Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9324
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Pada, pada i pada: stan ostrzegawczy w rzekach przekroczony

Poniedziałek, 27 września 2010, 11:27
Aktualizacja: 21:35
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Pada, pada i pada: stan ostrzegawczy w rzekach przekroczony
Wskutek opadów deszczu warunki na drogach są fatalne.
Fot. TEJO
Poziom rzek Kamienna i Bóbr w Jeleniej Górze przekroczyła stan ostrzegawczy. Podobnie jest w kilku miejscowościach w powiecie. Pracownicy centrum zarządzania kryzysowego apelują do mieszkańców, by obserwowali wodę i słuchali komunikatów. Niespokojny wieczór mają strażacy, którzy interweniują w przypadku lokalnych podtopień.

Jak mówią pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze obecnie woda na Kamiennej i Bobrze jest o kilka centymetrów wyższa niż 160 centymetrowy stan ostrzegawczy.

– Trudno jest nam przewidzieć co będzie dalej, według prognoz padać ma do godzin popołudniowych. Obecnie nad nami znajduje się centrum chmur, niebawem ten deszcz powinien być już mniej intensywny – uspokaja Włodzimierz Belta, naczelnik centrum zarządzania kryzysowego Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Naczelnik apeluje jednak by mieszkańcy posesji położonych wzdłuż Bobru, czyli m.in. przy ulicy Wiejskiej oraz wzdłuż Kamiennej czyli m.in. przy ulicach Mieszka I, Nadbrzeżnej czy Ludowej obserwowali wodę i pogodę oraz słuchali komunikatów w mediach.

Podobnie jest w okolicznych miejscowościach. W Kowarach na Jedlicy woda przekroczyła stan ostrzegawczy o 12 cm, w Borowicach na Kamienicy o 20 cm, na rzece Łomnica o 13 cm. W Piechowicach stan wody wynosi 146 cm i zbliża się do stanu ostrzegawczego 150 cm. Woda podnosi się również w Wojanowie na Bobrze, ale do stanu ostrzegawczego brakuje jej jeszcze 40 cm.

– Na chwilę obecną nie ma żadnego zagrożenia powodziowego w powiecie. Gminy na bieżąco monitorują stan wód i przekazują je nam. Nie spodziewamy się też żadnych ulew i oberwania chmur w górach. Jednak jak zwykle jesteśmy czujni – mówi Paweł Szczodrak, dyżurny Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Jeleniej Górze.

Pogarsza się sytuacja w powiecie zgorzeleckim, gdzie ogłoszono alarm przeciwpowodziowy. W doświadczonej przez sierpniową powódź Bogatyni rośnie poziom rzeki Miedzianka. Ewakuowano szkołę, a ludność zabezpiecza domy workami z piaskiem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group