: Pałacowe skarby dla wszystkich
Fot. TEJO
– Takich krajobrazów jak u mnie nie ma żaden pałac na ziemi jeleniogórskiej – mówi Luk Vanhauwaert, właściciel majątku na Lennie. Dziś zabytek był otwarty dla wszystkich zainteresowanych, którzy licznie przybyli, nie tylko aby podziwiać przepiękne pejzaże Doliny Bobru.

Wszystko za sprawą Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego pod hasłem „Szklakiem ogrodów zamków i twierdz”, które swoimi imprezami objęły również Pałac Lenno w Łupkach pod Wleniem. Nad kompleksem wznoszą się czasowo niedostępne ruiny zamku Lenno, najstarszej warowni w Polsce.

Od południa w Łupkach zaczęło się robić tłoczno. Samochody gości niemal do ostatniego miejsca wypełniły parkingi. Wszyscy kierowali się w stronę pałacu, jego przestronnego podwórca, kapliczki św. Jadwigi oraz obszernych ogrodów przypałacowych. Luk Vanhauwaert nie krył zaskoczenia frekwencją. – Myślałem, że przyjdzie bardzo niewielu gości – mówił z niedowierzaniem patrząc na tłum.

Sympatyczny Belg z Flandrii kilka lat temu kupił opuszczony i zdewastowany częściowo pałac. W pochodzącym z XVII wieku kompleksie przez długie lata kolejowa służba zdrowia prowadziła szpital dla obłożnie chorych. Były też tam Państwowe Gospodarstwa Rolne. Luk Vanhauwaert małymi krokami konsekwentnie przywraca pałacowi dawną świetność. I choć – jak to w takich obiektach i w niełatwych dla inwestycji czasach bywa – końca prac nie widać, więź Belga z zabytkiem i okolicą czuć wyraźnie.

– Nikt nie ma takich widoków, jakie rozciągają się stąd – mówi pokazując na przepiękną panoramę Doliny Bobru z majaczącą się w oddali Śnieżką i Karkonoszami. W odróżnieniu od sztucznawej atmosfery wypieszczonych pałaców w Łomnicy czy w Wojanowie, u Luka czuć swojskość.

Dzisiejszy dzień otwarty uświetnili występem uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia z Jeleniej Góry. Odbył się także podwójny wernisaż wystaw: Tatiany Cariuk „Zamki za Bugiem” oraz Friedy Vanhauwaert „Zamek Wleń Burg Oybin”. Na przepięknych kolorowych fotogramach autorzy pokazali własną wizję uroku zamczysk. Goście kosztowali pysznych ciast, z których słynie ojczyzna właściciela. Mogli też zajrzeć w każdy zakamarek pałacowych włości. – To jest także wasz dom – zachęcał wszystkich Luk.

Pan na Lennie, zachęcony powodzeniem dzisiejszej imprezy, zamierza organizować kolejne przeznaczone dla różnego odbiorcy. Będą więc zabawy w rytmach lżejszych na dziedzińcu oraz koncerty muzyki klasycznej w pałacowych wnętrzach. Zaczną się jednak dopiero od wiosny. Póki co warto pojechać do Łupek, zwłaszcza że zbliżające się miesiące są tu szczególnie fascynujące ze względu na paletę jesiennych barw natury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1173
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group