Piątek, 3 lutego
Imieniny: Błażeja, Oskara
Czytających: 6712
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Otwarcie zjeżdżalni w środę

Piątek, 9 lipca 2010, 7:22
Aktualizacja: 17:12
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Otwarcie zjeżdżalni w środę
Fot. Karolina
Zjeżdżalnia grawitacyjna w Szklarskiej Porębie już działa. Dziś został dokonany pozytywny odbiór techniczny. Oficjalnie zostanie otwarta w nadchodzącą środę.

Teren, na którym znajduje się urządzenie cały czas jest upiększany. Pracownicy zajmują się przycinaniem trawy i sprzątaniem pozostałości po budowie. Na poszczególnych odcinkach zjeżdżalni dokonywane były ostatnie poprawki. Sprawdzane są wszystkie systemy bezpieczeństwa. Przed oficjalnym oddaniem urządzenia do użytku publicznego wszystko musi być dopięte na ostatni guzik – powiedział Piort Kaczmarski, prezes Zarządu Rodzinnego Parku Rozrywki Esplanada.

W początkowym założeniu rynna miała zostać otwarta już pod koniec czerwca tego roku. Przeszkodziła jednak pogoda. Padające deszcze były na tyle intensywne, że prace budowlane musiały być wstrzymane. Efektem jest dwutygodniowe opóźnienie. Ponad 700-metrowa zjeżdżalnia grawitacyjna nie jest najdłuższą w Polsce, ale za to najwyższą. Urządzenie będzie funkcjonowało przez cały rok. Padający śnieg czy duży mróz nie stanowi żadnej przeszkody. W skład rynny wchodzi 495-metrowy zjazd, bardzo atrakcyjny, bo sięgający w niektórych miejscach ponad 5 metrów wysokości, 220-metrowy podjazd oraz najwyżej położona w tej części Europy karuzela, czyli tzw. ślimak. – Z tego, co się orientowałem wyższa jest tylko w Nowosybirsku – podkreślał Kaczmarski. Od poziomu ulicy do najwyższego punktu wynosi 18 metrów.

Urządzenie zostało już kilka razy przetestowane. Niektórzy szczęśliwcy, mający okazję do przejechania po rynnie, chwalą się zdjęciami na znanym portalu społecznościowym. Okazuje się, że zjeżdżalnia jest tak cicha, iż nie przeszkadza ptakom gniazdującym na pobliskich drzewach. Zjazd pomiędzy nimi na pewno pozostawi niesamowite wrażenie. Maksymalna prędkość jaką będzie można osiągnąć to 40 km na godzinę. Dla nieco spokojniejszych użytkowników przydatne będą hamulce, które są tak skonstruowane, że zatrzymują wózek w razie zasłabnięcia jakiegoś pasażera. Kolejny system wyklucza możliwość wypadnięcia sanek z właściwego toru jazdy. Nie ma też możliwości cofania. Nad bezpieczeństwem i utrzymaniem odpowiedniej prędkości czuwa hamulec odśrodkowy.

Zjeżdżalnia grawitacyjna jest przeznaczona dla każdego. Z urządzenia będą mogli skorzystać również najmłodsi, oczywiście pod opieką dorosłych. W wózku spokojnie zmieszczą się dwie osoby. W parku zamontowano też dodatkowe oświetlenie, które pozwoli na funkcjonowanie rynny również po zmierzchu. Planowane godziny otwarcia to 10.00 – 22.00. Nie wiadomo jeszcze ile będą kosztowały bilety. Dodatkowo na terenie Esplanady uruchamiany jest letni ogródek zabaw i grill bar. Wśród atrakcji dla dzieci znajdzie się tzw. suchy basen, tor przeszkód oraz dmuchana ślizgawka.

Swoje wielkie otwarcie szykuje także Park Dinozaurów, gdzie od rana do wieczora trwają ostatnie prace remontowo-budowlane i porządkowe. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Dinopark ruszy tuż po 15 lipca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (15)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1152
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group